Logowanie
Logowanie. Proszę czekać
Nie posiadasz jeszcze konta? Zarejestruj się!
Przypomnij hasło
Rejestracja
Płeć: *

Administratorem danych osobowych jest Edipresse Polska SA z siedzibą przy ul. Wiejskiej 19 w Warszawie. Dane będą przetwarzane w celu świadczenia usług za pomocą portalu oraz w celach marketingowych zgodnie z zakresem udzielonych powyżej zgód.

Osoba podająca dane ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych osobowych oraz wyrażenie zgody na ich przetwarzanie jest dobrowolne. Dane mogą być udostępnione innym podmiotom z grupy kapitałowej Edipresse Polska SA.

Rejestracja. Proszę czekać
Nie możesz się zalogować? Przypomnij hasło
Masz już konto? Zaloguj się!
Odzyskiwanie utraconego hasła
Odzyskiwanie utraconego hasła. Proszę czekać
Nie posiadasz jeszcze konta? Zarejestruj się!
Masz już konto? Zaloguj się!

Poprzedni artykuł: Wyjątkowe zdjęcia wykonane tuż po porodzie Następny artykuł: 10 wskazówek, które pomogą w wyborze ubrań dla noworodka

Przeczytaj o głośnej akcji "Dałam życie, umrę z głodu"!

Dziecko,
,
, tagi: śniadanie, noworodek, karmienie piersią, poród, szpital, obiad
"Dałam życie, umrę z głodu" to akcja, która ukazuje fatalny poziom żywienia na polskich oddziałach położniczych. Inicjatywa cieszy się dużym zainteresowaniem internautek, kobiety same nadsyłają zdjęcia oznaczone ironicznym hashtagiem #dałamżycieumręzgłodu.

Jedna ze współautorek inicjatywy "Lepszy poród", Karolina Piotrowska udzieliła wywiadu naszemu portalowi, w którym wyjaśnia jak powstała akcja #dałamżycieumręzgłodu oraz opowiada o przyszłości projektu.

Jak powstała akcja "Dałam życie, umrę z głodu"? Gdzie i kiedy ma swój początek?

Akcja społeczna Lepszy Poród rozpoczęła się w październiku 2014r., natomiast pomysł projektu #dałamżycieumręzgłodu powstał w sierpniu 2015 roku, jako spontaniczna odpowiedź na nadesłane do nas zdjęcie szpitalnego śniadania zaserwowanego mamie po porodzie. Umieszczenie tej fotografii na naszym kanale Facebookowym sprawiło, że dostałyśmy kilkadziesiąt maili z kolejnymi zdjęciami posiłków - zarówno z Polski, jak i z zagranicy. Postanowiłyśmy je opublikować z załączonymi komentarzami specjalistów.

Jakie działania są podejmowane w ramach inicjatywy "Dałam życie, umrę z głodu"?

Na naszej stronie stworzyłyśmy interaktywną mapę Polski z podziałem na województwa. Publikujemy na niej zdjęcia szpitalnych posiłków serwowanych kobietom na oddziale patologii ciąży oraz na oddziale poporodowym. W kontraście do fotografii można przeczytać wypowiedzi ekspertów. W tej chwili dietetyka i technologa żywności, a niebawem także położnej, którzy wyjaśniają różnicę między tym, co widzimy na zdjęciach, a tym jak powinna wyglądać dieta młodej mamy.

Choć akcja rozpoczęła się spontanicznie podjęłyśmy działania, które mają sprawić, że jej efektem będzie coś ciekawego i wartościowego. Tę tajemnicę zdradzimy jednak dopiero pod koniec sierpnia :)

W jaki sposób można wesprzeć Państwa działania?

Projekt jest dla nas sposobem wsparcia kobiet, które rodzą w szpitalu. Wierzymy, że jakość szpitalnych posiłków może w istotny sposób podnieść ogólną jakość doświadczenia okołoporodowego. Poza tym, jest to zwrócenie uwagi na pewną zastraszającą liczbę, którą pokazałyśmy w Raporcie - mianowicie, w Polsce zdecydowana większość kobiet nie może jeść w czasie porodu, chociaż nie ma ku temu żadnych wskazań medycznych! Jest to przerażające, ponieważ poród może trwać wiele godzin, a w jego końcowym etapie kobieta potrzebuje energii do wypchnięcia dziecka. Współcześnie mówi się, że o ile kobieta w czasie porodu ma ochotę/potrzebę spożywania posiłków, to powinna mieć taką możliwość. Szczegółowo opisałyśmy to zagadnienie w Raporcie, który można pobrać bezpłatnie na naszej stronie.

W tej chwili koncentrujemy się na tym, aby stworzyć galerię, która pokazuje obraz szpitalnych posiłków na oddziałach poporodowych w całej Polsce. Brakuje nam zdjęć z niektórych województw, np. z zachodniopomorskiego.

Projekt jest sposobem zwrócenia uwagi na nasze szersze działania, przede wszystkim na wcześniej wspomniany Raport. Jeśli ktoś chciałby wesprzeć akcję Lepszy Poród i nasze działania, może zrobić to poprzez dołączenie się do zbiórki funduszy na wydruk i wysyłkę Raportu. Można to zrobić tutaj.

Ile osób zaangażowało się w projekt?

W całej akcji Lepszy Poród wzięło udział kilka tysięcy kobiet. W spontanicznym projekcie "Dałam życie, umrę z głodu" otrzymałyśmy kilkadziesiąt zdjęć.

Jakie są pierwsze efekty akcji "Dałam życie, umrę z głodu"?

Myślę, że za pierwsze wnioski mogą posłużyć wypowiedzi specjalistów umieszczone na naszej stronie.

Co chcieliby Państwo osiągnąć w przyszłości?

Akcja Lepszy Poród przekształca się w fundację. Nadal chcemy wspierać kobiety w okresie okołoporodowym realizując różne projekty, które będą zwracać uwagę na ten drażliwy temat. Mamy w głowie wiele pomysłów, z kolejnym dużym przedsięwzięciem ruszamy jesienią.

Pamiętacie swój pierwszy posiłek po porodzie? Co znalazło się na Waszym talerzu?

Zdjęcia: fotolia.pl, lepszyporod.pl

Polecany film

Poród w ekstazie


Zobacz także

Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

17 stycznia 2017, 03:40
babyonline.pl

Nasze propozycje