Logowanie
Logowanie. Proszę czekać
Nie posiadasz jeszcze konta? Zarejestruj się!
Przypomnij hasło
Rejestracja
Płeć: *

Administratorem danych osobowych jest Edipresse Polska SA z siedzibą przy ul. Wiejskiej 19 w Warszawie. Dane będą przetwarzane w celu świadczenia usług za pomocą portalu oraz w celach marketingowych zgodnie z zakresem udzielonych powyżej zgód.

Osoba podająca dane ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych osobowych oraz wyrażenie zgody na ich przetwarzanie jest dobrowolne. Dane mogą być udostępnione innym podmiotom z grupy kapitałowej Edipresse Polska SA.

Rejestracja. Proszę czekać
Nie możesz się zalogować? Przypomnij hasło
Masz już konto? Zaloguj się!
Odzyskiwanie utraconego hasła
Odzyskiwanie utraconego hasła. Proszę czekać
Nie posiadasz jeszcze konta? Zarejestruj się!
Masz już konto? Zaloguj się!

Poprzedni artykuł: Zestaw startowy Philips Avent Następny artykuł: Czy warto jeść ryby będąc w ciąży?

Czym jest ciemieniucha?

Dziecko,
,
, tagi: łojotokowe zapalenie skóry, pielęgnacja dziecka, ciemieniucha
Dowiedz się jak rozpoznać i leczyć ciemieniuchę u niemowląt, czyli problem skóry głowy, który pojawia się najczęściej między 3-6 tygodniem życia.
noworodek

Ciemieniucha – co to takiego?

Ciemieniucha to nic innego, jak łojotokowe zapalenie skóry wieku noworodkowego i niemowlęcego. Za chorobę jest odpowiedzialna nadmierna aktywność gruczołów łojowych oraz zjawisko kolonizacji skóry przez fizjologiczna florę.

Zmiany występują głownie na główce dziecka, ale zdarzają się też na innych częściach ciała, takich jak: za uszami, w zgięciach w okolicy szyi, pach i pieluchy.

Jakie są przyczyny powstawania ciemieniuchy?

Przyczyna nie jest zakaźna, spowodowana alergią czy złą higieną. Z powodu wahań hormonalnych w zakresie hormonów płciowych w pierwszych dniach życia oraz prze kolejne miesiące dochodzi do zmiany pH skóry, nadmiernej aktywności gruczołów łojowych i rozwoju grzyba fizjologicznie występującego u dzieci – Malassezia furfur.

Typowe objawy ciemieniuchy

Powyższe czynniki prowadzą do powstania stanu zapalnego w obrębie naskórka i przyspieszonego złuszczania w postaci żółtej łuski. Łuska może pokrywać całą główkę, choroba nie generuje świądu i częściej występuje u chłopców.

Łojotokowe zapalenie skóry powstaje w pierwszych 6 tygodniach życia i może trwać do 6-9 miesięcy.

Jak pielęgnować skórę dziecka, aby zlikwidować ciemieniuchę?

W przypadku wystąpienia łojotokowego zapalenia skóry należy myć główkę łagodnymi szamponami po uprzednim natarciu oliwką pielęgnacyjną i delikatnie zdejmować oddzielającą się łuskę miękką szczoteczką. W razie braku poprawy i rozprzestrzeniania się zmian w obrębie twarzy i potylicy należy zastosować szampon zawierający ketokonazol i krem z łagodnym kortykosteroidem.

Ciemieniucha nie jest groźną chorobą. Zwykle ustępuje niemalże samoistnie bez pozostawienia śladów.

Konsultacja: dr Bartosz Pawlikowski z łódzkiej Kliniki Medevac

zdjęcia: Fotolia

Polecany film

Kolejność rozwoju zmysłów u dziecka


Zobacz także

Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

23 stycznia 2017, 19:50
babyonline.pl

Nasze propozycje