Logowanie
Logowanie. Proszę czekać
Nie posiadasz jeszcze konta? Zarejestruj się!
Przypomnij hasło
Rejestracja
Płeć: *

Administratorem danych osobowych jest Edipresse Polska SA z siedzibą przy ul. Wiejskiej 19 w Warszawie. Dane będą przetwarzane w celu świadczenia usług za pomocą portalu oraz w celach marketingowych zgodnie z zakresem udzielonych powyżej zgód.

Osoba podająca dane ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych osobowych oraz wyrażenie zgody na ich przetwarzanie jest dobrowolne. Dane mogą być udostępnione innym podmiotom z grupy kapitałowej Edipresse Polska SA.

Rejestracja. Proszę czekać
Nie możesz się zalogować? Przypomnij hasło
Masz już konto? Zaloguj się!
Odzyskiwanie utraconego hasła
Odzyskiwanie utraconego hasła. Proszę czekać
Nie posiadasz jeszcze konta? Zarejestruj się!
Masz już konto? Zaloguj się!

Poprzedni artykuł: Jak dbać o włosy dziecka - ABC pielegnacji Następny artykuł: Masa solna dla dzieci - zobacz jak ją zrobić

Co to jest ciąża urojona? Poznaj jej objawy i przebieg leczenia

Dziecko,
,
, tagi: ciąża, choroba, objawy ciąży, przebieg ciąży
„Czy jestem w ciąży?” – każda kobieta czasami zadaje sobie to pytanie. Niektóre panie wręcz obsesyjnie zauważają u siebie objawy ciąży: mają poranne nudności, spóźnia im się okres, przybierają na wadze. Ciąża urojona, rzekoma, histeryczna – tak medycyna nazywa ten problem. I nie ma w nim nic wstydliwego – to choroba, którą się leczy.

Ciąża urojona - przyczyny i leczenie

Ciąża urojona – co to takiego?

Ciąża urojona (inaczej histeryczna, rzekoma) nie jest zwykłym wymysłem kobiety, która bezzasadnie zauważa u siebie objawy ciąży. To poważna choroba, która może dosięgnąć każdą z nas.

Dolegliwość ta opiera się na głębokim przekonaniu kobiety, że jest w ciąży, podczas gdy tak naprawdę nie doszło do zapłodnienia. Jest to zaburzenie psychiczne, które wymaga pomocy specjalisty.

Na ciążę urojoną najbardziej narażone są cztery grupy kobiet:

 • kobiety, których problemem jest bezpłodność, które od wielu lat bezskutecznie starają się o dziecko – te kobiety, każdą zaobserwowaną zmianę, która mogłaby sygnalizować ciążę, interpretują jako zwiastun przyjścia na świat upragnionego dziecka;
 • kobiety, które panicznie boją się ciąży (tokofobia);
 • młode dziewczyny, które obawiają się „wpadki”;
 • kobiety samotne, które nie chcą wychowywać malca bez ojca.

Ciąża urojona  objawy

Jak sama nazwa wskazuje, ciąża urojona to taka, która nie istnieje, gdyż nie doszło do zapłodnienia. Jednak u niektórych kobiet siła oddziaływania psychiki na funkcjonowanie organizmu jest tak wielka, że objawy ciąży rzekomej są tożsame z objawami realnej ciąży.

Kobieta „w ciąży” urojonej zauważa takie sygnały jak:

 • poranne nudności i wymioty;
 • brak miesiączki;
 • zwiększenie obwodu talii;
 • przyrost wagi;
 • powiększone piersi;
 • wahania nastroju;
 • w skrajnych przypadkach - laktacja

Stan urojonej ciąży trwa przeważnie kilka miesięcy – lekarze twierdzą, że mniej więcej połowę czasu realnej ciąży. Dłużej trwają w nim te kobiety, które wiedząc o swojej bezpłodności, zwlekają z badaniem ginekologicznym – podświadomie boją się rozczarowania.

Jak wygląda leczenie ciąży urojonej?

U jednych kobiet informacja o tym, że ciąża jest jedynie tą rzekomą – wywołuje ulgę, u drugich – jest kolejnym rozczarowaniem i wiąże się z bólem porównywalnym do tego po poronieniu. Niezależnie od tego, jakie uczucia towarzyszą tej informacji – ciąża histeryczna wymaga leczenia.

Leczenie opiera się na podawaniu środków farmakologicznych, które są szczególnie ważne w przypadku kobiet bezpłodnych, u których kolejna informacja o braku ciąży może spowodować poważne zaburzenia osobowości lub depresję.

Niezbędne są również wizyty u psychologa i psychiatry oraz konsultacje ginekologiczne.

Niezmiernie istotną kwestią jest wsparcie rodziny – myśl o ciąży, która zaprząta umysł kobiety (niezależnie od tego czy ją cieszy, czy przeraża), jest wielkim obciążeniem dla jej psychiki. Bez wsparcia partnera i rodziny ryzyko depresji, nerwicy, czy poważnych zaburzeń osobowości staje się realnym zagrożeniem.

 

 

zdjęcia: 123rf

Polecany film

Ciąża przenoszona


An Error Occurred: Internal Server Error

Oops! An Error Occurred

The server returned a "500 Internal Server Error".

Something is broken. Please let us know what you were doing when this error occurred. We will fix it as soon as possible. Sorry for any inconvenience caused.

Nasze propozycje