Logowanie
Logowanie. Proszę czekać
Nie posiadasz jeszcze konta? Zarejestruj się!
Przypomnij hasło
Rejestracja
Płeć: *

Administratorem danych osobowych jest Edipresse Polska SA z siedzibą przy ul. Wiejskiej 19 w Warszawie. Dane będą przetwarzane w celu świadczenia usług za pomocą portalu oraz w celach marketingowych zgodnie z zakresem udzielonych powyżej zgód.

Osoba podająca dane ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych osobowych oraz wyrażenie zgody na ich przetwarzanie jest dobrowolne. Dane mogą być udostępnione innym podmiotom z grupy kapitałowej Edipresse Polska SA.

Rejestracja. Proszę czekać
Nie możesz się zalogować? Przypomnij hasło
Masz już konto? Zaloguj się!
Odzyskiwanie utraconego hasła
Odzyskiwanie utraconego hasła. Proszę czekać
Nie posiadasz jeszcze konta? Zarejestruj się!
Masz już konto? Zaloguj się!

Poprzedni artykuł: Najgorsze nawyki żywieniowe dzieci – na trudne pytania odpowiada diete... Następny artykuł: 8 wyjątkowych sposobów na przechowywanie w pokoju dziecka!

Późne macierzyństwo- konieczność czy moda?

Dziecko,
,
, tagi: dziecko, ciąża, macierzyństwo
W dzisiejszych czasach widok 35 czy 40 letniej ciężarnej kobiety nie jest już niczym szokującym. Późne macierzyństwo ma wady i zalety. Z jakimi problemami muszą się mierzyć kobiety, które późno decydują się na dziecko?
Późna ciąża

Żyjemy w czasach, które zostały naznaczone kultem młodości, kobieta stała się zakładniczką młodego wyglądu, a co za tym idzie myślenia. Wraz z zatarciem się wizualnych i mentalnych granic wiekowych zagubił się moment biologicznych predyspozycji do macierzyństwa. 

Nastąpiła też wielka rewolucja moralna, nasiliły się tendencje konsumpcyjne i indywidualistyczne. W efekcie nastąpiło przewartościowanie poglądów i priorytetów- rodzina zeszła na drugi plan ustępując miejsca karierze zawodowej. Ta zmiana priorytetów lawinowo pociągnęła za sobą rozluźnienie więzi psychospołecznych, a w następstwie narastanie problemów z budowaniem stałych relacji. To wszystko składa się na wielką rewolucję kulturową, która cały czas przesuwa granicę wiekową macierzyństwa. Długi proces uczenia się, chęć rozwoju zawodowego, a czasem też poszukiwania odpowiedniego partnera powodują, że kobiety rodzą dzieci coraz później.

Z psychologicznego punktu widzenia późne macierzyństwo jest błogosławieństwem, pozwala kobiecie dojrzeć do roli i postępować odpowiedzialnie. Wiąże się ze stabilną sytuacją rodzinną, finansową i zawodową. Kobiety mają większą świadomość siebie i lepiej radzą sobie ze stresem. Biologia jest jednak nieubłagana. Wraz z wiekiem kobiety wzrasta ilość komplikacji związanych ze staraniem się o dziecko, ciążą i porodem. Dr Połuniewski przypomina, że “Kiedyś ciąża u 30-latki ze względu na wiek traktowana była jako ciąża wysokiego ryzyka”. Dziś nikogo nie dziwi widok 35 a nawet 40 latki oczekującej na dziecko. Z wiekiem nasze zdolności prokreacyjne maleją, jajeczka częściej mają nieprawidłową budowę, pojawiają się puste cykle owulacyjne. Największą tragedią jest jednak przedwczesna menopauza- problem ten dotyka już jednej na sześć kobiet a winne temu są czynniki genetyczne, ale też długotrwałe odchudzanie, stres, brak potomstwa..

Więcej o konsekwencjach późnego macierzyństwa możesz przeczytać w czerwcowej URODZIE ŻYCIA.

Sprawdź jakich formalności musisz dopełnić po porodzie oraz komu przysługiwać będzie 12 tys. becikowego w 2016 roku. Przeczytaj też czy masz szansę na dziecko- wypowiedź eksperta.

zdjęcia: Fotolia

Polecany film

USG w 30. tc


An Error Occurred: Internal Server Error

Oops! An Error Occurred

The server returned a "500 Internal Server Error".

Something is broken. Please let us know what you were doing when this error occurred. We will fix it as soon as possible. Sorry for any inconvenience caused.
An Error Occurred: Internal Server Error

Oops! An Error Occurred

The server returned a "500 Internal Server Error".

Something is broken. Please let us know what you were doing when this error occurred. We will fix it as soon as possible. Sorry for any inconvenience caused.