Logowanie
Logowanie. Proszę czekać
Nie posiadasz jeszcze konta? Zarejestruj się!
Przypomnij hasło
Rejestracja
Płeć: *

Administratorem danych osobowych jest Edipresse Polska SA z siedzibą przy ul. Wiejskiej 19 w Warszawie. Dane będą przetwarzane w celu świadczenia usług za pomocą portalu oraz w celach marketingowych zgodnie z zakresem udzielonych powyżej zgód.

Osoba podająca dane ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych osobowych oraz wyrażenie zgody na ich przetwarzanie jest dobrowolne. Dane mogą być udostępnione innym podmiotom z grupy kapitałowej Edipresse Polska SA.

Rejestracja. Proszę czekać
Nie możesz się zalogować? Przypomnij hasło
Masz już konto? Zaloguj się!
Odzyskiwanie utraconego hasła
Odzyskiwanie utraconego hasła. Proszę czekać
Nie posiadasz jeszcze konta? Zarejestruj się!
Masz już konto? Zaloguj się!

Poprzedni artykuł: Szokujące dane na temat przemocy w polskich szkołach Następny artykuł: Wyjątkowe zdjęcia noworodków- uśmiechnięte bobasy

Zmiany w zasiłku rodzinnym w 2016 roku!

Dziecko,
,
, tagi: zasiłek rodzinny, zasiłek rodzinny 2016
Szykują się zmiany w ustawie dotyczącej zasiłku rodzinnego. Zobacz czy będzie przysługiwał Ci dodatek do zasiłku rodzinnego, oraz czy mamy wieloraczków będą mogły dłużej zostać z dziećmi w domu.

Zmiany w zasiłkach rodzinnych

Od 2 stycznia 2016 roku ma wejść w życie nowelizacja ustawy o świadczeniach rodzinnych. Najistotniejszą rzeczą, która ulegnie zmianie będą wyższe dodatki do zasiłku rodzinnego. Do tej pory na jeden poród przysługiwał jeden urlop i jeden dodatek, niezależnie od ilości urodzonych dzieci. 

Komu przysługuje zasiłek rodzinny

  • rodzicom, jednemu z rodziców albo opiekunowi prawnemu dziecka
  • opiekunowi faktycznemu dziecka
  • osobie uczącej się, pełnoletniej, niepozostającej na utrzymaniu rodziców, posiadającej sądowe zaświadczenie o prawie do alimentów

Wysokość zasiłku rodzinnego

  • 77,00 zł na dziecko w wieku do ukończenia 5 roku życia
  • 106,00 zł na dziecko w wieku powyżej 5 roku życia do ukończenia 18 roku życia
  • 115,00 zł na dziecko w wieku powyżej 18 roku życia do ukończenia 24 roku życia

Jednym z warunków przyznania świadczenia jest kryterium dochodowe. Miesięczny rodzinny dochód w przeliczeniu na osobę nie może przekraczać:

  • 574 zł lub
  • 664 zł kiedy członkiem rodziny jest osoba posiadająca orzeczenie o niepełnosprawności

Zasiłek rodzinny- kryterium dochodowe

W styczniu 2016 kryterium dochodowe pozostanie takie samo, zmienią się natomiast zasady przyznawania zasiłku rodzinnego. Rodzina, która przekroczy próg dochodowy, nie będzie automatycznie pozbawiana prawa do zasiłku, ale świadczenie będzie malało o kwotę, która przekracza próg.

Dodatek do zasiłku rodzinnego 

Nowelizacja ustawy przewiduje dodatek do podstawowej kwoty 400zł w postaci 400zł na każde urodzone dziecko z ciąży mnogiej oraz wydłużenie urlopu wychowawczego o 12 miesięcy. Sytuacja ulegnie zmianie także w rodzinach, w których jest dziecko z niepełnosprawnością, możliwość korzystania z dodatku zostanie przedłużona o 72 miesiące, a urlop będzie można wykorzystać do ukończenia przez dziecko 18 roku życia.

"My chcemy, by był to jeden dodatek, ale w różnej wysokości w zależności od liczby dzieci. Bez względu na to, czy dzieci rodzą się podczas jednego porodu, czy kolejne dziecko rodzi się, gdy matka przebywa na urlopie wychowawczym" – skomentowała sprawę Okła-Drewnowicz.

Zaproponowane zmiany zsynchronizowano z wchodzącą 2 stycznia nowelizacją kodeksu pracy.

Polecany film

Szumi DIY 03 statki z butelek


Zobacz także

Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

22 stycznia 2017, 21:30
babyonline.pl

Nasze propozycje