Logowanie
Logowanie. Proszę czekać
Nie posiadasz jeszcze konta? Zarejestruj się!
Przypomnij hasło
Rejestracja
Płeć: *

Administratorem danych osobowych jest Edipresse Polska SA z siedzibą przy ul. Wiejskiej 19 w Warszawie. Dane będą przetwarzane w celu świadczenia usług za pomocą portalu oraz w celach marketingowych zgodnie z zakresem udzielonych powyżej zgód.

Osoba podająca dane ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych osobowych oraz wyrażenie zgody na ich przetwarzanie jest dobrowolne. Dane mogą być udostępnione innym podmiotom z grupy kapitałowej Edipresse Polska SA.

Rejestracja. Proszę czekać
Nie możesz się zalogować? Przypomnij hasło
Masz już konto? Zaloguj się!
Odzyskiwanie utraconego hasła
Odzyskiwanie utraconego hasła. Proszę czekać
Nie posiadasz jeszcze konta? Zarejestruj się!
Masz już konto? Zaloguj się!

Poprzedni artykuł: 4 miesiąc życia dziecka - nowe umiejętności Następny artykuł: 6 miesiąc życia dziecka - czas na nowe zabawy

5 miesiąc życia dziecka - rozwój niemowlęcia

5 miesiąc życia dziecka to czas dużej aktywności. Dziecko uczy się przekręcać i pełzać. Sprawdź, jak wygląda rozwój niemowlęcia.
5 miesiąc życia dziecka

W piątym miesiącu życia dziecko jest bardzo aktywne i ruchliwe, często bez problemu przekręca się z brzucha na plecy i odwrotnie, chętnie zmienia pozycje, obraca się we wszystkie strony, sięga po zabawki i inne interesujące go przedmioty. Niemowlę jest ciekawe świata, codziennie uczy się czegoś nowego. Czasem mogą się już wyrzynać pierwsze ząbki. Maluszki, które piją mleko modyfikowane, niekiedy są już gotowe w tym czasie do spróbowania nowych pokarmów.

Rozwój fizyczny w 5 miesiącu życia dziecka

 • Niemowlę w piątym miesiącu jest już bardzo sprawne fizycznie. Gdy złapie cię za ręce, chętnie podciąga się do pozycji siedzącej, trzymając brodę przy klatce piersiowej.
 • Leżąc na brzuszku, swobodnie podpiera się rączkami i podnosi klatkę piersiową – w tej pozycji wytrzymuje już znacznie dłużej i chętniej, może także obracać się dookoła. 
 • Położone na plecach unosi główkę i ramiona, może też siedzieć z oparciem.
 • Dziecko jest bardzo ciekawskie, przygląda się z uwagą wszystkiemu, co je otacza, widzi już także bardzo małe przedmioty (np. orzeszek), a także obraca się w kierunku usłyszanego dźwięku. Chętnie bada rzeczy będące w zasięgu jego rączki, umie już złapać zabawkę całą rączką z użyciem kciuka i przełożyć ją z rączki do rączki.
 • Często maluszek potrafi już przez chwilę utrzymać się na nogach, ale lepiej nie ćwiczyć zbyt często tej pozycji, jest dla dziecka zbyt obciążająca.

5 miesiąc życia dziecka: rozwój intelektualny i społeczny

 • Dziecko coraz chętniej wchodzi w interakcje towarzyskie: „zagaduje” do nieznajomych, zaczepia domowników, śmieje się wesoło. Odpowiada na zaobserwowane u innych emocje – smuci się, gdy widzi smutek, cieszy, gdy widzi uśmiechniętą twarz.
 • Jeśli maluszkowi coś nie wychodzi, potrafi się złościć, niecierpliwić, pokrzykiwać, a jeśli cieszy się – popiskuje z radości. Uśmiecha się też do swojego odbicia w lustrze, bardzo lubi zabawy z innymi.
 • Zwykle dziecko w tym czasie bardzo lubi bawić się zabawkami, grzechotkami, pluszowymi zwierzątkami – może mieć nawet swoje ulubione przedmioty.
 • Potrafi skoncentrować się na jednej rzeczy przez dłuższy czas.

Rozwój mowy w 5 miesiącu życia dziecka

 • Maluszek coraz lepiej rozróżnia dźwięki, obraca się w stronę osoby, która coś mówi, potrafi odróżniać także emocje po tonie głosu.
 • Potrafi dźwiękami wyrazić również swoje uczucia: radość, złość, zaciekawienie czy osamotnienie.
 • Nadal wydaje dźwięki gardłowe (aaa, ghh, brr itp.), ale może tej już zacząć gaworzyć, czyli łączyć spółgłoski z samogłoskami, tworząc sylaby (ma-ma, ba-ba, ga-ga, itp.). To kolejny po głużeniu (czyli dźwiękach gardłowych) istotny etap rozwoju mowy. Dziecko jednak nie wypowiada wyrazów świadomie; umiejętność ta jest związana z kontrolowaniem przepływu powietrza przez struny głosowe.

Karmienie

 • W piątym miesiącu życia nadal dziecko nadal powinno być karmione wyłącznie mlekiem matki na żądanie.
 • Jeśli niemowlę jest karmione sztucznie, w piątym miesiącu można spróbować zacząć podawać mu pokarmy stałe używając łyżeczki: zupkę (przecier jarzynowy, bez mięsa i jajka, z niewielką ilością oliwy z oliwek) oraz skrobane (starte) jabłko lub sok jabłkowy przecierowy.
 • Nowe dania powinny być wprowadzane pojedynczo i w małej ilości, potem trzeba obserwować dziecko, czy nie ma żadnych niepokojących objawów (wysypka, wzdęcia, gazy, biegunka, katar, problemy ze snem).

Sen

 • W tym okresie niemowlę śpi zwykle 13-15 godzin na dobę.
 • Sen nocny jest coraz dłuższy, drzemki w ciągu dnia trwają od pół godziny do dwóch godzin; w zależności od dziecka sypia ono od dwóch do czterech razy w ciągu dnia.
 • Zdarza się, że maluszek tak zatraci się w zabawie, że nagle poczuje się bardzo śpiący i zacznie płakać. Lepiej więc obserwuj bacznie smyka, aby nie przegapić momentu, kiedy zacznie być śpiący; bardzo zmęczone niemowlę marudzi i ma problem z zaśnięciem.

Szczepienia

W piątym miesiącu (po 6 tygodniach od poprzedniego szczepienia) niemowlę należy zaszczepić trzecią dawką DTP przecie błonicy, tężcowi i krztuścowi, oraz drugą dawką przeciw Poliomyelitis i trzecią dawką przeciw HIB.

Kamienie milowe

 1. W piątym miesiącu życia dziecko, leżąc na brzuchu opiera się na dłoniach i podnosi całą klatkę piersiową; siedzi z podparciem.
 2. Maluszek chwyta przedmioty całą dłonią razem z kciukiem, przekłada je z rączki do rączki.
 3. Przekręca się z brzuszka na plecy i odwrotnie.

Polecany film

Ile powinien spać noworodek


Zobacz także

Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

22 stycznia 2017, 07:04
babyonline.pl

Nasze propozycje