Logowanie
Logowanie. Proszę czekać
Nie posiadasz jeszcze konta? Zarejestruj się!
Przypomnij hasło
Rejestracja
Płeć: *

Administratorem danych osobowych jest Edipresse Polska SA z siedzibą przy ul. Wiejskiej 19 w Warszawie. Dane będą przetwarzane w celu świadczenia usług za pomocą portalu oraz w celach marketingowych zgodnie z zakresem udzielonych powyżej zgód.

Osoba podająca dane ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych osobowych oraz wyrażenie zgody na ich przetwarzanie jest dobrowolne. Dane mogą być udostępnione innym podmiotom z grupy kapitałowej Edipresse Polska SA.

Rejestracja. Proszę czekać
Nie możesz się zalogować? Przypomnij hasło
Masz już konto? Zaloguj się!
Odzyskiwanie utraconego hasła
Odzyskiwanie utraconego hasła. Proszę czekać
Nie posiadasz jeszcze konta? Zarejestruj się!
Masz już konto? Zaloguj się!

Poprzedni artykuł: 30 tydzień ciąży - zadbaj o relaks Następny artykuł: 32 tydzień ciąży - infekcja intymna?

31 tydzień ciąży - dlaczego dziecko pije płyn owodniowy?

Dziecko,
,
, tagi: dziecko, ciąża, kalendarz ciąży, tydzień ciąży, objawy ciąży, rozwój ciąży
Zaczął się 31 tydzień ciąży i brzuch ma już spore wymiary. Sprawdź, dlaczego dziecko pije płyn owodniowy i co się dzieje na tym etapie.

31 tydzień ciąży

31 tydzień ciąży: samopoczucie i objawy

Pod koniec siódmego miesiąca mogą ponownie zacząć ci doskwierać zmienne nastroje: w jednej chwili czujesz się pełna euforii, a pół godziny później masz dość wszystkiego. Możesz być drażliwa, złościsz się z byle powodu, płaczesz. Miewasz kłopoty z koncentracją, coraz częściej ze strachem myślisz o porodzie. Ale równie często czujesz się najszczęśliwsza na świecie, a z radości, że jesteś w ciąży, masz ochotę skakać pod sufit. Wszystko to jest spowodowane wzrastającym poziomem hormonów ciążowych i dotyczy większości kobiet na tym etapie ciąży. Czasem rozdrażnienie powoduje też zmieniająca się sylwetka przyszłej mamy: spory brzuch, 7-8 kilogramów więcej, poszerzające się biodra, opuchnięte stopu i kostki, czasem też dłonie – wszystko to może sprawiać, że źle się czujesz sama ze sobą. Warto porozmawiać wtedy z bliską ci osobą – przyjaciółką, siostrą, mamą czy inną kobietą w ciąży. Wsparcie kogoś, kto okaże zrozumienie, poprawi ci nastrój. Pomyśl – jeszcze kilka tygodni i na świecie pojawi się twoje dziecko, a ty zaczniesz wracać do swojego dawnego ciała.

Rozwój dziecka w 31 tygodniu ciąży

Twoje dziecko waży już ponad 1,5 kilograma. Ciągle pije płyn owodniowy, co dostarcza mu mniej więcej 40 kalorii dziennie. W ten sposób ćwiczy odruch połykania i – jak twierdzą naukowcy – także próbuje radzić sobie ze stresem. Zauważono bowiem, że niektóre maluchy, gdy czują się niespokojne, pochłaniają większe ilości płynu, a inne wręcz przeciwnie – jakby traciły apetyt. Podobnie, jak dorośli – niektórzy „przejadają” stres, a inni, gdy się denerwują, zupełnie nie mogą jeść. Dziecko otwiera i zamyka oczy (otoczone już rzęsami i brwiami), ciekawie rozglądając się we wnętrzu macicy. Na razie potrafi rozróżnić jasne i ciemniejsze cienie, nie odróżnia jeszcze szczegółów otoczenia. Przyzwyczajenie maluszka do półmroku panującego wewnątrz macicy sprawia, że noworodek lepiej będzie się czuł w przyciemnionym pokoju, a na widok jasnego światła może nawet płakać.

31 tydzień ciąży: co warto wiedzieć

Najwyższy czas, abyś wybrała miejsce, w którym będziesz rodziła. Znaczna większość Polek rodzi w szpitalu, niewielki procent decyduje się poród w domu. Jest on możliwy wówczas, jeśli ciąża nie ma powikłań, lekarz prowadzący ciążę nie widzi przeciwwskazań i wyrazi na to zgodę, a ty będziesz miała zapewnioną opiekę położnej podczas porodu. Jeśli będziesz rodziła w szpitalu, wybierz się razem z partnerem do okolicznych placówek i wspólnie zdecyduje, które miejsce będzie najlepsze. Pamiętaj, że oprócz właściwej opieki medycznej, dobrego zaplecza medycznego i przyjaznej atmosfery, ważne jest też to, czy dojazd do szpitala o każdej porze jest dobry (np. nie ma korków). Istotne jest również to, czy szpital nie jest przepełniony – wówczas może zdarzyć się, że nawet jeśli się w nim zarejestrujesz, mogą cię odesłać do innej placówki, gdy nie będzie w nim miejsc. Jeżeli jesteś zdecydowana na poród rodzinny w towarzystwie bliskiej ci osoby, od razu poinformuj o tym personel medyczny. Dowiedz się też, jakie są wymagania placówki w kwestii dokumentów, które powinnaś mieć ze sobą przy porodzie. Najlepiej od razu je skompletuj i przygotuj do spakowania. 

Ciekawostki

Jeśli w szpitalu opłacasz „cegiełkę” za poród rodzinny, nie zapomnij wziąć rachunku. Będziesz potem mogła tę sumę odliczyć od podatku. 

zdjęcia: Fotolia

Zobacz także

Polecany film

Badania w ciąży

Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

7 grudnia 2016, 17:25
babyonline.pl