Logowanie
Logowanie. Proszę czekać
Nie posiadasz jeszcze konta? Zarejestruj się!
Przypomnij hasło
Rejestracja
Płeć: *

Administratorem danych osobowych jest Edipresse Polska SA z siedzibą przy ul. Wiejskiej 19 w Warszawie. Dane będą przetwarzane w celu świadczenia usług za pomocą portalu oraz w celach marketingowych zgodnie z zakresem udzielonych powyżej zgód.

Osoba podająca dane ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych osobowych oraz wyrażenie zgody na ich przetwarzanie jest dobrowolne. Dane mogą być udostępnione innym podmiotom z grupy kapitałowej Edipresse Polska SA.

Rejestracja. Proszę czekać
Nie możesz się zalogować? Przypomnij hasło
Masz już konto? Zaloguj się!
Odzyskiwanie utraconego hasła
Odzyskiwanie utraconego hasła. Proszę czekać
Nie posiadasz jeszcze konta? Zarejestruj się!
Masz już konto? Zaloguj się!

Poprzedni artykuł: 38 tydzień ciąży - poród coraz bliżej Następny artykuł: 40 tydzień ciąży - kiedy jechać do szpitala?

39 tydzień ciąży - napięcie wokół brzucha?

Dziecko,
,
, tagi: dziecko, ciąża, kalendarz ciąży, tydzień ciąży, objawy ciąży, rozwój ciąży
W 39 tygodniu ciąży możesz odczuwać bolesne napięcie w okolicy brzucha. Sprawdź czego się spodziewać na tym etapie ciąży!

39 tydzień ciąży

39 tydzień ciąży: samopoczucie i objawy

Pod sam koniec ciąży twoje myśli koncentrują się wokół porodu. Podobnie reaguje twoje ciało: możesz czuć się bardziej spięta. Bolesne napięcie w dole brzucha może w tym czasie narastać. Niestety, ani lekarz, ani położna nie są w stanie przewidzieć, kiedy nastąpi poród ani jak długo będzie trwał. Dlatego musisz uzbroić się w cierpliwość i bacznie obserwować swoje ciało, by wychwycić możliwe oznaki zbliżającego się porodu. Z reguły mamy oczekujące pierwszego dziecka rodzą dłużej – średnio 8 do 10 godzin, ale jest to bardzo indywidualne. Niektórzy lekarze twierdzą, że jest to uwarunkowane dziedzicznie, więc możesz zapytać swoją mamę, jak wyglądał jej poród – możliwe, że u ciebie będzie podobnie.

Rozwój dziecka w 39 tygodniu ciąży

Możesz mieć wrażenie, że dziecko prawie się nie porusza, ale to złudzenie – ponieważ ma bardzo mało miejsca, jego ruchy są znacznie mniej gwałtowne. Jednak gdy się skoncentrujesz na tym, co dzieje się w twoim brzuchu, zauważysz, że ciągle się tam coś rusza: maluszek wierci się, przeciąga. Słyszy także wszystko co się dzieje w pobliżu: zarówno w twoim brzuchu (bicie twojego serca, praca jelit), jak i na zewnątrz (odgłosy dnia codziennego, rozmowy, szczekanie psa, itp.). Dlatego po porodzie dziecko będzie się czuło najbezpieczniej blisko ciebie: znajomy zapach, dźwięk twojego głosu zapewnią mu spokój i poczucie bezpieczeństwa.

39 tydzień ciąży: co warto wiedzieć

Większość kobiet przed zbliżającym się porodem obawia się pęknięcia błon płodowych, zwłaszcza w miejscu publicznym – w sklepie, autobusie, na ulicy. Nie ma powodów do obaw – tylko u 15% przyszłych mam błony płodowe pękają przed porodem i są pierwszym objawem nadchodzącego porodu. W większości przypadków ma to miejsce w nocy. Poza tym nawet jeśli dojdzie do pęknięcia błon płodowych, wyciekający z nich płyn jest zwykle bezbarwny i bardzo delikatny, słodkawy zapach, dlatego tylko ty będziesz wiedziała, co się stało. Odejście wód płodowych nie zawsze oznacza jednoczesne nadejście akcji porodowej: niekiedy skurcze zaczynają się w ciągu kilku godzin, ale czasami trwa to dłużej. Jeśli poród nie nadchodzi w ciągu 48 godzin od pęknięcia pęcherza płodowego, lekarze zwykle decydują o wywołaniu akcji porodowej przez podanie ciężarnej oksytocyny – hormonu, który powoduje skurcze macicy. Więcej o porodzie i jego rodzajach w dziale Poród.

Ciekawostki

Obwód w talii kobiety podczas ciąży zwiększa się nawet o 70%! Zwykle na kilka dni przed porodem obwód brzucha w najszerszym miejscu przyszłej mamy wynosi 100 – 120 cm (w zależności od wzrostu i tuszy).

zdjęcia: Fotolia

Polecany film

Ciężarna z HIV


Zobacz także

Nasze propozycje