Logowanie
Logowanie. Proszę czekać
Nie posiadasz jeszcze konta? Zarejestruj się!
Przypomnij hasło
Rejestracja
Płeć: *

Administratorem danych osobowych jest Edipresse Polska SA z siedzibą przy ul. Wiejskiej 19 w Warszawie. Dane będą przetwarzane w celu świadczenia usług za pomocą portalu oraz w celach marketingowych zgodnie z zakresem udzielonych powyżej zgód.

Osoba podająca dane ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych osobowych oraz wyrażenie zgody na ich przetwarzanie jest dobrowolne. Dane mogą być udostępnione innym podmiotom z grupy kapitałowej Edipresse Polska SA.

Rejestracja. Proszę czekać
Nie możesz się zalogować? Przypomnij hasło
Masz już konto? Zaloguj się!
Odzyskiwanie utraconego hasła
Odzyskiwanie utraconego hasła. Proszę czekać
Nie posiadasz jeszcze konta? Zarejestruj się!
Masz już konto? Zaloguj się!

Poprzedni artykuł: Czym objawia się autyzm dziecięcy? Następny artykuł: Ciąża bliźniacza- jak wybrać lekarza?

Czym jest metoda Montessori?

Dziecko,
,
, tagi: dziecko, wychowanie, przedszkole, metody wychowawcze
Metoda Montessori to coraz częstszy wybór młodych rodziców. Opiekunowie chcieliby kontynuować naukę samodzielności również poza domem- przedszkole Montessori jest idealnym rozwiązaniem dla nich.
Dzieci w przedszkolu

Kim była Maria Montessori?

Maria Montessori urodziła się we Włoszech w 1870 roku. Łamiąc ówczesne normy kulturowe postanowiła studiować medycynę. Po ukończeniu studiów na uniwersytecie w Rzymie zaczęła pracę w klinice psychiatrycznej. Tam prowadziła obserwację niepełnosprawnych umysłowo dzieci. Odkryła zależność między rozwojem manualnym a rozwojem umysłowym. Doświadczenie to przeniosła na pracę z dziećmi zdrowymi. Lekarka założyła własne przedszkole „Casa dei bambini” , w którym prowadziła dalsze obserwacje. Te działania doprowadziły do stworzenia jej własnego systemu wychowawczego, który został nazwany „metodą Montessori”.
„Uczyłam się dziecka. Wzięłam to, co dziecko mi przekazało i wyraziłam to, i tak powstała metoda zwana metodą Montessori.” Dr Maria Montessori

Na czym polega metoda Montessori?

Metoda Montessori jest przeznaczona dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, polega przede wszystkim na wspieraniu samodzielności dziecka. Jest to system opierający się na zasadzie: „nauka przez zabawę”. W metodzie Montessori dziecko jest traktowane jak odrębna jednostka, której głównym celem jest uzyskanie niezależności. Koncepcja Montessori zakłada, że rozwój każdego dziecka przebiega w sposób indywidualny i nie ma żadnych utrwalonych ram tego systemu wychowawczo-dydaktycznego. Ważnym elementem wychowania jest zasada „daj mi czas”, która ma wyrażać szacunek dla indywidualnego tempa rozwoju każdego dziecka. Wychowanie wg M. Montessori łączy w sobie edukację, pomoc dziecku i wsparcie jego rozwoju umysłowego, psychofizycznego, emocjonalnego i duchowego. Wychowanie dziecka zaczyna się w chwili jego narodzin. Celem wychowania jest samodzielność, niezależność i odpowiedzialność za siebie i świat. Etapy rozwoju człowieka M. Montessori podzieliła następująco:

  • 0-6 lat-dzieci w tym okresie do odkrywania świata wykorzystują zmysły. Ważnym elementem budującym ich tożsamość są język, kultura, religia, zwyczaje i pojęcie piękna.
  • 6-12 lat-ten okres cechuje świadome poznawanie i zdolność abstrakcyjnego myślenia. Wcześniej zdobyta wiedza służy do dalszego rozwoju.
  • 12-18 lat-to czas szukania swojego miejsca w społeczeństwie.
  • 18-24 lat-ten okres to dorosłość, czyli moment, w którym ukształtowany człowiek ma swój udział w tworzeniu świata i dialogu z innymi ludźmi.

Nikt nie jest w stanie rozwijać się biologicznie za dziecko, tak samo ma się sytuacja rozwoju psychologicznego i duchowego. Dziecko jest jedynym twórcą własnej osobowości.

Dzieci w przedszkolu

Przedszkole Montessori

Głównym celem opiekunów w przedszkolach Montessori jest obserwacja dziecka i dążenie do coraz rzadszej interwencji w jego aktywność. W placówkach panuje atmosfera spokoju, bezpieczeństwa i radości. Przedszkole Montessori różni się od tradycyjnego przedszkola wyglądem przestrzeni, np. w salach nie ma typowych zabawek. Pomieszczenia charakteryzują się prostotą, porządkiem i pięknem, są przestronne, utrzymane w jasnej kolorystyce. Przejrzyste sale i dostosowane do potrzeb dzieci regały i meble, zapewniają im samodzielność i warunki do pracy. Specjalnie dobrane przedmioty, znajdujące się na regałach, umożliwiają rozwój i wspierają odkrywanie świata. Opiekunowie są zawsze dostępni dla dziecka, zachęcają do samodzielnego działania i pomagają, gdy pomoc jest niezbędna.

Co sądzicie o metodzie Montessori?

Sprawdź też jak wychować szczęśliwe dziecko oraz jak nauczyć dziecko dzielenia się. Przeczytaj również podstawę programową wychowania przedszkolnego.

zdjęcia: Fotolia

Polecany film

Kocham cię


Zobacz także

Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

17 stycznia 2017, 06:06
babyonline.pl

Nasze propozycje