Logowanie
Logowanie. Proszę czekać
Nie posiadasz jeszcze konta? Zarejestruj się!
Przypomnij hasło
Rejestracja
Płeć: *

Administratorem danych osobowych jest Edipresse Polska SA z siedzibą przy ul. Wiejskiej 19 w Warszawie. Dane będą przetwarzane w celu świadczenia usług za pomocą portalu oraz w celach marketingowych zgodnie z zakresem udzielonych powyżej zgód.

Osoba podająca dane ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych osobowych oraz wyrażenie zgody na ich przetwarzanie jest dobrowolne. Dane mogą być udostępnione innym podmiotom z grupy kapitałowej Edipresse Polska SA.

Rejestracja. Proszę czekać
Nie możesz się zalogować? Przypomnij hasło
Masz już konto? Zaloguj się!
Odzyskiwanie utraconego hasła
Odzyskiwanie utraconego hasła. Proszę czekać
Nie posiadasz jeszcze konta? Zarejestruj się!
Masz już konto? Zaloguj się!

Poprzedni artykuł: Jak pozbyć się rozstępów po ciąży? Następny artykuł: Matki karmiące piersią w obiektywie Tammy Nicole

Urlop rodzicielski- co się zmieni w 2016 roku?

Dziecko,
,
, tagi: dziecko, urlop macierzyński, urlop rodzicielski, urlop na dziecko, urlop ojcowski
W 2016 roku zostaną wprowadzone zmiany w Kodeksie pracy, które mają ułatwić rodzicom łączenie życia rodzinnego z zawodowym. Sprawdź, co się zmieni w zasadach udzielania urlopu rodzicielskiego.
rodzina w pościeli

Nowelizacja przepisów ma usprawnić i ułatwić rodzicom możliwość skorzystania z urlopów związanych z opieką nad dzieckiem. Zmiany zakładają włączenie 6 tygodniowego urlopu macierzyńskiego do 26 tygodniowego urlopu rodzicielskiego, gdyż oba uprawnienia mają niemal identyczny charakter. Obecny podział niepotrzebnie komplikuje system urlopowy.

Według nowych przepisów z części urlopu rodzicielskiego (16 tygodni) będzie można skorzystać do ukończenia przez dziecko 6 roku życia, a nie jak dotychczas 1 roku.

Nowy urlop rodzicielski można będzie połączyć z pracą w niepełnym wymiarze czasu. W takiej sytuacji urlop rodzicielski będzie się wydłużać proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy. Nie może jednak wydłużyć się o więcej niż 64 tygodnie, a w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka z jednej ciąży, 68 tygodni.

Zgodnie z nowelizacją urlop ojcowski można wykorzystać w dwóch tygodniowych częściach lub dwa tygodnie jednorazowo. Na jego wykorzystanie tatusiowie mają czas do 24 miesiąca życia dziecka, a nie jak dotychczas do 12 miesiąca. W sytuacji, gdy dziecko trafia do szpitala, ojciec przebywający na urlopie ojcowskim będzie mógł go przerwać i wznowić, gdy dziecko opuści szpital. Przepis obowiązuje również rodziców adopcyjnych.

Kolejna poprawka zakłada, że pracodawca nie będzie miał obowiązku informowania pracownika o uprawnieniach związanych z obowiązkami rodzinnymi i rodzicielskimi. Komisja zrezygnowała też z przepisów antydyskryminacyjnych, które miały chronić pracownika wykonującego obowiązki rodzinne przed niewłaściwym traktowaniem przez pracodawcę.

Jak Wam się podobają zmiany w zasadach udzielania urlopu rodzicielskiego? 

zdjęcia: Fotolia

Polecany film

Waga zmysłów w rozwoju dziecka


Zobacz także

Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

22 stycznia 2017, 00:34
babyonline.pl

Nasze propozycje