Logowanie
Logowanie. Proszę czekać
Nie posiadasz jeszcze konta? Zarejestruj się!
Przypomnij hasło
Rejestracja
Płeć: *

Administratorem danych osobowych jest Edipresse Polska SA z siedzibą przy ul. Wiejskiej 19 w Warszawie. Dane będą przetwarzane w celu świadczenia usług za pomocą portalu oraz w celach marketingowych zgodnie z zakresem udzielonych powyżej zgód.

Osoba podająca dane ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych osobowych oraz wyrażenie zgody na ich przetwarzanie jest dobrowolne. Dane mogą być udostępnione innym podmiotom z grupy kapitałowej Edipresse Polska SA.

Rejestracja. Proszę czekać
Nie możesz się zalogować? Przypomnij hasło
Masz już konto? Zaloguj się!
Odzyskiwanie utraconego hasła
Odzyskiwanie utraconego hasła. Proszę czekać
Nie posiadasz jeszcze konta? Zarejestruj się!
Masz już konto? Zaloguj się!

Poprzedni artykuł: Jak wybrać imię dla dziecka? Następny artykuł: Brak apetytu u dziecka - jak sobie radzić z niejadkiem

Warto czytać małemu dziecku - sprawdź, jakie to ważne!

Dziecko,
,
, tagi: dziecko, książki, wychowanie, czytanie, rozwój dziecka, najlepsza książka
Czy wiesz, że czytając dziecku przed snem kształtujesz nie tylko jego wiedzę o świecie, ale i emocje? Poznaj pozytywny wpływ książek na rozwój twojego maluszka!

czytanie książek małym dzieciom

Książki możemy czytać już nawet niemowlętom. W tym okresie dzieci będą oczywiście bardziej zainteresowane dotknięciem czy ugryzieniem książki niż jej faktyczną treścią, ale bliskość rodzica będzie znakomicie wpływać na nastrój i poczucie bezpieczeństwa dziecka, a czytanie na głos stymulować rozwój mózgu malucha.

Co daje dziecku czytanie książek:

  • poszerza zasób słownictwa i ogólnej wiedzy
  • rozwija samoświadomość i lepsze rozumienie innych ludzi
  • wspomaga prawidłowy rozwój emocjonalny
  • rozwija wyobraźnię i pobudza fantazję
  • kształtuje poczucie moralności
  • wykształca empatię i tolerancję
  • sprzyja późniejszej szybszej nauce
  • umacnia nawyk czytania na całe życie
  • wzmacnia więź z dzieckiem

Jak dostosować książki do wieku dziecka:

Dla niemowląt najlepsze są krótkie wierszyki rymowanki z przewagą kolorowych obrazków. Dla dzieci między pierwszym a drugim rokiem życia najwłaściwsze będą książki, które zawierają historyjki na tematy najbliższe dziecku – mycie, spacery, ubieranie się. Ważne jest, by pozwolić dziecku aktywnie uczestniczyć w czytaniu, np. poprzez nazywanie lub naśladowanie odgłosów zwierzątek na zdjęciach czy przewracanie kartek książki. Trzylatki już dużo rozumieją i najlepsze dla nich będą historie o zwierzętach czy przygodowe, które pozwolą maluchowi na zadawanie pytań.

Warto czytać dziecku co najmniej 20 minut dziennie, najlepiej tuż przed snem. Dobrze, jeśli skupiamy się tylko na czytaniu, nie karmimy przy okazji dziecka, czy sami nie zajmujemy się czymś jeszcze. Starajmy się też dawać dobry przykład naszym pociechom! Jeśli maluch będzie nas widział z książką, to będzie chciał brać z nas przykład i zacznie traktować książkę jako formę rozrywki, a nie przymus.

Czytacie swoim maluchom? Jakie książki mogłybyście polecić innym mamom? :)

 

Polecany film

Sesja zdjęciowa - konkurs "Dziecko na okładkę"


Zobacz także

Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

22 stycznia 2017, 02:52
babyonline.pl

Nasze propozycje