Logowanie
Logowanie. Proszę czekać
Nie posiadasz jeszcze konta? Zarejestruj się!
Przypomnij hasło
Rejestracja
Płeć: *

Administratorem danych osobowych jest Edipresse Polska SA z siedzibą przy ul. Wiejskiej 19 w Warszawie. Dane będą przetwarzane w celu świadczenia usług za pomocą portalu oraz w celach marketingowych zgodnie z zakresem udzielonych powyżej zgód.

Osoba podająca dane ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych osobowych oraz wyrażenie zgody na ich przetwarzanie jest dobrowolne. Dane mogą być udostępnione innym podmiotom z grupy kapitałowej Edipresse Polska SA.

Rejestracja. Proszę czekać
Nie możesz się zalogować? Przypomnij hasło
Masz już konto? Zaloguj się!
Odzyskiwanie utraconego hasła
Odzyskiwanie utraconego hasła. Proszę czekać
Nie posiadasz jeszcze konta? Zarejestruj się!
Masz już konto? Zaloguj się!

Poprzedni artykuł: 7 książeczek, które wspomogą naukę korzystania z nocnika Następny artykuł: TOP 10 zagranicznych Instamam!

Szczepionka przeciw grypie dla dzieci- szczepić czy nie?

Jesień to okres zwiększonego ryzyka zachorowań na grypę, zwłaszcza wśród dzieci. Według zaleceń WHO, w 2015 roku najlepiej zaszczepić się już w pierwszej połowie września.

Grypa u dzieci

Grypa u dzieci jest niebezpieczna, gdyż ciężko ją zdiagnozować. Bardzo często zdarza się, że lekarze z powodu braku charakterystycznych objawów u dzieci, diagnozują grypę jako inne ostre choroby gorączkowe. Spośród wielu objawów grypy występujących u dorosłych (tj. gorączka dochodząca do 40 stopni, bóle mięśni, suchy kaszel, bóle głowy, dreszcze, złe samopoczucie, uczucie rozbicia, brak apetytu), u dziecka można zazwyczaj rozpoznać jedynie wysoką gorączkę oraz osłabienie. U niemowląt i bardzo małych dzieci zdarza się, że grypa objawia się w formie drgawek gorączkowych lub w postaci przypominającej sepsę. Źle zdiagnozowana grypa jest często leczona antybiotykami, a nie lakami przeciwwirusowymi. W efekcie u dziecka następują powikłania po grypie, które mają charakter np. zapalenia płuc, zatok czy ucha środkowego. Jedynym sposobem, aby potwierdzić grypę u dziecka jest badanie wirusologiczne.

Szczepionka

Szczepienie przeciw grypie- czy jest skuteczne?

W ostatnich latach badania wykazały, że skuteczność dostępnych na rynku szczepień przeciw grypie wynosi około 50%. Należy jednak pamiętać, że szczepienie ma nie tylko uchronić przed zachorowaniem, ale również złagodzić przebieg choroby. W przypadku najmłodszych pacjentów może to oznaczać np. leczenie ambulatoryjne, zamiast szpitalnego. Sczepienia pozwalają też uniknąć powikłań po grypie. Szczepiąc dzieci należy pamiętać o podaniu 2 dawek szczepionki, w odstępie co najmniej 4 tygodni. Dziecku szczepionemu przeciw grypie w poprzednim sezonie podaje się 1 dawkę. Niepożądane objawy po szczepieniu, tj. ból i obrzęk w miejscu aplikacji, wzrost temperatury ciała, ból mięśni, stawów i głowy utrzymują się do kilku dni.

Zalecane jest szczepienie dzieci od 6 miesiąca do 18 roku życia. W Polsce najczęściej szczepi się dzieci w wieku 2-5 lat. Najrzadziej szczepione są niemowlęta, które stanowią grupę zwiększonego ryzyka powikłań grypowych. Przed zaszczepieniem dziecka należy udać się do pediatry. Lekarz, w oparciu o stan zdrowia dziecka, podejmie decyzję czy szczepienie w danym momencie jest bezpieczne. 

Więcej informacji na stronie Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.

Uważacie, że warto szczepić dzieci przeciw grypie?

zdjęcia: Fotolia

Zobacz także

Polecany film

Cukrzyca ciążowa

Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

7 grudnia 2016, 23:14
babyonline.pl