Logowanie
Logowanie. Proszę czekać
Nie posiadasz jeszcze konta? Zarejestruj się!
Przypomnij hasło
Rejestracja
Płeć: *

Administratorem danych osobowych jest Edipresse Polska SA z siedzibą przy ul. Wiejskiej 19 w Warszawie. Dane będą przetwarzane w celu świadczenia usług za pomocą portalu oraz w celach marketingowych zgodnie z zakresem udzielonych powyżej zgód.

Osoba podająca dane ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych osobowych oraz wyrażenie zgody na ich przetwarzanie jest dobrowolne. Dane mogą być udostępnione innym podmiotom z grupy kapitałowej Edipresse Polska SA.

Rejestracja. Proszę czekać
Nie możesz się zalogować? Przypomnij hasło
Masz już konto? Zaloguj się!
Odzyskiwanie utraconego hasła
Odzyskiwanie utraconego hasła. Proszę czekać
Nie posiadasz jeszcze konta? Zarejestruj się!
Masz już konto? Zaloguj się!

Poprzedni artykuł: Jak stworzyć plan porodu - przydatne informacje Następny artykuł: Miękkie i bezpieczne przytulanki i maskotki dla niemowląt

Tata w ciąży - czym jest syndrom Kuwady?

Dziecko,
,
, tagi: ciąża, objawy ciąży, waga w ciąży
Wielu współczesnych ojców coraz częściej dotyka tzw. syndrom kuwady (zwany też "zespołem wylęgania"). To zespół objawów (np. mdłości, zachcianki, wahania nastrojów) towarzyszących ciąży, które pojawiają się... u panów.
syndrom kuwady tata w ciazy

Każda przyszła mama miewa huśtawki emocjonalne, mdłości czy zachcianki jedzeniowe. A jak ciążę znoszą przyszli ojcowie? Kobieta fizycznie czuje obecność dziecka - najpierw pojawia się rosnący brzuszek, potem ruchy płodu. Mężczyzna przeżywa ciążę zupełnie inaczej: przede wszystkim emocjonalnie oraz intelektualnie. Ale nie tylko.

Syndrom kuwady

Nazwa nawiązuje do dawnego rytuału męskiego przeżywania ciąży i porodu partnerki, który był obecny w plemionach afrykańskich, ale także w starożytnej Grecji, w Chinach, Papui i Nowej Gwinei. Mężowie ciężarnych kobiet symulowali dolegliwości ciążowe, a w trakcie porodu zachowywali się podobnie, jak rodząca: kładli się do łóżka, krzyczeli, jęczeli i przeżywali, przejmując w ten sposób na siebie część bólu kobiety. Gdy dziecko pojawiało się na świecie, przynoszono je ojcu. Przez cały okres ciąży, porodu i połogu także mężczyzna był traktowany ulgowo: nie brał udziału w polowaniach czy wojnach, zaś w okresie połogu opiekowano się nim szczególnie troskliwie. 

Szczególne objawy syndromu kuwady

Obecnie syndromem kuwady określa się zespół typowo ciążowych dolegliwości, które dotykają ojca dziecka:

 • mdłości, bóle brzucha, wymioty 
 • złe samopoczucie, wahania nastrojów
 • bóle głowy, zawroty głowy
 • zaburzenia snu
 • zachcianki jedzeniowe
 • przybieranie na wadze
 • depresja ciążowa

Symptomy te pojawiają się najczęściej ok. 3 miesiąca ciąży. Specjaliści szacują, że mogą one dotyczyć nawet 65% mężczyzn, czyli statystycznie dwóch na trzech panów może odczuwać te przypadłości w czasie ciąży partnerki!

Skąd się bierze syndrom kuwady?

Badacze wykazali, że syndrom kuwady częściej pojawia się u tych panów, którzy są silnie związani ze swoją partnerką. Ale nie oznacza to wcale, że tylko nadwrażliwcy będą razem z żoną odczuwać mdłości czy cykliczne spadki nastroju. Okazuje się, że takie reakcje organizmu na ciążę to przede wszystkim efekt działania hormonów.

Gdy związek pomiędzy przyszłymi rodzicami jest oparty na szczerym i silnym uczuciu, w trakcie istotnych zmian hormonalnych u kobiety w okresie ciąży można zaobserwować również wahania hormonalne u przyszłego taty: wyższy wskaźnik prolaktyny, a niższy testosteronu.

Zmiany hormonalne sprawiają, że mężczyzna niekiedy czuje się, jakby był sam w ciąży, bardziej utożsamia się z partnerką, częściej zastanawia się nad tym, jak zmieni się jego życie po narodzinach dziecka, a także bardziej obawia się m.in. o zdrowie przyszłej mamy i dziecka czy przebieg porodu.

Specjaliści twierdzą, że niekiedy syndrom kuwady pojawia się u mężczyzn, którzy z powodu ciąży czują się odrzuceni lub odsunięci przez partnerkę, bardziej skupioną na sobie, ciąży i dziecku, niż na mężu. Psychologowie uważają, że objawy te częściej zdarzają się u tych panów, którzy obawiają się porodu oraz odczuwają niepokój w związku z pojawieniem się dziecka na świecie.

Pozytywne strony syndromu kuwady

Pojawienie się syndromu kuwady u przyszłego ojca ma też swoje dobre strony. Dzięki temu, że partner czuje się zaangażowany i razem z Tobą przeżywa ciążę, możecie się wzajemnie wspierać; koniecznie rozmawiajcie o swoich obawach i niepokojach. Propozycje psychologów dla panów z syndromem kuwady to:

 • wspólne z partnerką wizyty u ginekologa (lekarza możesz zapytać o wszystko)
 • uczestniczenie w badaniach USG, podczas których możesz zobaczyć dziecko
 • zajęcia w szkole rodzenia (będą tam też inni ojcowie) 
 • czytanie poradników na temat ciąży i niemowląt
 • rozmowa z kolegami, którzy przeżyli już poród rodzinny
 • zbieranie wyprawki, kupno łóżeczka, fotelika
 • przygotowywanie pokoju lub kącika dziecinnego
 • pilnowanie zdrowej diety żony (może razem będziecie przygotowywać posiłki?) 
 • zaplanowanie urlopu na czas po porodzie
 • rozmowa z położną, która przygotowuje żonę do porodu
 • przygotowanie wspólnie z żoną planu porodu
 • przygotowanie wyprawki do szpitala
 • zakupy na pierwsze dni po porodzie

 

zdjęcia: Fotolia

Polecany film

USG prenatalne


Zobacz także

Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

19 stycznia 2017, 09:58
babyonline.pl

Nasze propozycje