Logowanie
Logowanie. Proszę czekać
Nie posiadasz jeszcze konta? Zarejestruj się!
Przypomnij hasło
Rejestracja
Płeć: *

Administratorem danych osobowych jest Edipresse Polska SA z siedzibą przy ul. Wiejskiej 19 w Warszawie. Dane będą przetwarzane w celu świadczenia usług za pomocą portalu oraz w celach marketingowych zgodnie z zakresem udzielonych powyżej zgód.

Osoba podająca dane ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych osobowych oraz wyrażenie zgody na ich przetwarzanie jest dobrowolne. Dane mogą być udostępnione innym podmiotom z grupy kapitałowej Edipresse Polska SA.

Rejestracja. Proszę czekać
Nie możesz się zalogować? Przypomnij hasło
Masz już konto? Zaloguj się!
Odzyskiwanie utraconego hasła
Odzyskiwanie utraconego hasła. Proszę czekać
Nie posiadasz jeszcze konta? Zarejestruj się!
Masz już konto? Zaloguj się!

Poprzedni artykuł: Objawy i leczenie kolki niemowlęcej Następny artykuł: Laktator - jaki wybrać i kiedy się przyda karmiącej mamie

Jak pielęgnować bliznę po cesarce?

Dziecko,
,
, tagi: cesarskie cięcie, blizna, blizny po cięciu
Czeka cię cesarskie cięcie? Ekspert radzi: dowiedz się, jak sprawić, aby blizna szybko się zagoiła i nie szpeciła twojego brzucha.

blizna po cesarce

Cięcie cesarskie wykonuje się poprzez nacięcie skóry i macicy ponad spojeniem łonowym, tak aby pomóc dziecku wydostać się na świat. 

Po operacji pozostaje rana, zwykle długości 10-15 cm. Jest ona zabezpieczona jeszcze w sali operacyjnej opatrunkiem jałowym, który pozostaje na ranie przez 48 godzin. 

Opatrunek wymienia się jedynie wtedy, gdy ulegnie on przesiąknięciu krwią lub też zamoczeniu. Po 2-3 dniach, jeśli rana goi się dobrze, następuje rychłozrost tzn. rana zasklepia się i opatrunek operacyjny może być zdjęty.

Pielęgnacja rany po cesarce w połogu

  • Po zdjęciu opatrunku rana może pozostać odkryta, należy ją pielęgnować poprzez mycie pod prysznicem łagodnym środkiem myjącym (np. do higieny intymnej lub mydłem dla dzieci) i osuszać jednorazowymi, papierowymi ręcznikami. Pamiętaj, aby dotykać jej tylko czystymi rękoma.
  • Po umyciu można przetrzeć ranę jałowym wacikiem nasączonym 70% spirytusem lub gotowym gazikiem do dezynfekcji.
  • Bielizna noszona w tym okresie powinna być przewiewna i bawełniana, nie może uciskać rany: najlepiej korzystać  z jednorazowych siateczkowych majteczek.
  • Zwykle w 7. dobie po operacji zdejmowane są z rany szwy: jest to zabieg niebolesny, uwalniający mamę od nieprzyjemnego ciągnięcia w tej okolicy.
  • Rana pooperacyjna początkowo jest intensywnie różowa, z upływem czasu blednie. Pozostaje po niej cienka lub grubsza blizna - każda rana goi się trochę inaczej.

Pielęgnacja blizny po cesarce

Można zapobiegać nieprawidłowemu bliznowacenia rany, tworzenia się szpecącego bliznowca lub zmniejszyć widoczność prawidłowej blizny i poprawić jej wygląd w przyszłości. W tym celu stosuje się:

  • maści lub kremy z na wyciągiem z cebuli morskiej
  • krem na bazie masy perłowej
  • maści sterydowe (na receptę)
  • żel silikonowy
  • plastry silikonowe na bliznę

Preparaty te powodują rozjaśnienie blizny i uelastycznienie jej. Kremy z wyciągiem z cebuli morskiej i na bazie z masy perłowej są najtańsze i ogólnodostępne, jednak nie powinno się ich stosować na świeżą bliznę, gdyż mogą rozpuszczać kolagen - można ich używać po 2 miesiącach od zagojenia rany. Maści sterydowe nie zawsze są zalecane przez lekarza ze względu na efekty uboczne.

Najbezpieczniejsze i najbardziej skuteczne wydaje się stosowanie silikonu - można go używać na świeże blizny. Silikon poprawia wygląd skóry poprzez rozjaśnienie i wygładzenie blizny, uelastycznia ją oraz łagodzi świąd i ból. Wygodną formą leczenia blizn są plastry silikonowe - przezroczyste i niewidoczne, bezwonne, nie brudzą bielizny.

Konsultacja: ekspert Verco: położna Anna Komaszyńska

Międzynarodowy Dyplomowany Konsultant Laktacyjny IBCLC. W latach 2007 – 2011 była Wojewódzkim konsultantem w dziedzinie pielęgniarstwa ginekologicznego i położniczego. Przez 16 lat pracowała na rzecz Szpitala św. Zofii w Warszawie zajmując się organizowaniem opieki nad matką i jej dzieckiem zgodnie z potrzebami i zmieniającymi się realiami położniczymi w Polsce. Od 2011 związana z Oddziałem Położniczo – Ginekologicznym Szpitala św. Anny w Piasecznie. Jest w trakcie specjalizacji z zakresu pielęgniarstwa epidemiologicznego. Od 2005 roku prowadzi poradnictwo laktacyjne w ramach poradni Bona Mater w Warszawie, a także zajęcia przygotowujące rodziców do karmienia naturalnego w szkołach rodzenia.  

zdjęcia: Fotolia

Polecany film

Film redakcyjny pieluchowózek


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

30 kwietnia 2017, 01:40
babyonline.pl

Nasze propozycje