Logowanie
Logowanie. Proszę czekać
Nie posiadasz jeszcze konta? Zarejestruj się!
Przypomnij hasło
Rejestracja
Płeć: *

Administratorem danych osobowych jest Edipresse Polska SA z siedzibą przy ul. Wiejskiej 19 w Warszawie. Dane będą przetwarzane w celu świadczenia usług za pomocą portalu oraz w celach marketingowych zgodnie z zakresem udzielonych powyżej zgód.

Osoba podająca dane ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych osobowych oraz wyrażenie zgody na ich przetwarzanie jest dobrowolne. Dane mogą być udostępnione innym podmiotom z grupy kapitałowej Edipresse Polska SA.

Rejestracja. Proszę czekać
Nie możesz się zalogować? Przypomnij hasło
Masz już konto? Zaloguj się!
Odzyskiwanie utraconego hasła
Odzyskiwanie utraconego hasła. Proszę czekać
Nie posiadasz jeszcze konta? Zarejestruj się!
Masz już konto? Zaloguj się!

Poprzedni artykuł: Dlaczego warto ćwiczyć jogę w ciąży Następny artykuł: Sprawdź jak zrobić domową pizzę (nie tylko) dla dzieci!

Czy naczyniak u noworodka jest niebezpieczny?

Dziecko,
,
, tagi: dziecko, noworodek, choroba, leczenie
Czy naczyniak u noworodka to powód do niepokoju? Jakie są metody leczenia tego typu zmian? Na pytania dotyczące naczyniaków u noworodków odpowiada dermatolog estetyczny Dr n. med. Kamila Padlewska z Gabinetu Dermatologii Estetycznej i Medycyny Anti-Aging "Oricea".
Niemowlak u lekarza

Czym są naczyniaki?

Jest wiele odmian naczyniaków. Podstawowy podział wyróżnia: płaskie, wypukłe i mieszane. Najczęściej spotykane naczyniaki u dzieci pojawiają się w kilka miesięcy po urodzeniu i są niegroźne. Praktyka pokazuje, że z czasem samoistnie znikają - 50% po 5 latach od pojawienia się, 30 % po 3 latach. Zasadniczo więc nie zaleca się ich usuwania, o ile nie ma do tego poważnych wskazań. Za takie uznaje się m.in. ucisk zmiany na inny narząd, co w konsekwencji powoduje jego dysfunkcję - kiedy dziecko ma problemy z widzeniem (ucisk na oko) lub oddychaniem (ucisk na nos) interwencja jest koniecznością.

Niemowlak

Jak leczyć naczyniaki u noworodków?

Aktualnie popularne są dwie metody: Jedna polega na uciskaniu naczyniaka przez okres kilku miesięcy. Dziecku nakłada się specjalny opatrunek uciskowy na obszar pokryty naczyniakiem, który pomaga mu się wchłonąć. Jest to bez wątpienia najmniej traumatyzująca i , o ile to możliwe, najbardziej zalecana metoda terapeutyczna. Druga metoda, stosowana zazwyczaj przy naczyniakach blokujących pracę jednego z narządów, a także płaskich lub mieszanych (płaskie i wypukłe), polega na usunięciu zmiany laserem, np. neodymowo-yagowym. Naświetlania wymagają kilkukrotnego powtórzenia i bywają bolesne. Kiedyś stosowano krioterapię, ale ten zabieg ze względu na wysoką skuteczność laseroterapii stracił dziś na popularności. 

Niektóre naczyniaki  wymagają bardziej szczegółowej diagnostyki. Dotyczy to naczyniaków umiejscowionych w środkowej linii ciała i naczyniaków licznych. Lekarz pediatra powinien wówczas skierować dziecko na specjalistyczną diagnostykę, ponieważ mogą być objawem zespołu chorób, związanych np. z układem pokarmowym lub sercem. Przy szczególnie agresywnych naczyniakach lekarz może zastosować terapię złożoną, do której włączy leczenie farmakologiczne, np. sterydami lub interferonem. Ale pragnę uspokoić, że z tego typu przypadkami na szczęście spotykamy się rzadziej.

Spotkałyście się z naczyniakiem u noworodka? Jakie są Wasze doświadczenia?

Sprawdź też stwardnienie guzowate- jak je rozpoznać, jak leczyć oraz czym jest Dziecięce Porażenie Mózgowe. Przeczytaj również co jest normalne u noworodka.

zdjęcia: Fotolia

Polecany film

Kiedy mama wcześniaka może przystawić swoje dziecko do piersi?


Zobacz także

Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

17 stycznia 2017, 01:53
babyonline.pl

Nasze propozycje