Logowanie
Logowanie. Proszę czekać
Nie posiadasz jeszcze konta? Zarejestruj się!
Przypomnij hasło
Rejestracja
Płeć: *

Administratorem danych osobowych jest Edipresse Polska SA z siedzibą przy ul. Wiejskiej 19 w Warszawie. Dane będą przetwarzane w celu świadczenia usług za pomocą portalu oraz w celach marketingowych zgodnie z zakresem udzielonych powyżej zgód.

Osoba podająca dane ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych osobowych oraz wyrażenie zgody na ich przetwarzanie jest dobrowolne. Dane mogą być udostępnione innym podmiotom z grupy kapitałowej Edipresse Polska SA.

Rejestracja. Proszę czekać
Nie możesz się zalogować? Przypomnij hasło
Masz już konto? Zaloguj się!
Odzyskiwanie utraconego hasła
Odzyskiwanie utraconego hasła. Proszę czekać
Nie posiadasz jeszcze konta? Zarejestruj się!
Masz już konto? Zaloguj się!

Poprzedni artykuł: Jak założyć własną firmę? Poradnik dla mam Następny artykuł: Bonbonbaby pudełko niespodzianka dla mamy i dziecka

Żółtaczka fizjologiczna u noworodków

Dziecko,
,
, tagi: dziecko, noworodek, choroba, żółtaczka, żółtaczka u noworodków
Wiele noworodków przechodzi tzw. żółtaczkę fizjologiczną. Czy to poważny stan? Skąd się bierze żółtaczka fizjologiczna i czy jest groźna dla dziecka?
żółtaczka fizjologiczna u noworodka

Wbrew pozorom żółtaczka fizjologiczna nie ma zbyt wiele wspólnego z poważną chorobą wątroby u dorosłych. Pojawia się u niemal wszystkich wcześniaków i większości urodzonych o czasie noworodków, zwykle w drugim lub trzecim dniu życia.

Przyczyny i objawy żółtaczki fizjologicznej

Objawy są bardzo charakterystyczne: jest to zażółcenie skóry dziecka oraz wzmożona senność (dziecko rzadko się budzi, nawet na jedzenie), a także intensywnie żółty kolor moczu.

 • Zażółcenie skóry spowodowane jest wysokim poziomem bilirubiny, związku chemicznego, który powstaje na skutek rozpadu czerwonych krwinek.
 • Noworodek przychodzi na świat ze sporym zapasem tych krwinek, które po porodzie przestają być mu potrzebne w tak dużej ilości. Ulegają wówczas rozpadowi, więc wytwarza się bilirubina, która jest wydalana z organizmu razem z moczem i kałem.
 • Nie zawsze jednak organizm małego dziecka jest sobie w stanie poradzić z tak dużą ilością bilirubiny; wówczas właśnie pojawia się żółtaczka fizjologiczna, która zazwyczaj ustępuje samoistnie w ciągu 10-12 dni.

Leczenie żółtaczki fizjologicznej

 • W większości przypadków żółtaczka fizjologiczna znika sama, nie wymaga leczenia. Jednak z powodu często występującej senności u noworodków z żółtaczką neonatolodzy zalecają młodym mamom częste budzenie malucha na karmienie (co ok. 2 godz.).
 • Wszystkim noworodkom z żółtaczką codziennie mierzy się poziom bilirubiny. Jeśli mimo wszystko nie opada w ciągu kilku kolejnych dni, dziecko poddawane jest fototerapii.
 • To często stosowana i całkowicie bezpieczna metoda pozbycia się zażółcenia skóry: noworodka (z przepaską na oczach i w pieluszce) naświetla się białym lub niebieskim światłem, które przyspiesza wydalanie bilirubiny z organizmu. Po kilku dniach żółtaczka ustępuje.
 • Niezwykle rzadko zdarza się, że fototerapia nie skutkuje, wówczas pediatrzy podejmują decyzję o przetoczeniu krwi maluszkowi.

Co może niepokoić przy żółtaczce fizjologicznej?

Jeśli poziom bilirubiny opada, lekarze często wypisują matkę z dzieckiem do domu pomimo żółtaczki. Należy wówczas uważnie obserwować dziecko. Do niepokojących objawów w przebiegu żółtaczki należą:

 • silniejsze zażółcenie skóry dziecka, odcień pomarańczowy,
 • gorączka (powyżej 37,9°C)
 • niechęć do jedzenia (z piersi lub z butelki)
 • twardy, wzdęty brzuszek, jasny stolec.

W przypadku wystąpienia któregokolwiek z objawów należy niezwłocznie skonsultować się z pediatrą.

zdjęcia: Fotolia

Polecany film

Plac zabaw - najlepsza szkoła pod Słońcem


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

25 marca 2017, 05:11
babyonline.pl

Nasze propozycje