Logowanie
Logowanie. Proszę czekać
Nie posiadasz jeszcze konta? Zarejestruj się!
Przypomnij hasło
Rejestracja
Płeć: *

Administratorem danych osobowych jest Edipresse Polska SA z siedzibą przy ul. Wiejskiej 19 w Warszawie. Dane będą przetwarzane w celu świadczenia usług za pomocą portalu oraz w celach marketingowych zgodnie z zakresem udzielonych powyżej zgód.

Osoba podająca dane ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych osobowych oraz wyrażenie zgody na ich przetwarzanie jest dobrowolne. Dane mogą być udostępnione innym podmiotom z grupy kapitałowej Edipresse Polska SA.

Rejestracja. Proszę czekać
Nie możesz się zalogować? Przypomnij hasło
Masz już konto? Zaloguj się!
Odzyskiwanie utraconego hasła
Odzyskiwanie utraconego hasła. Proszę czekać
Nie posiadasz jeszcze konta? Zarejestruj się!
Masz już konto? Zaloguj się!

Poprzedni artykuł: 10 wskazówek, które pomogą w wyborze ubrań dla noworodka Następny artykuł: Kontrowersyjny projekt "Idiot Box"

Najważniejsze informacje o urlopie ojcowskim

Dziecko,
,
, tagi: urlop macierzyński, urlop rodzicielski, urlop na dziecko, urlop ojcowski
Urlop ojcowski, to rozwiązanie które ma pomóc młodym rodzicom w dzieleniu opieki nad dzieckiem. Ma on również umożliwić ojcu wsparcie partnerki i spędzenie pierwszych chwil z noworodkiem. Przeczytaj najważniejsze informacje dotyczące urlopu ojcowskiego.
Tata z dzieckiem

Komu przysługuje urlop ojcowski?

Urlop ojcowski przysługuje biologicznemu lub adopcyjnemu ojcu dziecka, który ma status pracownika, tzn. że posiada umowę o pracę oraz pozostaje w stosunku do pracy. Z urlopu ojcowskiego nie może skorzystać matka dziecka, ani żadne inne osoby. Aby otrzymać urlop ojcowski ojciec dziecka nie musi być w związku małżeńskim z matką dziecka.

Ile dni urlopu ojcowskiego?

Ojcom przysługuje 14 dni płatnego urlopu, dokładniej 2 tygodnie kalendarzowe, w skład których wchodzą soboty, niedziele, święta i dni wolne. Urlopu ojcowskiego nie można podzielić, 14 dni musi być wykorzystane w całości, jednorazowo, w ciągu pierwszych 12 miesięcy życia dziecka. W przypadku ojców adopcyjnych, czynnie zaangażowanych w wychowanie dziecka, prawo do wykorzystania urlopu upływa wraz z 12 miesiącem uprawomocnienia się wyroku dotyczącego adopcji. Ojciec adopcyjny może skorzystać z urlopu ojcowskiego, jeśli dziecko nie ukończyło 7 roku życia (w przypadku odroczenia obowiązku szkolnego do 10 roku życia). Jeśli urlop ojcowski nie zostanie wykorzystany przepada.

Urlop ojcowski a inne urlopy

Urlop ojcowski jest niezależny od urlopu rodzicielskiego, macierzyńskiego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Może zostać wybrany w tym samym czasie. Ojciec może też wykorzystać urlop macierzyński i nie będzie to miało wpływu na urlop ojcowski. W takiej sytuacji ojciec przebywający na urlopie ojcowskim otrzymuje 100% zasiłku macierzyńskiego oraz jest chroniony przed zwolnieniem z pracy.

Jak uzyskać urlop ojcowski?

Aby uzyskać urlop ojcowski należy złożyć pisemny wniosek u pracodawcy.

Należy pamiętać, że w 2016 roku nastąpi zmiana przepisów w urlopach rodzicielskich.

zdjęcia: Fotolia

Polecany film

Urlop macierzyński: komu przysługuje?


Zobacz także

Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

21 stycznia 2017, 09:47
babyonline.pl

Nasze propozycje