Logowanie
Logowanie. Proszę czekać
Nie posiadasz jeszcze konta? Zarejestruj się!
Przypomnij hasło
Rejestracja
Płeć: *

Administratorem danych osobowych jest Edipresse Polska SA z siedzibą przy ul. Wiejskiej 19 w Warszawie. Dane będą przetwarzane w celu świadczenia usług za pomocą portalu oraz w celach marketingowych zgodnie z zakresem udzielonych powyżej zgód.

Osoba podająca dane ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych osobowych oraz wyrażenie zgody na ich przetwarzanie jest dobrowolne. Dane mogą być udostępnione innym podmiotom z grupy kapitałowej Edipresse Polska SA.

Rejestracja. Proszę czekać
Nie możesz się zalogować? Przypomnij hasło
Masz już konto? Zaloguj się!
Odzyskiwanie utraconego hasła
Odzyskiwanie utraconego hasła. Proszę czekać
Nie posiadasz jeszcze konta? Zarejestruj się!
Masz już konto? Zaloguj się!

Poprzedni artykuł: 8 miesiąc życia dziecka -próby samodzielnego siadania Następny artykuł: 10 miesiąc życia dziecka - badanie świata

9 miesiąc życia dziecka - dziecko samo siada

9 miesiąc życia dziecka to czas doskonalenia umiejętności i zdobywania nowych- siadanie, raczkowanie a nawet próby stawania! Sprawdź, jak wygląda rozwój niemowlęcia na tym etapie.
9 miesiąc życia dziecka

W dziewiątym miesiącu życia dziecko doskonali zdobyte dotychczas umiejętności, staje się coraz bardziej precyzyjne, a jego ruchy są coraz bardziej wyważone. Maluch w tym czasie może już raczkować (chociaż nie wszystkie dzieci to robią), próbuje podciągać się do stania. Ponadto zazwyczaj stabilnie siedzi, potrafi też sam usiąść (z leżenia), a z tej pozycji z powrotem przejść do leżenia na brzuszku. Zwykle reaguje też na swoje imię - zawołane po imieniu odwraca się, reaguje też na proste polecenia typu „daj”; nie rozumie jeszcze jednak niestety słowa „nie”.

Rozwój fizyczny w 9 miesiącu życia dziecka

 • Rozwija się jego koordynacja wzrokowo-ruchowa, a także tak zwana motoryka precyzyjna (czyli dokładne ruchy dłoni i palców, wymagające sporej koncentracji). Dlatego teraz szkrab bardzo dokładnie ogląda każdy przedmiot, bada go paluszkami, próbuje włożyć je do środka, a potem wkłada do buzi. Potrafi wyjmować już mniejsze przedmioty z większych (np. klocki z pudełka). Bardzo chętnie je też samodzielnie – oczywiście rączkami, a nie łyżeczką.
 • Jeśli maluch raczkuje, trzeba ciągle mieć go na oku, ponieważ będzie próbował dostać się do każdego miejsca w domu i zbadać każdą rzecz: włożyć rączki do sedesu, głowę do pralki, a paluszki – do kontaktu. Warto więc zaopatrzyć się w specjalne zabezpieczenia, na przykład zaślepki do kontaktów czy blokady szuflad, a wszelkie niebezpieczne przedmioty (sztućce, chemia domowa, pasta do butów, itp), także w kuchni, łazience przedpokoju, przestawić do wyższych szafek, aby dziecko nie mogło do nich sięgnąć. Jeżeli chcesz używać kojca, to dobry moment na jego zakup – pamiętaj jednak, aby dziecko nie spędzało w nim całego dnia.

9 miesiąc życia dziecka: rozwój intelektualny i społeczny

 • Dziecko w tym wieku zaczyna świadomie naśladować dorosłych: na początku powtarza zaobserwowane ruchy (np. klaskanie, machanie rączką, głaskanie misia). To bardzo ważny etap w rozwoju społecznym malucha – dzięki temu wkrótce będzie mogło nauczyć się wielu innych umiejętności.
 • Gdy dziecko słyszy swoje imię, odwraca się w stronę mówiącego, umie też wykonać proste polecenia, w których to imię występuje.
 • Szkrab bardzo lubi przebywać w towarzystwie, najchętniej ukochanego opiekuna – mamy, taty, babci; nadal jest nieufny wobec obcych osób.
 • Jeśli zostaje sam (nawet na chwilkę), może odczuwać lęk, podobnie jak wtedy, gdy kładziesz go spać. Zdarza się, że dzieci w tym wieku zaczynają bać się ciemności, mimo że wcześniej nie miały takiej obawy

Karmienie w 9 miesiącu życia dziecka

 • Wzbogacanie diety malucha powinno przebiegać zgodnie z zaleceniami pediatry i harmonogramem rozszerzania diety.
 • Dziewięciomiesięczne niemowlę, które pije mleko modyfikowane, może już dostać chrupki kukurydziane lub ryżowe do rączki do samodzielnego zjedzenia. Dziecku które jest karmione mlekiem matki lepiej jeszcze ich nie podawać.
 • Przygotowując posiłek, warto miksować warzywa troszkę krócej, aby zupka lub deser miały nieco bardziej grudkowatą konsystencję. Jeśli maluch ma już kilka ząbków, powinien pomału uczyć się gryźć, a ponadto dłuższe żucie jedzenia wspomaga jego rozwój jamy ustnej, a tym samym – pośrednio – rozwój mowy.

Rozwój mowy

 • Dziecko łączy głoski w sylaby, często więc można już usłyszeć zbitki takie jak „ma-ma”, „ta-ta”, „ba-ba” „da-da”, ale są to słowa wypowiadane jeszcze bez zrozumienia.
 • Coraz lepiej rozumie, gdy ktoś do niego mówi, większą uwagę także zwraca na wypowiadane przez innych wyrazy o zdania, próbuje pojąć ich znaczenie.
 • Maluch chętnie bawi się zabawkami, które wydają dźwięk: grzechotkami, dzwonkami, piszczącymi maskotkami, chętnie naśladuje te dźwięki.
 • Warto uczyć dziecko poszczególnych słów, pokazując jednocześnie, co one oznaczają, np. „piję” - pijąc z kubka, „idę” - pokazując ruch chodzenia, „tata” - pokazując na tatę. Dobrym rozwiązaniem są tu tekturowe książeczki z obrazkami zwierząt i przedmiotów – można pokazywać dziecku daną rzecz na obrazku i wypowiadać na głos jej nazwę. Maluch powoli będzie utrwalał sobie znaczenie wyrazów.

Kamienie milowe

 1. W dziewiątym miesiącu życia dziecko samo siada.
 2. Często próbuje podciągać się do stania.
 3. Rosną mu kolejne ząbki, najczęściej górne jedynki.
 4. Łączy dźwięki w sylaby, np. ma- ma
 5. Reaguje na proste polecenia, w których występuję jego imię.
zdjęcia: Fotolia

Polecany film

Blogojciec: Częsty błąd młodych ojców to...


An Error Occurred: Internal Server Error

Oops! An Error Occurred

The server returned a "500 Internal Server Error".

Something is broken. Please let us know what you were doing when this error occurred. We will fix it as soon as possible. Sorry for any inconvenience caused.

Nasze propozycje