Logowanie
Logowanie. Proszę czekać
Nie posiadasz jeszcze konta? Zarejestruj się!
Przypomnij hasło
Rejestracja
Płeć: *

Administratorem danych osobowych jest Edipresse Polska SA z siedzibą przy ul. Wiejskiej 19 w Warszawie. Dane będą przetwarzane w celu świadczenia usług za pomocą portalu oraz w celach marketingowych zgodnie z zakresem udzielonych powyżej zgód.

Osoba podająca dane ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych osobowych oraz wyrażenie zgody na ich przetwarzanie jest dobrowolne. Dane mogą być udostępnione innym podmiotom z grupy kapitałowej Edipresse Polska SA.

Rejestracja. Proszę czekać
Nie możesz się zalogować? Przypomnij hasło
Masz już konto? Zaloguj się!
Odzyskiwanie utraconego hasła
Odzyskiwanie utraconego hasła. Proszę czekać
Nie posiadasz jeszcze konta? Zarejestruj się!
Masz już konto? Zaloguj się!

Poprzedni artykuł: 1 miesiąc życia dziecka - noworodek Następny artykuł: 3 miesiąc życia dziecka - niemowlę się uśmiecha

2 miesiąc życia dziecka - niemowlę przygląda się światu

Dziecko,
,
, tagi: dziecko, kalendarz życia dziecka, miesiąc życia dziecka, szczepienia dziecka
Co się dzieje w 2. miesiącu życia dziecka? O czym należy pamiętać? Jakie wizyty u lekarza zaplanować z niemowlakiem?
2 miesiąc życia dziecka

Po ukończeniu pierwszego miesiąca twój maluch awansuje na niemowlę. Teraz dziecko staje się bardziej aktywne: częściej i dłużej obserwuje to, co się dzieje dookoła niego, nieco reguluje się też jego rytm snu i czuwania: drzemki stają dłuższe, podobnie jak czas, w którym maluch leżąc w łóżeczku przygląda się światu. W szóstym tygodniu życia trzeba iść na wizytę kontrolną do pediatry: lekarz sprawdzi, czy dziecko prawidłowo się rozwija i zaszczepi je.

Rozwój fizyczny w 2 miesiącu życia dziecka

Dziecko jest coraz bardziej sprawne i ruchliwe. Pomału zaczyna unosić główkę leżąc na brzuchu, ćwiczy też mięśnie karku, próbując utrzymać głowę prosto w pozycji pionowej (np. gdy trzymasz je na rękach). Poprawia się również koordynacja wzrokowa maluszka: zaczyna śledzić wzrokiem powoli poruszające się i niezbyt oddalone przedmioty. Reaguje odwróceniem głowy na nagłe i głośne dźwięki, wkłada piąstki do buzi i wyciąga rączki do ciekawiących go przedmiotów, chociaż nie potrafi jeszcze ich chwycić. W ten sposób poznaje otaczający go świat.

2 miesiąc życia dziecka: rozwój społeczny

W drugim miesiącu życia możemy zaobserwować, jak dziecko zaczyna nawiązywać kontakt z otoczeniem. Wodzi wzrokiem za twarzą mamy, nasłuchuje głosu taty, a poza tym próbuje naśladować wyraz twarzy osoby, która trzyma je na rękach. Dla rodziców najpiękniejszym widokiem jest jednak pierwszy uśmiech dziecka, który sprawia, że od razu zapominamy o nieprzespanych nocach i nieustannym karmieniu piersią.

Karmienie w 2 miesiącu życia dziecka

W drugim miesiącu życia nadal dziecko powinno być karmione na żądanie mlekiem matki. Powinien już w tym czasie ustabilizować się rytm karmienia, chociaż może pojawić się tzw. kryzys szóstego tygodnia, czyli chwilowa dysproporcja pomiędzy zapotrzebowaniem dziecka na pokarm (nagłe zwiększenie potrzeb spowodowane wzrostem) a ilością mleka. Niemowlę w tym wieku je średnio 7-8 razy na dobę, chociaż mogą być dzieci, które jedzą rzadziej jak i takie, które jedzą częściej.

Sen

Dwumiesięczny maluszek nadal nie odróżnia dnia od nocy, dlatego często budzi się w nocy. Jednak okresy czuwania stopniowo zaczynają się wydłużać, nawet o 2-3 godziny dziennie, podobnie jak drzemki, które również są coraz dłuższe. Powoli ustala się ilość snu w ciągu dnia, zwykle pod koniec drugiego miesiąca można określić ilość drzemek.

Szczepienia

W 2 miesiącu życia (po 6 tygodniach od szczepienia przeciw gruźlicy i WZW typu B) dziecko powinno otrzymać jednocześnie szczepionkę przeciw WZW typu B – domięśniowo oraz skojarzoną DTP przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi – podskórnie. Ponadto podaje się również szczepienie przeciwko zakażeniom Haemophilius Influenzae typu B (HIB) – pierwszą dawkę, domięśniowo lub podskórnie.

Kamienie milowe

  1. W drugim miesiącu życia dziecko, leżąc na brzuchu, potrafi najprawdopodobniej unieść główkę i przełożyć ją na drugą stronę.
  2. Drugim osiągnięciem maluszka jest uśmiech, który pojawia się na twarzy niemowlęcia zwykle około 6 tygodnia życia.

Polecany film

małgorzata kożuchowska o odnajdywaniu w dziecku własnych cech


Zobacz także

Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

21 stycznia 2017, 16:34
babyonline.pl

Nasze propozycje