Poprzedni artykuł: Wkładki laktacyjne dla karmiącej mamy Następny artykuł: Wyprawka dla noworodka: co kupić?

Wspieranie rozwoju dziecka w 4, 5 i 6 miesiącu życia

Dziecko,
,
, tagi: dziecko, zabawy, czytanie, niemowlę, rozwój dziecka, rozwój niemowlęcia
Zobacz, jak wspierać rozwój dziecka w 4, 5 i 6 miesiącu, w co się bawić, jak zachęcić do pełzania, jak wspierać rozwój mowy?

wspieranie rozwoju dziecka

Rozwój fizyczny dziecka w 4, 5 i 6 miesiącu życia

W tym czasie maluszek coraz szybciej się rozwija, a największe postępy możemy zaobserwować w rozwoju motorycznym. Wspomaganie rozwoju fizycznego na tym etapie to przede wszystkim umożliwianie dziecku swobodnego poruszania się, aby mogło ćwiczyć mięśnie i uczyć się własnego ciała.

Pełzanie dziecka

Pełzanie, a później raczkowanie, jest bardzo ważne dla rozwoju dziecka: wykonywanie naprzemiennych ruchów rozwijają się m.in. połączenia nerwowe pomiędzy półkulami mózgowymi. Połączenia te są w późniejszych etapach rozwoju odpowiedzialne za koordynację wzrokowo-ruchową oraz proces uczenia się i zapamiętywania.

Ubierz niemowlę w luźne, wygodne ubranko, aby miało odsłonięte ręce i nogi, a następnie połóż na brzuszku na dość twardym, nieelastycznym podłożu (np. karimata, twardy materac). Podłóż dłonie pod stópki dziecka, aby mogło się odepchnąć. Na początku próby przesunięcia ciała do przodu będą dość nieporadne, ale nie zrażaj się – już po kilku dniach niemowlę będzie radziło sobie coraz lepiej. Wtedy połóż w niewielkim oddaleniu od dziecka atrakcyjną zabawkę – tak, aby przy pewnym wysiłku mogło ją dosięgnąć. Co 2-3 dni zwiększaj dystans do zabawki, a jeśli maluch znudzi się grzechotką czy gryzakiem, zmień ją na inną.

Pływanie i latanie 

Te ćwiczenia stymulują zmysł równowagi u dziecka, który będzie przydatny już niedługo podczas nauki siadania, stawania i chodzenia.

Połóż się na plecach, zegnij nogi tak, aby kolana sięgały klatki piersiowej. Połóż dziecko delikatnie na swoich nogach – aby buzię miało na wysokości twoich kolan i mogło na ciebie patrzeć. Zacznij delikatnie przechylać nogi wraz z dzieckiem na boki, aby wywołać wrażenie bujania. Spokojnie opowiadaj, co się dzieje – „a teraz jesteśmy w łódeczce na morzu i nadchodzi fala, bujamy się na fali”. Potem ostrożnie prostuj nogi (ale tylko trochę), żeby maluch miał wrażenie oderwania się od ziemi. Możesz też podnieść na chwilę dziecko do góry, trzymając je wyprostowanymi rękoma pod paszkami. Nadal opowiadaj, co robicie.

Rozwój mowy w 4, 5 i 6 miesiącu życia

Od początku jak najwięcej mów do dziecka: niemowlę jeszcze nie rozumie poszczególnych słów, ale wyczuwa intonację, nastawienie mówiącego. Przemawiaj do dziecka powoli i wyraźnie, nie zdrabniaj - mów normalnie, tylko w ten sposób niemowlę nauczy się prawidłowej wymowy.

Czytanie dziecku

Czy czytanie niemowlęciu ma sens? Specjaliści twierdzą, że zdecydowanie tak. Głośne czytanie maluszkowi stymuluje jego mózg i pozytywnie wpływa na rozwój mowy, zarówno jeśli chodzi o rozpoznawanie słów, jak i samo mówienie.

Dzięki czytaniu dziecko szybciej zaczyna rozumieć sens poszczególnych słów, a później także zdań, poznaje bogatsze słownictwo, ale także uczy się, do czego służy książka – niekoniecznie do gryzienia czy wyrywania kartek. Dlatego jak najwcześniej zacznij czytać na głos – na tym etapie nie musi być to wcale literatura dziecięca, może być to twoja ulubiona książka albo wiersze; ich rytm zwykle uspokaja niemowlęta. Dziecko z pewnością polubi te chwile – jeśli będziesz mu czytać regularnie, wkrótce nauczy się, że są to momenty, kiedy ma rodzica na wyłączność i samo będzie się domagać czytania.

zdjęcia: Fotolia

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

20 lipca 2018, 03:16
mamotoja.pl

Nasze propozycje