Logowanie
Logowanie. Proszę czekać
Nie posiadasz jeszcze konta? Zarejestruj się!
Przypomnij hasło
Rejestracja
Płeć: *

Administratorem danych osobowych jest Edipresse Polska SA z siedzibą przy ul. Wiejskiej 19 w Warszawie. Dane będą przetwarzane w celu świadczenia usług za pomocą portalu oraz w celach marketingowych zgodnie z zakresem udzielonych powyżej zgód.

Osoba podająca dane ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych osobowych oraz wyrażenie zgody na ich przetwarzanie jest dobrowolne. Dane mogą być udostępnione innym podmiotom z grupy kapitałowej Edipresse Polska SA.

Rejestracja. Proszę czekać
Nie możesz się zalogować? Przypomnij hasło
Masz już konto? Zaloguj się!
Odzyskiwanie utraconego hasła
Odzyskiwanie utraconego hasła. Proszę czekać
Nie posiadasz jeszcze konta? Zarejestruj się!
Masz już konto? Zaloguj się!

Poprzedni artykuł: Wczesne objawy ciąży Następny artykuł: Czy cukrzyca ciążowa jest groźna?

Farbowanie włosów w ciąży i inne przesądy

Czy farbowanie włosów w ciąży jest bezpieczne? Co z malowaniem paznokci? Obalamy urodowe mity ciążowe!
Farbowanie włosów w ciąży

Ciąża to wyjątkowy okres w życiu kobiety. Oprócz tego, że przygotowujemy się do roli mamy, jak zawsze chciałybyśmy wyglądać pięknie. Ale czy wszystkie zabiegi są bezpieczne dla mamy i dziecka? Czy maluszkowi nie zaszkodzi farbowanie włosów, malowanie paznokci, przekłuwanie uszu lub noszenie aparatu stałego przez przyszłą mamę?

Istnieje wiele przesądów związanych z pielęgnacją i urodą w czasie ciąży. Które z nich są prawdziwe? Sprawdź!

Obalamy urodowe mity ciążowe! 

Farbowanie włosów w ciąży

 • Bardzo popularny przesąd głosi, że farbowanie włosów szkodzi w ciąży. Jednak farby do włosów działają zewnętrznie, nie przenikają do krwi matki, a tym samym do płodu. Jednorazowe farbowanie włosów nie zaszkodzi dziecku. 
 • Uważaj - w ciąży jesteś bardziej podatna na zapachy, więc opary amoniaku mogą sprawić, że zakręci ci się w głowie.
 • Codzienne narażenie na kontakt z farbami czy detergentami lub duże stężenie chemikaliów w otoczeniu już nie jest bezpieczne, dlatego kobiety w ciąży (zwłaszcza w pierwszym trymestrze) nie powinny pracować np. w salonie kosmetycznym czy fryzjerskim.
 • Jeśli obawiasz się farbowania włosów w ciąży, możesz używać szamponów koloryzujących na bazie naturalnych składników.

Przekłuwanie uszu w ciąży

 • Wiele przyszłych mam wierzy, że przekłuwanie uszu w ciąży jest zabronione, a dziecko może urodzić się ze znamieniem lub dziurką, np. w uchu. To nieprawda, nie ma też medycznych przeciwwskazań do przekłuwania uszu (lub innych części ciała) w czasie ciąży.
 • Lekarze odradzają jednak takie zabiegi ze względu na ryzyko wystąpienia infekcji (np. ropienie rany, zakażenia bakteryjne), co wiąże się z koniecznością zażywania antybiotyków, które przenikają do płodu. 
 • Tylko niewielka grupa leków jest bezpieczna w czasie ciąży i karmienia piersią, lepiej więc unikać konieczności ich zażywania - lepiej poczekaj z przekłuwaniem uszu kilka miesięcy.

Malowanie paznokci w ciąży

 • Jeden z częstych i zupełnie mylnych przesądów ciążowych głosi, że nie powinno się malować paznokci w czasie ciąży.
 • Malowanie paznokci nie jest zakazane, jednak zapach lakieru może być drażniący, dlatego nakładaj lakier i zmywaj go tylko w dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Do zmywania lakieru wybierz zmywacz bezacetonowy. 
 • Specjaliści twierdzą, że nie powinno się stosować akrylu na paznokcie, bo może mieć toksyczny wpływ na płód.

Aparat stały w ciąży

 • Stałe aparaty ortodontyczne są teraz na topie - noszą je także kobiety po 30-tce. Ale czy są bezpieczne w ciąży? Specjaliści twierdzą, że nie ma przeciwwskazań do noszenia aparatu w okresie ciąży.
 • Bakterie znajdujące się w jamie ustnej przyszłej mamy mają wpływ na poziom i jakość mikroflory jamy ustnej płodu. Dlatego kobiety w ciąży powinny szczególnie dbać o stan swoich zębów.
 • Jeśli nosisz stały aparat i planujesz ciążę, nie masz się czego obawiać - będziesz mogła kontynuować leczenie. 
 • Jedyne przeciwwskazanie to zakładanie stałego aparatu w ciąży (rozpoczęcie leczenia ortodontycznego) - do tego bowiem jest konieczne zrobienie zdjęć RTG, których nie powinno się wykonywać w ciąży.
zdjęcia: 123rf

Polecany film

Stan przedrzucawkowy


Zobacz także

Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

20 stycznia 2017, 14:57
babyonline.pl

Nasze propozycje