Logowanie
Logowanie. Proszę czekać
Nie posiadasz jeszcze konta? Zarejestruj się!
Przypomnij hasło
Rejestracja
Płeć: *

Administratorem danych osobowych jest Edipresse Polska SA z siedzibą przy ul. Wiejskiej 19 w Warszawie. Dane będą przetwarzane w celu świadczenia usług za pomocą portalu oraz w celach marketingowych zgodnie z zakresem udzielonych powyżej zgód.

Osoba podająca dane ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych osobowych oraz wyrażenie zgody na ich przetwarzanie jest dobrowolne. Dane mogą być udostępnione innym podmiotom z grupy kapitałowej Edipresse Polska SA.

Rejestracja. Proszę czekać
Nie możesz się zalogować? Przypomnij hasło
Masz już konto? Zaloguj się!
Odzyskiwanie utraconego hasła
Odzyskiwanie utraconego hasła. Proszę czekać
Nie posiadasz jeszcze konta? Zarejestruj się!
Masz już konto? Zaloguj się!

Poprzedni artykuł: TOP 10 zagranicznych Instamam! Następny artykuł: Pokój dla dziecka- 10 wyjątkowych inspiracji

Alkohol a ciąża- najważniejsze informacje

Dziecko,
,
, tagi: ciąża, alkohol w ciąży, używki w ciąży
Picie alkoholu w ciąży, temat który wciąż wymaga nagłaśniania. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta i przerażająca zarazem. Z badań przeprowadzonych przez TNS OBOP w 2010 roku wynika, że prawie 17% kobiet (18-35 l.) uważa, że niewielkie ilości alkoholu spożywanego w trakcie ciąży, nie są szkodliwe dla mamy i dziecka.

Alkohol w pierwszych tygodniach ciąży 

Wiele kobiet w pierwszych tygodniach ciąży nie jest świadomych swojego stanu i spożywa alkohol. Z badań wynika, że wady powstające do 5 tygodnia najczęściej prowadzą do obumarcia płodu. Jednakże w początkowym okresie pierwszego trymestru, istnieje też możliwość, że uszkodzone komórki zostaną zastąpione nowymi. Kobiety, które piły alkohol nie wiedząc, że są w ciąży powinny jak najszybciej zrezygnować z jego spożywania.

Wino w ciąży

Alkohol a ciąża

Wypity przez kobietę ciężarną alkohol trafia do jej krwiobiegu, następnie poprzez łożysko dociera do płodu. Łożysko nie filtruje i nie rozkłada alkoholu, tym samym w żaden sposób nie chroni dziecka przed jego skutkami. Po spożyciu przez ciężarną alkoholu, jego zawartość w organizmie płodu jest identyczna jak w organizmie matki. Nie istnieje "bezpieczna dawka alkoholu w ciąży". Każda wypita lampka wina czy szklanka piwa mogą być tragiczne w skutkach. Istnieje wiele mitów dotyczących ciąży i alkoholu. Dwa najczęściej powtarzane: czerwone wino zwiększa liczbę czerwonych krwinek, a ciemne piwo wspomaga laktację. Nie istnieją badania, które potwierdzałby ich prawdziwość. Co gorsza, ciężarne często dostają tego typu rady od najbliższych lub nawet ginekologów. Alkohol wypity przez dorosłego człowieka jest rozkładany przez wątrobę. Organizm dziecka nie ma jeszcze w pełni rozwiniętej wątroby, co za tym idzie, nie ma żadnego mechanizmu obronnego, który uchroniłby malca przed skutkami wypitego przez mamę alkoholu.

Alkohol w ciąży- skutki

Wypicie alkoholu przez kobietę ciężarną może skutkować:

  • uszkodzeniem mózgu dziecka
  • spowolnieniem jego wzrostu
  • uszkodzeniem serca i nerek, słuchu i wzroku
  • wystąpieniem Płodowego Zespołu Alkoholowego (FAS)
  • niską wagą urodzeniową
  • poronieniem lub przedwczesnym porodem

Więcej informacji na ciazabezalkoholu.pl.

zdjęcia: Fotolia

Polecany film

iwona węgrowska o kolejnych dzieciach


An Error Occurred: Internal Server Error

Oops! An Error Occurred

The server returned a "500 Internal Server Error".

Something is broken. Please let us know what you were doing when this error occurred. We will fix it as soon as possible. Sorry for any inconvenience caused.

Nasze propozycje