Logowanie
Logowanie. Proszę czekać
Nie posiadasz jeszcze konta? Zarejestruj się!
Przypomnij hasło
Rejestracja
Płeć: *

Administratorem danych osobowych jest Edipresse Polska SA z siedzibą przy ul. Wiejskiej 19 w Warszawie. Dane będą przetwarzane w celu świadczenia usług za pomocą portalu oraz w celach marketingowych zgodnie z zakresem udzielonych powyżej zgód.

Osoba podająca dane ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych osobowych oraz wyrażenie zgody na ich przetwarzanie jest dobrowolne. Dane mogą być udostępnione innym podmiotom z grupy kapitałowej Edipresse Polska SA.

Rejestracja. Proszę czekać
Nie możesz się zalogować? Przypomnij hasło
Masz już konto? Zaloguj się!
Odzyskiwanie utraconego hasła
Odzyskiwanie utraconego hasła. Proszę czekać
Nie posiadasz jeszcze konta? Zarejestruj się!
Masz już konto? Zaloguj się!

Poprzedni artykuł: Prosty przepis na domowy tort na roczek! Następny artykuł: Zmiany w zasiłku rodzinnym w 2016 roku!

Szokujące dane na temat przemocy w polskich szkołach

Dziecko,
,
, tagi: agresja, przemoc, przemoc w szkole, agresja w szkole
Wyniki badań przeprowadzonych pod koniec ubiegłego roku, dotyczące przemocy w polskich szkołach są szokujące. Około 10% uczniów doświadcza agresji ze strony rówieśników.

Agresja w szkole

Z badań przeprowadzonych przez Instytut Badań Edukacyjnych wynika, że około 10% uczniów doświadcza przemocy w szkole. Ofiarami padają najczęściej dzieci, z ubogich rodzin, wyróżniające się na tle rówieśników, słabsze z WF'u, ale również te które nie mają wsparcia rodziców. Co zaskakujące, do największej liczby nadużyć dochodzi w klasach IV-VI szkoły podstawowej, a nie jak sądzono dotychczas, w gimnazjach.

„Badanie obala mit, że gimnazjum jest głównym siedliskiem przemocy, lecz pokazuje, że zachowania takie pojawiają się u młodszych dzieci i w ramach dojrzewania społecznego stopniowo topnieją." – skomentował sprawę dyrektor Instytutu Badań Edukacyjnych Michał Federowicz.

Chłopiec

Przemoc psychiczna w szkole

W placówkach edukacyjnych najczęściej dochodzi do tzw. agresji relacyjnej, której doświadcza ponad połowa uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych oraz 1/3 uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Agresja relacyjna to m.in. nastawianie klasy przeciwko uczniowi, obgadywanie i izolowanie ucznia.

Na drugim miejscu plasuje się agresja werbalna, czyli krzyk, wyzywanie i obrażanie. Na trzecim miejscu znajdują się zachowania ośmieszające i poniżające. Kolejne miejsce przypada agresji materialnej (niszczenie rzeczy lub ich kradzież) oraz agresji elektronicznej, do której dochodzi poprzez Internet. Na ostatnim miejscu w badaniach znajduje się agresja fizyczna, której doświadcza 1/3 uczniów szkół podstawowych, 1/5 gimnazjalistów i 1/10 uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

„Wyniki badania pokazują zatem, że większość uczniów w polskich szkołach doświadcza szeroko rozumianych agresywnych zachowań ze strony kolegów i koleżanek, przy czym częściej są to działania w sferze słownej i relacyjnej, niż agresja fizyczna.” – skomentowała sytuację współautorka badania Dominika Walczak, liderka Zespołu Badań Nauczycieli IBE.

Najwyższy współczynnik agresywnych zachowań przypada na szkoły podstawowe. W szkołach gimnazjalnych rzadziej spotyka się przejawy przemocy fizycznej, za to częściej agresji elektronicznej.

Z badań wynika również, że za najbardziej dotkliwe przejawy agresji dzieci uznały kolejno: nastawianie klasy przeciwko uczniowi, wykluczenie z grupy, poniżanie, bicie i obgadywanie. Bardzo często dzieci wskazywały też, udostępnianie w Internecie ośmieszających informacji, zdjęć i filmów.

Ofiarami przemocy szkolnej częściej padają chłopcy niż dziewczynki. Dręczycielami w większości przypadków również są chłopcy. Co nie oznacza, że sprawa dziewczynek nie dotyczy. Badania pokazują też, że dręczyciel i ofiara najczęściej uczęszczają do tej samej klasy. Osoby, które doświadczają przemocy w szkole najczęściej ignorują zaczepki i starają się trzymać na uboczu, bardzo rzadko proszą o pomoc nauczycieli.

Uczennica

Przeciwdziałanie agresji w szkole

Co zaskakujące większość wychowawców i nauczycieli ma świadomość istnienia przemocy w szkole, ale niewielu zdaje sobie sprawę ze skali problemu. Co czwarty wychowawca w gimnazjum i co piąty w szkole podstawowej jest przekonany, że w jego klasie nie dochodzi do nadużyć. Badanie ukazało również dużą zależność między atmosferą panującą w klasie, a skalą przemocy. W klasach, w których uczniowie mogą liczyć na wsparcie nauczycieli oraz są edukowani, co do zasad panujących w placówce, rzadziej dochodzi do aktów agresji.

Stop przemocy w szkole

Powstała lista rekomendacji, która ma przeciwdziałać przemocy i agresji w szkołach. Placówki edukacyjne mają się skupić m.in. na:

  • budowaniu pozytywnej atmosfery w klasach
  • lekcjach, które wspomogą kompetencje społeczne
  • uświadamianiu dzieci, jak powinny się zachowywać będąc świadkami przemocy
  • wypracowaniu procedur reagowania
  • pracy z uczniami agresywnymi
  • ustaleniu jasnych zasad i reagowaniu, na ich łamanie

W planach są też warsztaty, w ramach których będą prowadzone ćwiczenia oraz dyskusje dotyczące zjawiska agresji i jej przeciwdziałania. Uczniowie mają brać czynny udział w zajęciach poprzez wymienianie się doświadczeniami.

*Badanie przeprowadzono w okresie listopad-grudzień 2014 r. w 185 szkołach (40 szkołach podstawowych, 70 gimnazjach, 25 liceach ogólnokształcących, 25 technikach i 25 zasadniczych szkołach zawodowych). Uczestniczyło w nim blisko 11 tys. uczniów z ponad 550 klas, blisko 530 wychowawców badanych klas, ponad 240 psychologów i pedagogów szkolnych i ponad 4000 nauczycieli niebędących wychowawcami badanych uczniów. (Źródło: PAP)

Czy Wasze dzieci doświadczyły przemocy w szkole?

zdjęcia: Fotolia

Polecany film

Dziewczyna nagrywa molestującego ją mężczyznę


Nasze propozycje