Logowanie
Logowanie. Proszę czekać
Nie posiadasz jeszcze konta? Zarejestruj się!
Przypomnij hasło
Rejestracja
Płeć: *

Administratorem danych osobowych jest Edipresse Polska SA z siedzibą przy ul. Wiejskiej 19 w Warszawie. Dane będą przetwarzane w celu świadczenia usług za pomocą portalu oraz w celach marketingowych zgodnie z zakresem udzielonych powyżej zgód.

Osoba podająca dane ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych osobowych oraz wyrażenie zgody na ich przetwarzanie jest dobrowolne. Dane mogą być udostępnione innym podmiotom z grupy kapitałowej Edipresse Polska SA.

Rejestracja. Proszę czekać
Nie możesz się zalogować? Przypomnij hasło
Masz już konto? Zaloguj się!
Odzyskiwanie utraconego hasła
Odzyskiwanie utraconego hasła. Proszę czekać
Nie posiadasz jeszcze konta? Zarejestruj się!
Masz już konto? Zaloguj się!

Poprzedni artykuł: Dlaczego dotyk jest ważny? Przytulaj swoje dziecko! Następny artykuł: Warto czytać małemu dziecku - sprawdź, jakie to ważne!

Jak wybrać imię dla dziecka?

Dziecko,
,
, tagi: dziecko, imię dla dziecka
Wkrótce będziecie rodzicami i zastanawiacie się nad imieniem dla swojego dziecka. Być może macie już wybrane jedno lub dwa imiona, a może jeszcze nie zdecydowaliście? Zobacz, co warto wziąć pod uwagę przy wyborze imienia dla dziecka!
jak wybrac imię dla dziecka

Wkrótce będziecie rodzicami i zastanawiacie się nad imieniem dla swojego dziecka. Być może macie już wybrane jedno lub dwa imiona, a może jeszcze nie zdecydowaliście? Zobacz, co warto wziąć pod uwagę przy wyborze imienia dla dziecka

Imię dla dziecka: na całe życie

 • Wybór imienia to ważna sprawa: pamiętaj o tym, że będzie to słowo, które wasze dziecko będzie słyszało najczęściej! Będzie również je często mówiło - przedstawiając się innym, dlatego warto, by było łatwe do wymówienia lub miało chociaż zdrobnienie, które maluch wymówi bez problemu.
 • Imię w pewien sposób wpływa na osobowość, dlatego sprawdź, co oznacza imię, które chcesz dać dziecku. Na przykład Jan to imię pochodzenia biblijnego - z hebrajskiego "Jochanan" oznacza "Bóg jest łaskaw". Z kolei Julia to imię rzymskie, będące początkowo przydomkiem od nazwy rodu Julii - oznacza różę lub piękny kwiat.
 • Wybierz takie imię, które dobrze ci się kojarzy. Wiele osób nadaje dzieciom imiona po dziadku, babci lub osobie, którą szczególnie ceni - to dobry pomysł, pod warunkiem, że imię nie jest przestarzałe lub bardzo dziwne. Wtedy możesz je dać dziecku jako drugie imię.

Jak wybrać imię dla dziecka?

 • Imię zawsze połączone jest z nazwiskiem, dlatego zanim zdecydujesz się na imię, zawsze sprawdź, jak ono brzmi w tym połączeniu. Jeżeli nadajesz dziecku dwa imiona, także sprawdź, jak brzmią one razem. 
 • W Polsce zasadą jest, że imię nie może być obraźliwe ani ośmieszające, nie może się źle kojarzyć, powinno mieć polskie brzmienie - dlatego imiona typu Ian czy Anastasia mogą nie zostać zarejestrowane w urzędzie (mają swoje polskie odpowiedniki: Jan, Anastazja). 
 • Imię powinno pozwolić na odróżnienie płci dziecka, dlatego imiona dla dziewczynek kończą się na -a, zaś dla chłopców - na spółgłoskę (chociaż istnieje kilka wyjątków).

Jakich imion dla dzieci unikać?

Imię jest pierwszym prezentem od rodziców dla dziecka, dlatego powinno być dobrze przemyślane. Nie wybieraj dla dziecka imienia, które:

 • jest bardzo popularne - w grupie przedszkolnej albo w klasie mogą być potem trzy Julki albo czterech Jasiów: trudno wtedy poczuć się kimś wyjątkowym.
 • jest imieniem aktora lub bohatera z filmu czy książki - potem może się źle kojarzyć i być powodem do żartów (np. Manuela czy Klaudiusz).
 • posiada zdrobnienie, którego nie lubisz lub kojarzy się z konkretnymi osobami (np. Bodzio - zdrobnienie od Bogumiła, Doda, Jarosław czy Donald).
 • ma trudną pisownię i/lub wymowę, nie wiadomo, jak prawidłowo je wymówić, np. Chelsea, Xenia, Eljasz, Xawery.

Najpopularniejsze imiona dla dziewczynek w 2012 roku:

 1. Julia
 2. Maja
 3. Lena
 4. Zuzanna
 5. Natalia
 6. Hanna
 7. Zofia
 8. Aleksandra
 9. Wiktoria
 10. Gabriela 

Najpopularniejsze imiona dla chłopców w 2012 roku:

 1. Jan
 2. Jakub
 3. Antoni
 4. Aleksander
 5. Franciszek
 6. Filip
 7. Kacper
 8. Mateusz
 9. Michał
 10. Stanisław 

A wy jak nazwałyście swoje dzieci? Wolicie imiona polskie, tradycyjne, czy międzynarodowe - brzmiące podobnie w różnych językach?

zdjęcia: Fotolia

Polecany film

Kocham cię


Zobacz także

Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

17 stycznia 2017, 08:11
babyonline.pl

Nasze propozycje