Logowanie
Logowanie. Proszę czekać
Nie posiadasz jeszcze konta? Zarejestruj się!
Przypomnij hasło
Rejestracja
Płeć: *

Administratorem danych osobowych jest Edipresse Polska SA z siedzibą przy ul. Wiejskiej 19 w Warszawie. Dane będą przetwarzane w celu świadczenia usług za pomocą portalu oraz w celach marketingowych zgodnie z zakresem udzielonych powyżej zgód.

Osoba podająca dane ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych osobowych oraz wyrażenie zgody na ich przetwarzanie jest dobrowolne. Dane mogą być udostępnione innym podmiotom z grupy kapitałowej Edipresse Polska SA.

Rejestracja. Proszę czekać
Nie możesz się zalogować? Przypomnij hasło
Masz już konto? Zaloguj się!
Odzyskiwanie utraconego hasła
Odzyskiwanie utraconego hasła. Proszę czekać
Nie posiadasz jeszcze konta? Zarejestruj się!
Masz już konto? Zaloguj się!

Poprzedni artykuł: 4 tydzień ciąży - pora na test ciążowy? Następny artykuł: 6 tydzień ciąży - czego się spodziewać na początku ciąży?

5 tydzień ciąży - pierwsze objawy ciąży

Dziecko,
,
, tagi: dziecko, ciąża, kalendarz ciąży, tydzień ciąży, objawy ciąży, rozwój ciąży
Co się dzieje w 5 tygodniu ciąży? Jakie są pierwsze objawy i dolegliwości ciążowe i jak rozwija się dziecko?

5 tydzień ciąży

5 tydzień ciąży: samopoczucie i objawy

U części kobiet w tym czasie pojawiają się mdłości, pobolewanie piersi, nadwrażliwość na zapachy czy ogólne zmęczenie lub wzmożona senność. Czasem występuje niechęć do jedzenia lub zwiększony apetyt; częściej niż zwykle bywasz w toalecie. Piersi mogą robić wrażenie powiększonych, a stanik jest ciut za ciasny. Otoczki wokół brodawek sutkowych mogą się powiększyć i ściemnieć. Niektóre panie w tym czasie skarżą się na osłabienie, zawroty głowy lub omdlenia. Często pojawiają się wahania nastroju, a także zmęczenie i senność. Nawet jeśli jesteś w ciąży, test ciążowy może jeszcze nie dać wyniku pozytywnego, gdyż zależy to od poziomu hormonu hCG. Jeżeli miesiączka się spóźnia, a ty odczuwasz niektóre objawy ciążowe, powtórz test za kilka dni.

Rozwój dziecka w 5 tygodniu ciąży

W piątym tygodniu zaczyna tworzyć się łożysko, które poprzez pępowinę będzie dostarczać dziecku tlen i wszystkie składniki odżywcze. Płód jest teraz wielkości nasiona jabłka i nadal bardzo szybko się rozwija. Wykształca się teraz serce, będące pierwszym organem dziecka, pracującym samodzielnie, a mózg i rdzeń kręgowy zaczynają nabierać kształtu. Tworzy się także kręgosłup dziecka - powstają zaczątki 33 kręgów.

5 tydzień ciąży: co warto wiedzieć

Jeżeli już wiesz, że jesteś w ciąży, koniecznie odwiedź ginekologa. Lekarz, który będzie prowadził twoją ciążę, powinien być wybrany z rozmysłem – to jemu przez najbliższe miesiące będziesz opowiadać o swoim samopoczuciu. Warto, by była to osoba kompetentna, godna zaufania, której bez skrępowania będziesz mogła opowiedzieć o intymnych szczegółach dotyczących ciąży. Od tej pory będziesz odwiedzać ginekologa co miesiąc (pod koniec ciąży częściej). Lekarz założy kartę ciąży, skieruje cię na badania krwi i moczu, zleci także zażywanie preparatów witaminowych i kwasu foliowego. Ponadto zważy cię i przeprowadzi badanie ginekologiczne oraz skieruje na pierwsze usg (w okolicy 7 tygodnia ciąży). Więcej na ten temat przeczytasz w artykule Badania w ciąży.

Ciekawostki

Serce dziecka zaczyna bić zwykle w 21-23 dniu od zapłodnienia.

Zobacz także:  Urządzenia dla kobiet w ciąży

Polecany film

Dlaczego spóźnia się okres?


Zobacz także

Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

24 stycznia 2017, 08:06
babyonline.pl

Nasze propozycje