Logowanie
Logowanie. Proszę czekać
Nie posiadasz jeszcze konta? Zarejestruj się!
Przypomnij hasło
Rejestracja
Płeć: *

Administratorem danych osobowych jest Edipresse Polska SA z siedzibą przy ul. Wiejskiej 19 w Warszawie. Dane będą przetwarzane w celu świadczenia usług za pomocą portalu oraz w celach marketingowych zgodnie z zakresem udzielonych powyżej zgód.

Osoba podająca dane ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych osobowych oraz wyrażenie zgody na ich przetwarzanie jest dobrowolne. Dane mogą być udostępnione innym podmiotom z grupy kapitałowej Edipresse Polska SA.

Rejestracja. Proszę czekać
Nie możesz się zalogować? Przypomnij hasło
Masz już konto? Zaloguj się!
Odzyskiwanie utraconego hasła
Odzyskiwanie utraconego hasła. Proszę czekać
Nie posiadasz jeszcze konta? Zarejestruj się!
Masz już konto? Zaloguj się!

Poprzedni artykuł: Jak sobie radzić z bezsennością w ciąży? Następny artykuł: Jakie ryby jeść w ciąży?

Prawidłowe ciśnienie w ciąży

Dziecko,
,
, tagi: ciąża, objawy ciąży, ciśnienie, badania w ciąży, rozwój ciąży, zatrucie ciążowe
Prawidłowe ciśnienie krwi w ciąży to bardzo istotna kwestia - zbyt wysokie może prowadzić do powikłań. Dowiedz się jakie powinno być ciśnienie w ciąży!
prawidłowe ciśnienie w ciązy

Prawidłowe ciśnienie krwi w ciąży to bardzo istotna kwestia - zbyt wysokie może prowadzić do powikłań. Dlatego ginekolog prowadzący ciążę przy każdej wizycie upewnia się, że twoje ciśnienie jest w normie.

Jeśli ciśnienie jest niskie - czujesz się osłabiona, senna, na nic nie masz siły. Ale jeśli ciśnienie krwi jest za wysokie, mogą pojawić się poważne problemy: nadciśnienie ciążowe, gestoza, a nawet rzucawka, która jest zagrożeniem dla ciebie i dziecka.

Prawidłowe ciśnienie krwi w ciąży wynosi od 110/60 do 140/90 mmHg. Nadciśnienie ciążowe dotyczy aż 8-10% przyszłych mam, ciąża z nadciśnieniem określana jest jako ciąża wysokiego ryzyka.

Nadciśnienie przedciążowe

Najmniej groźne dla ciebie i dziecka jest nadciśnienie przewlekłe przedciążowe, czyli takie, które miałaś przed zajściem w ciążę. Jeżeli przed ciążą brałaś leki, zapewne będziesz musiała je zmienić na takie, które są bardziej bezpieczne dla płodu.

Powinnaś także mieć swój ciśnieniomierz i codziennie kontrolować poziom ciśnienia. Oczywiście niezbędna jest stała kontrola lekarza.

Nadciśnienie ciążowe

  • W przypadku, gdy nadciśnienie pojawi się w ciąży (powyżej 140/90 mmHg), lekarz powinien otoczyć cię dodatkową opieką - badania krwi i moczu, zwolnienie lekarskie, częstsze kontrole lekarskie, może również przepisać ci leki. 
  • Z pewnością zaleci ci odpoczynek, unikanie stresu, a także dietę ubogą w sód (bez soli) oraz częsty pomiar ciśnienia krwi.
  • Nadciśnienie w ciąży (zwłaszcza nie leczone) jest groźne dla płodu: może hamować jego rozwój i prowadzić do niedotlenienia wewnątrzmacicznego, a także przedwczesnego oddzielenie łożyska oraz przedwczesnego porodu.

Stan przedrzucawkowy (zatrucie ciążowe)

  • Jeśli oprócz podwyższonego ciśnienia dołączą takie objawy, jak białkomocz i obrzęki, jest to stan przedrzucawkowy (nazywany również zatruciem ciążowym lub gestozą). Oprócz tego mogą pojawić się bóle głowy, zaburzenia widzenia, swędzenie całego ciała, ból brzucha.
  • Choroba ta objawia się zwykle w drugiej połowie ciąży, może powodować zaburzenia krzepnięcia, krwawienia do ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność nerek, niewydolność krążenia czy uszkodzenia i pęknięcia wątroby. Niestety stanowi zagrożenie życia dla matki i dziecka, gdyż może skutkować rzucawką.
  • Stan przedrzucawkowy bardzo często kończy się wcześniejszym porodem, jest także wskazaniem do cesarskiego cięcia.

Rzucawka 

W skrajnych przypadkach (ok. 1%) stan przedrzucawkowy może przejść w rzucawkę ciążową, która objawia się nagłym wzrostem ciśnienia krwi, drgawkami i/lub śpiączką. Rzucawka może pojawić się zarówno w ciąży, w czasie porodu, jak i w połogu.

Jeżeli rzucawka pojawi się w ciąży lub w trakcie porodu, należy jak najszybciej wykonać cesarskie cięcie, aby ratować życie matki i dziecka. Ponadto ciężarnej podaje się leki oraz tlen. Po porodzie matka powinna być pod stałą opieką lekarską.

Stan przedrzucawkowy i rzucawka to naprawdę rzadkie przypadki, jednak aby się przed nimi uchronić, warto często kontrolować ciśnienie krwi w czasie ciąży.

zdjęcia: Fotolia

Polecany film

Czy można rodzić naturalnie po cesarskim cięciu


Zobacz także

Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

18 stycznia 2017, 21:25
babyonline.pl

Nasze propozycje