Logowanie
Logowanie. Proszę czekać
Nie posiadasz jeszcze konta? Zarejestruj się!
Przypomnij hasło
Rejestracja
Płeć: *

Administratorem danych osobowych jest Edipresse Polska SA z siedzibą przy ul. Wiejskiej 19 w Warszawie. Dane będą przetwarzane w celu świadczenia usług za pomocą portalu oraz w celach marketingowych zgodnie z zakresem udzielonych powyżej zgód.

Osoba podająca dane ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych osobowych oraz wyrażenie zgody na ich przetwarzanie jest dobrowolne. Dane mogą być udostępnione innym podmiotom z grupy kapitałowej Edipresse Polska SA.

Rejestracja. Proszę czekać
Nie możesz się zalogować? Przypomnij hasło
Masz już konto? Zaloguj się!
Odzyskiwanie utraconego hasła
Odzyskiwanie utraconego hasła. Proszę czekać
Nie posiadasz jeszcze konta? Zarejestruj się!
Masz już konto? Zaloguj się!

Poprzedni artykuł: 16 tydzień ciąży - zmienne nastroje i zachcianki Następny artykuł: 18 tydzień ciąży - dbaj o kręgosłup

17 tydzień ciąży - pora na luźniejsze ubrania

17 tydzień ciąży to czas, w którym przyszła mama waży na ogół 3-4 kilogramy więcej. O czym należy pamiętać na tym etapie?

17 tydzień ciąży

17 tydzień ciąży: samopoczucie i objawy

Prawdopodobnie do tej pory przytyłaś około 3-4 kilogramów. By czuć się swobodnie, musisz teraz wkładać luźniejsze ubrania. Możliwe, że czasem masz problemy z poczuciem równowagi – twój brzuch rośnie, zmienia się więc środek ciężkości twego ciała. Staraj się więc unikać sytuacji, w których istnieje ryzyko upadku: nie chodź w butach na wysokich obcasach, unikaj zatłoczonych miejsc, w których ktoś mógłby cię potrącić. Z powodu działania hormonów ciążowych możesz także odczuwać suchość oczu. Po konsultacji z lekarzem możesz używać nawilżających kropli do oczu bez recepty (tzw. sztuczne łzy). Jeśli nosisz soczewki kontaktowe i stało się dla ciebie to uciążliwe, może warto rozważyć przestawienie się na standardowe okulary do czasu porodu.

Rozwój dziecka w 17 tygodniu ciąży

Szkielet dziecka zmienia się teraz z miękkiej chrząstki w kości, a pępowina jest coraz silniejsza i grubsza. Ciałko zaczyna obrastać tkanką tłuszczową, co jest doskonałą ochroną dla noworodka przed chłodem, a także wpływa bardzo pozytywnie na metabolizm rozwijającego się płodu. stawy są ruchome, rozwijają się też gruczoły potowe. Szpik kostny zaczyna produkować krwinki. Dziecko ma ok. 11-12 cm długości i waży ok. 120 - 150 gramów - jest tej samej wielkości co łożysko. Mózg dziecka jest już mocno rozwinięty, ma wykształcone bruzdy i zwoje, przykryte korą mózgową. Pojawiają się ruchy chwytania: dziecko najpierw zaciska piąstkę bez udziału kciuka, a następnie z jego udziałem. Dłonie mają już linie papilarne. Prawie całe ciałko dziecka wykazuje wrażliwość na dotyk. Okolice niewrażliwe to czubek i boki głowy, które są szczególnie narażone na ból podczas porodu.

17 tydzień ciąży: co warto wiedzieć

Jeśli czujesz się dobrze i nie ma przeciwwskazań lekarskich, nie ma potrzeby, abyś rezygnowała z pracy. O prawach kobiet ciężarnych w pracy możesz poczytać w artykule Prawa przyszłej mamy. Pracując pamiętaj jednak, aby dbać o siebie. Jeśli masz pracę siedzącą, przynajmniej raz na godzinę wstawaj od biurka, przejdź się dookoła, przeciągnij się, zrób kilka prostych ćwiczeń. Zadbaj o wygodne krzesło, może się przydać również podkładka pod odcinek lędźwiowy kręgosłupa i podnóżek. Pamiętaj o przekąskach i odpowiedniej ilości płynów. Jeśli twoja praca wymaga ruchu, zadbaj o swój odpoczynek – nie przemęczaj się; zakładaj luźne, wygodne ubranie i buty, które nie będą uciskały stóp.

Ciekawostki

W ciąży najlepiej spać nie na wznak, a na lewym boku: taka pozycja ułatwia przepływ krwi przez łożysko i wspomaga pracę nerek.


Zobacz także

Polecany film

Jędrny brzuch po ciąży - krok po kroku

Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

9 grudnia 2016, 04:56
babyonline.pl