Logowanie
Logowanie. Proszę czekać
Nie posiadasz jeszcze konta? Zarejestruj się!
Przypomnij hasło
Rejestracja
Płeć: *

Administratorem danych osobowych jest Edipresse Polska SA z siedzibą przy ul. Wiejskiej 19 w Warszawie. Dane będą przetwarzane w celu świadczenia usług za pomocą portalu oraz w celach marketingowych zgodnie z zakresem udzielonych powyżej zgód.

Osoba podająca dane ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych osobowych oraz wyrażenie zgody na ich przetwarzanie jest dobrowolne. Dane mogą być udostępnione innym podmiotom z grupy kapitałowej Edipresse Polska SA.

Rejestracja. Proszę czekać
Nie możesz się zalogować? Przypomnij hasło
Masz już konto? Zaloguj się!
Odzyskiwanie utraconego hasła
Odzyskiwanie utraconego hasła. Proszę czekać
Nie posiadasz jeszcze konta? Zarejestruj się!
Masz już konto? Zaloguj się!

Poprzedni artykuł: Bezpieczne zabawki dla dziecka - jak wybrać? Następny artykuł: Poród rodzinny z mamą czy z mężem?

Pierwsze dni w szkole i przedszkolu - jak pomóc dziecku przez to przejść?

Dziecko,
,
, tagi: dziecko, szkoła, wychowanie, przedszkole, zabawy w przedszkolu
Pierwsze dni w szkole czy przedszkolu bywają bardzo trudne. Dziecku ciężko jest przyzwyczaić się do kilkugodzinnej rozłąki z rodzicami oraz sytuacji, w której opiekuje się nim ktoś inny niż mama lub tata. Jak pomóc maluchowi na początku roku szkolnego?
pierwsze dni dziecka w przedszkolu

Początek roku szkolnego to trudne chwile i dla dzieci, i dla rodziców. Dzieci w różny sposób reagują na rozstania z rodzicami. Niektóre znoszą to całkiem dobrze, inne natomiast zalewają się łzami już od momentu wyjścia z domu.

Cierpliwość i wytrwałość rodziców może jednak znacznie zmniejszyć rozpacz lub histerię malucha. Ważne jest więc, by w tych trudnych chwilach zachować spokój, otrzeć łzy z oczu dziecka, a przede wszystkim zapewniać je o swojej miłości.

Pozytywne nastawienie podczas pierwszych dni w szkole i przedszkolu

Warto od razu uświadomić dziecku, że przedszkole i szkoła spełniają w życiu bardzo ważną rolę. Początek roku szkolnego to nie tylko obowiązki i wczesne pobudki, ale również ciekawe miejsce i sympatyczni ludzie, nowe przyjaźnie i mnóstwo zabawy. Ta świadomość pozwoli mu szybciej przywyknąć do nowej sytuacji i otworzyć na to, co dotychczas było obce i nieznane.

Optymizm rodziców pozwala zredukować stres malucha związany z pierwszym dniem w przedszkolu lub szkole. Na mobilizację dziecka korzystnie wpływa także spokój mamy i taty, który pomaga mu uwierzyć, że nie ma się czego obawiać. Nigdy nie strasz dziecka szkołą lub nauczycielem!

Warto także dokładnie obserwować dziecko, by poznać jego predyspozycje i zaplanować przyszły rozwój pasji. Fascynacja nauką o otaczającym świecie to dobry moment na to, by pomóc mu odkryć talenty. Zapytaj nauczycielkę, co dziecko lubi robić najbardziej: rysować, bawić się z dziećmi, czy może wspinać na drabinki? Podtrzymuj zainteresowania malucha.

Zabawy integracyjne

Dziecko w przedszkolu i szkole nabywa również praktycznych umiejętności społecznych. Uczy się prawidłowej pracy w grupie, a codzienne sytuacje pozwalają mu poznawać i identyfikować różne emocje. 

Dlatego wrażliwość i tolerancję dla potrzeb innych powinniśmy kształtować w dziecku już od najmłodszych lat - czytaj mu jak najwięcej, razem oglądajcie książeczki i bajki, w których bohaterowie przyjaźnią się i wspierają się nawzajem.

Zajęcia z rówieśnikami, wspólne zabawy i ćwiczenia w grupie wykształcą w nim umiejętności rozumienia oraz liczenia się z potrzebami innych. Maluch pozna także smak rywalizacji - nauczy się również ustępować i walczyć o swoje.

Jak najwięcej rozmawiaj z dzieckiem o tym, co wydarzyło się w ciągu dnia. Słuchaj, ale nie praw kazań, a co najważniejsze, nigdy nie zaprzeczaj uczuciom dziecka. Ono ma prawo czuć się smutne, zagubione albo rozżalone.

Początek roku szkolnego: jak przygotować dziecko?

Już od początku września dziecko powinno wiedzieć, że przedszkole lub szkoła wymagają od niego wczesnych pobudek. Dobrym rozwiązaniem jest przygotowanie niektórych rzeczy jeszcze wieczorem np. ubrań lub podręczników. Dowiedz się, jak najlepiej ubrać dziecko do przedszkola.

Rano warto wstać wcześniej - tak, by mieć czas na spokojną poranną toaletę oraz zjedzenie śniadania. Pośpiech często wywołuje niepotrzebny stres i zdenerwowanie, a to udziela się dzieciom.

Po szkole lub przedszkolu dziecko powinno mieć czas na odpoczynek i chwilę beztroski. Dobrym rozwiązaniem jest odpoczynek na świeżym powietrzu: spacer, odwiedziny na placu zabaw, jazda na rowerze.

Aktywność ruchowa sprawia, że organizm dziecka jest odpowiednio dotleniony, ma także korzystny wpływ na układ kostny. Warto jednak pamiętać, by harmonogram malucha nie był zbyt napięty. Dziecko, oprócz obowiązków, musi mieć również czas na beztroskie leniuchowanie i zabawę.

Opracowano na podstawie materiałów prasowych Helen Doron Early English.

 

zdjęcia: Fotolia

Polecany film

Kocham cię


Zobacz także

Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

23 stycznia 2017, 16:03
babyonline.pl

Nasze propozycje