Logowanie
Logowanie. Proszę czekać
Nie posiadasz jeszcze konta? Zarejestruj się!
Przypomnij hasło
Rejestracja
Płeć: *

Administratorem danych osobowych jest Edipresse Polska SA z siedzibą przy ul. Wiejskiej 19 w Warszawie. Dane będą przetwarzane w celu świadczenia usług za pomocą portalu oraz w celach marketingowych zgodnie z zakresem udzielonych powyżej zgód.

Osoba podająca dane ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych osobowych oraz wyrażenie zgody na ich przetwarzanie jest dobrowolne. Dane mogą być udostępnione innym podmiotom z grupy kapitałowej Edipresse Polska SA.

Rejestracja. Proszę czekać
Nie możesz się zalogować? Przypomnij hasło
Masz już konto? Zaloguj się!
Odzyskiwanie utraconego hasła
Odzyskiwanie utraconego hasła. Proszę czekać
Nie posiadasz jeszcze konta? Zarejestruj się!
Masz już konto? Zaloguj się!

Poprzedni artykuł: 25 tydzień ciąży - cukrzyca ciążowa Następny artykuł: 27 tydzień ciąży - pomyśl o zakupach dla dziecka

26 tydzień ciąży - brzuch coraz większy i cięższy

Dziecko,
,
, tagi: dziecko, ciąża, kalendarz ciąży, tydzień ciąży, objawy ciąży, rozwój ciąży
W 26 tygodniu ciąży brzuch jest już na ogół całkiem spory, a skóra powoli się rozciąga, dlatego pamiętaj o odpowiedniej pielęgnacji, aby uniknąć rozstępów.

26 tydzień ciąży

26 tydzień ciąży: samopoczucie i objawy

Brzuch coraz bardziej się powiększa, co sprawia, że trudniej ci się poruszać, a każdy wysiłek fizyczny zaczyna sprawiać pewne problemy. Dno macicy jest już wyczuwalne ok. 6 cm nad pępkiem, a jej wysokość wynosi ok. 26 cm. Możesz mieć problemy z wysuszającą się skórą, co jest spowodowane rozciąganiem się skóry na brzuchu. Podobnie z tego samego powodu mogą pojawić się rozstępy: na brzuchu, piersiach i udach. Być może masz także trudności z zasypianiem – zwiększona waga ciała i zaokrąglone kształty sprawiają, że trudno znaleźć dobrą pozycję do spania. Do tego ciągłe myśli o dziecku, porodzie, zmianach w życiu spowodowanych nadejściem maluszka mogą sprawić, że sen nie będzie chciał nadejść. Mogą ci pomóc muzyka relaksacyjna, dobra książka, optymistyczny film albo wyciszająca kąpiel. Oderwij się na chwilę od swoich myśli i nie zadręczaj się wątpliwościami.

Rozwój dziecka w 26 tygodniu ciąży

Dziecko ma teraz ok. 24 cm długości i waży ok. 600- 700 gramów. Może już otworzyć oczy – na razie widzi głównie półmrok, ale wyraźnie reaguje na jasne światło: może się nawet odwrócić albo zasłonić oczy rączką. W dalszym ciągu postępuje rozwój układu nerwowego: powstają niektóre odruchy bezwarunkowe dziecka. Ich obecność i prawidłowość sprawdzana jest w badaniu neurologicznym po porodzie. Jeśli dziecko jest chłopcem, to właśnie teraz jego jądra zaczynają schodzić do moszny; proces ten trwa kilka dni.

26 tydzień ciąży: co warto wiedzieć

Od 26 tygodnia można już wykonywać badanie kardiotokograficzne, czyli KTG. Rejestruje ono czynność serca płodu i jednocześnie napięcie skurczowe macicy. Badanie to zwykle przeprowadza się 2-3 tygodnie przed końcem ciąży oraz podczas porodu, ale jest ono zlecone przez lekarza także w sytuacji, gdy występują problemy lub ciąża jest zagrożona przedwczesnym porodem. Badanie trwa ok. 30 – 40 minut, podczas niego przyszła mama zwykle leży, a na jej brzuchu umieszczone są czujniki, monitorujące bicie serca dziecka i ewentualne skurcze macicy. Lekarz może zlecić KTG w sytuacji, gdy wystąpi m.in. nadciśnienie, cukrzyca ciężarnych, niewłaściwa ilość płynu owodniowego (zbyt mało lub zbyt dużo), ciąża bliźniacza (zwykle w 3 trymestrze), zakażenie wewnątrzmaciczne, krwawienia z dróg rodnych, inne poważne choroby matki. Więcej o badaniach KTG oraz innych przeczytasz w artykule Badania w ciąży.

Ciekawostki

Równie często, jak mdłości czy zaparcia, przyszłe mamy męczy.. roztargnienie. Zapominalstwo i problemy z koncentracją to przypadłość niemal 90% kobiet w ciąży.

zdjęcia: Fotolia

Polecany film

Gwiazdy, które zdecydowały się na późne macierzyństwo


Zobacz także

Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

22 stycznia 2017, 21:35
babyonline.pl

Nasze propozycje