Wróć do spisu Poczytaj

Zrób to sama - bałwankowe etykiety

Gdy byliśmy dziećmi, obdarowywaliśmy bliskich własnoręcznie wykonanymi prezentami. Malowanymi laurkami, wycinankami z papieru kolorowego, kwiatami z krepiny, bukietami z suszonych liści. W dorosłym życiu rzadko decydujemy się na podarunki "własnej roboty". Brakuje nam czasu, pomysłów, chęci lub wiary we własne możliwości. A jednak własnoręcznie stworzony drobiazg podkreśla nasze zaangażowanie w przygotowanie niespodzianki. Może warto zatem znaleźć chwilę na stworzenie etykietek do prezentów. Ta nieco infantylna zabawa na pewno sprawi nam wiele radości.
Zrób to sama - bałwankowe etykiety

Potrzebne będą: gruby papier kolorowy, nożyczki, skalpel lub nożyk, gumka do ścierania, dziurkacz, farby (akrylowe / plakatowe / inne - wedle uznania), pędzelek

Papier (zdj.1) tniemy na kwadraty o boku 5cm (zdj.2). Przy pomocy dziurkacza wycinamy w każdej karteczce otwór (zdj.3) przez który przewleczemy później wstążkę lub sznurek. Z gumki do ścierania robimy stempelek (zdj.4). Skalpelem lub nożykiem wycinamy kształt bałwanka. Możemy wyciąć jedynie pojedynczą kulkę, ale wygodniej będzie operować pełnym dwukulkowym bałwankiem. Do miseczki nalewamy białej farby (zdj.5) - może to być farba plakatowa, akrylowa czy tempera - ważne, aby była dość gęsta, wówczas odciśnięta stemplem figurka bałwanka będzie miała ciekawą fakturę. Przy pomocy pędzelka nanosimy farbę na stempel. W zależności od ilości nałożonej na stempel farby, uzyskamy różnorodny efekt. Warto potrenować na zbędnej kartce i ocenić jaki efekt najbardziej nas satysfakcjonuje, a dopiero wtedy ostemplować przycięte kartoniki (zdj.6).

A teraz czas na uruchomienie wyobraźni. Pomyślmy jakie bałwanki mamy ochotę stworzyć, zastanówmy się jaka postać pasuje do prezentu czy usposobienia obdarowywanej osoby. Ja postanowiłam stworzyć 4 postaci. Wszystkie bałwanki powstały przy pomocy stempla pokrytego białą farbą akrylową. Oczy i nosy namalowałam farbą do ozdabiania ubrań, gdyż uważam, że na papierze daje ona ciekawy matowy efekt. Warto sięgnąć po przeróżne farby, aby przekonać się jak zachowują się położone na papier - wynik może nas bardzo mile zaskoczyć.

Bałwankowi ELEGANTOWI (zdj.7) nałożyłam na głowę mosiężny durszlak, a brzuch przyozdobiłam srebrnymi guzikami. Akcesoria stworzyłam przy pomocy farb przeznaczonych do ozdabiania szkła. Dystyngowany charakter bałwanka podkreśliłam stawiając dwie linie srebrnych kropek wzdłuż brzegu kartonika. ZMARŹLUCHOWI (zdj.8) nasadziłam brokatową czapkę i opatuliłam go długim szalem. Ubranie bałwanka zostało namalowane przy pomocy brokatowych farb do malowania szkła i ceramiki. Wiecznie zakochany AMANT (zdj.9) nie chciał zakładać czapki, aby nie przykrywać kruczoczarnych włosów z patyków. Za to z przyjemnością zgodził się na guziki w kształcie serc namalowane farbami do tkanin. EKOLOG (zdj.10) na okrycie głowy wykorzystał starą gazetę. I tak powstała bałwankowa rodzinka (zdj.11-16), która przyozdobi tegoroczne prezenty gwiazdkowe.

Autor: Kasia Zdunek

  • Oceń artykuł:
    Wszystkich ocen: 262

Komentarze

  • redakcja, 2009-03-10 11:59
    redakcja
    Gdy byliśmy dziećmi, obdarowywaliśmy bliskich własnoręcznie wykonanymi prezentami. Malowanymi laurkami, wycinankami z papieru kolorowego, kwiatami z krepiny, bukietami z suszonych liści. W dorosłym życiu rzadko decydujemy się na podarunki "własnej roboty". Brakuje nam czasu, pomysłów, chęci lub wiary we własne możliwości. A jednak własnoręcznie stworzony drobiazg podkreśla nasze zaangażowanie w przygotowanie niespodzianki. Może warto zatem znaleźć chwilę na stworzenie etykietek do prezentów. Ta nieco infantylna zabawa na pewno sprawi nam wiele radości. czytaj więcej
    Zgłoś

Najnowsze artykuły

Ostatnio dodane nowości

Konkursy i testywięcej »

Wydarzenia i Promocjewięcej »


Zamknij