Logowanie
Logowanie. Proszę czekać
Nie posiadasz jeszcze konta? Zarejestruj się!
Przypomnij hasło
Rejestracja
Płeć: *

Administratorem danych osobowych jest Edipresse Polska SA z siedzibą przy ul. Wiejskiej 19 w Warszawie. Dane będą przetwarzane w celu świadczenia usług za pomocą portalu oraz w celach marketingowych zgodnie z zakresem udzielonych powyżej zgód.

Osoba podająca dane ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych osobowych oraz wyrażenie zgody na ich przetwarzanie jest dobrowolne. Dane mogą być udostępnione innym podmiotom z grupy kapitałowej Edipresse Polska SA.

Rejestracja. Proszę czekać
Nie możesz się zalogować? Przypomnij hasło
Masz już konto? Zaloguj się!
Odzyskiwanie utraconego hasła
Odzyskiwanie utraconego hasła. Proszę czekać
Nie posiadasz jeszcze konta? Zarejestruj się!
Masz już konto? Zaloguj się!

Poprzedni artykuł: Pierwszy seks po porodzie - czy to boli? Następny artykuł: Karmienie piersią w miejscach publicznych - jakim typem mamy jesteś?

Doula wsparciem przy porodzie!

Dziecko,
,
, tagi: poród, doula, poród naturalny, dziecko po porodzie, poród dziecka, jak wygląda poród
Poród jest trudnym i bolesnym doświadczeniem dla większości rodzących. Emocjonalne wsparcie, troskliwa opieka i gotowość do niesienia pomocy – to może im ofiarować doula. Na czym tak naprawdę polega jej praca, jak jej obecność wpływa na przebieg porodu, samopoczucie rodzącej i relację matki z dzieckiem?

Doula w Polsce

Kim jest doula?

Doula (z greckiego; dawniej oznaczała służącą) to osoba, która wspiera emocjonalnie, psychicznie i fizycznie, a także informacyjnie, kobietę w trakcie porodu i połogu; czasem także wcześniej, w okresie ciąży. Nie musi mieć wykształcenia medycznego, dlatego też zwykle nie jest położną; jej rola to przede wszystkim wsparcie rodzącej, a także innych osób towarzyszących (na przykład partnera – ojca dziecka). Niemal zawsze sama jest matką: pomagając innym opiera się na wiedzy dotyczącej fizjologii i psychologii porodu, ale także na własnych pozytywnych doświadczeniach. Doula to zawód z misją: poprzez swoją pracę chce pomagać rodzącym, aby rodziły bez stresu i świadomie, a także ich dzieciom, aby zdrowo i bezpiecznie przyszły na świat.

Wsparcie douli przy porodzie 

 • Doula nie pracuje w szpitalu, nie ma dyżurów czy grafiku, dlatego może towarzyszyć rodzącej w każdym miejscu: w domu, w izbie porodowej czy szpitalnej porodówce. Udziela kobiecie wsparcia podczas trwania całego porodu – od początku do końca, a także przez kilka dni po porodzie.
 • Pomaga młodej mamie odnaleźć siłę i pozytywne nastawienie w trudnych chwilach, pilnuje naturalnego przebiegu porodu, zapewnia spokój rodzącej.
 • W odróżnieniu od położnej, która może jednocześnie zajmować się kilkoma porodami, doula opiekuje się tylko jedną kobietą, gdyż dzięki temu może obdarzyć ją pełnym i profesjonalnym wsparciem w każdej chwili.
 • Jej zadaniem jest przede wszystkim wspieranie rodzącej: pocieszanie, dodawanie otuchy, budowanie pozytywnej relacji pomiędzy matką a dzieckiem, a także pomoc w koncentrowaniu się na świadomym porodzie i kontrolowaniu bólu, a nie na negatywnych aspektach tego wydarzenia.
 • Doula często oprócz wsparcia emocjonalnego i psychicznego, daje rodzącej także wsparcie fizyczne w postaci kojącego masażu, okładów, pomocy podczas kąpieli, a także bardziej zaawansowanych technik relaksacyjnych i porodowych (masaż rebozo, przeciwucisk i inne).
 • Dzięki posiadanej wiedzy na temat porodu oraz bogatemu doświadczeniu doula spokojnie przeprowadza rodzącą krok po kroku przez kolejne etapy porodu, tłumacząc jej, co się dzieje w danej chwili, co trzeba zrobić i dlaczego. Pomaga prawidłowo oddychać, przetrwać bolesne skurcze, jest także naturalnym łącznikiem pomiędzy przyszłą mamą a personelem medycznym.

Opieka douli po porodzie

Doula jest z mamą i dzieckiem także po porodzie. Pomaga w pierwszych dniach, radzi, jak zajmować się noworodkiem, jak go przewinąć i wykąpać. Wspiera w karmieniu piersią, tłumaczy, jak prawidłowo przystawiać dziecko do piersi, jak radzić sobie przy problemach z karmieniem.

Ponadto doula wspiera również mamę – pomaga jej się umyć, tłumaczy, jak pielęgnować szwy i krocze po porodzie, daje wsparcie psychiczne, tak potrzebne w tych trudnych chwilach, dba o jej komfort. Uczy także tatę, jak zajmować się dzieckiem i nawiązać z nim kontakt, jak pomagać partnerce i być dla niej wsparciem.

Wpływ douli na przebieg porodu

Naukowcy amerykańscy w swoich badaniach stwierdzili, że kobiety, które podczas porodu miały wsparcie douli, znacznie częściej:

 • rodziły naturalnie, bez konieczności przeprowadzenia cearskiego cięcia czy porodu zabiegowego,
 • miały krótszy poród, niezależnie od tego, czy było to pierwsze dziecko, czy kolejne,
 • lepiej radziły sobie ze skurczami, łatwiej uczyły się prawidłowego oddychania,
 • rzadziej prosiły o znieczulenie podczas porodu,
 • szybciej nawiązywały kontakt z noworodkiem,
 • łatwiej przychodziło im karmienie piersią,
 • rzadziej dotykała je depresja poporodowa.

Badacze udowadniają, że fachowe wsparcie i stała obecność douli podczas porodu ma wpływ na zmniejszenie wydzielania hormonów stresu (m.in. adrenaliny i kortyzolu), które są odpowiedzialne m.in. za wydłużenie czasu porodu, a także subiektywne odczuwanie bólu.

Doula w Polsce i na świecie 

Ze wsparcia douli najczęściej korzystają rodzące w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, a także w Niemczech i Wielkiej Brytanii. W krajach tych działają także stowarzyszenia zawodowe, które przygotowują do pracy w tym zawodzie, wydają specjalne certyfikaty, a także pomagają odnaleźć rodzicom doule pracujące w ich obszarze zamieszkania.

W Polsce raptem od kilkunastu lat są możliwe porody rodzinne, natomiast doule stały się popularne trzy – cztery lata temu. Od ponad dwóch lat Fundacja Rodzić po Ludzku prowadzi szkolenia dla przyszłych doul, po odbyciu kursu można otrzymać certyfikat i prowadzić swoją działalność. Obecnie tego typu usługi nie są refundowane przez NFZ, dlatego kobiety spodziewające się dziecka płacą z własnej kieszeni za wsparcie douli. Niedawno powstało także polskie stowarzyszenie doul.

zdjęcia: Fotolia

Zobacz także

Polecany film

Poród w ekstazie

Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

11 grudnia 2016, 11:01
babyonline.pl