Logowanie
Logowanie. Proszę czekać
Nie posiadasz jeszcze konta? Zarejestruj się!
Przypomnij hasło
Rejestracja
Płeć: *
Rejestracja. Proszę czekać
Nie możesz się zalogować? Przypomnij hasło
Masz już konto? Zaloguj się!
Odzyskiwanie utraconego hasła
Odzyskiwanie utraconego hasła. Proszę czekać
Nie posiadasz jeszcze konta? Zarejestruj się!
Masz już konto? Zaloguj się!

Poprzedni artykuł: Czym jest ciemieniucha? Następny artykuł: Jak powinna wyglądać dieta rocznego dziecka?

Czy warto jeść ryby będąc w ciąży?

Dziecko,
,
, tagi: ciąża, ryby, dieta w ciąży, co jeść w ciąży
O tym, dlaczego warto jeść ryby będąc w ciąży, opowiada kliniczny dietetyk rodzinny, psychodietetyk Katarzyna Błażejewska. Dowiedz się jakie korzyści dla mamy i dziecka płyną ze spożywania ryb, gdy jesteś w ciąży.

Czy warto jeść ryby będąc w ciąży? 

Bardzo warto! :) Od kilkunastu lat publikowane są badania pokazujące jak korzystny wpływ na rozwój płodu, ale i potem dalsze życie dziecka, ma spożywanie dużej ilości kwasów tłuszczowych DHA, które naturalnie występują w rybach.  Dotyczy to przede wszystkim rozwoju oka, mózgu, ale zabezpiecza także przed występowaniem alergii u potomka. Ryby są również dobrym źródłem witaminy D, której niedobory są powszechnie obserwowane w naszym społeczeństwie. A ma ona wpływ na prawidłową budowę kości - zarówno mamy jak i dziecka.

Ryby

Czy ryby wędzone w ciąży są bezpieczne?

Lepiej ich unikać. Można czasami wybrać je dla urozmaicenia, ale nie powinny być głównym źródłem ryb w diecie przyszłej mamy. Podczas procesu wędzenia (zwłaszcza w wysokiej temperaturze, ale która z nas wie, jak była wędzona ryba?) powstają różne związki chemiczne mogące prowadzić do uszkadzania komórek. Jeżeli ktoś nie może się oprzeć rybie wędzonej, należy wybierać części znajdujące się z dała od skórki.

Jakie ryby najlepiej jeść w ciąży?

W zasadzie wszystkie. Urozmaicenie jest ważne w każdej grupie pokarmów. Z przesadnej ostrożności ograniczyłbym ryby z puszki i wędzone, a decydowała się na pieczone, gotowane, grillowane. Tu również przypominam o sushi i niewielkim, ale istniejącym zagrożeniu mikrobiologicznym - lepiej powstrzymać się przed jedzeniem surowych ryb w ciągu ciążowych miesięcy. 

Sprawdź także: Urządzenia dla kobiet w ciąży

zdjęcia: Fotolia

Zobacz także

Polecany film

Kalkulator wagi w ciąży

Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

26 października 2016, 19:20
babyonline.pl