Logowanie
Logowanie. Proszę czekać
Nie posiadasz jeszcze konta? Zarejestruj się!
Przypomnij hasło
Rejestracja
Płeć: *

Administratorem danych osobowych jest Edipresse Polska SA z siedzibą przy ul. Wiejskiej 19 w Warszawie. Dane będą przetwarzane w celu świadczenia usług za pomocą portalu oraz w celach marketingowych zgodnie z zakresem udzielonych powyżej zgód.

Osoba podająca dane ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych osobowych oraz wyrażenie zgody na ich przetwarzanie jest dobrowolne. Dane mogą być udostępnione innym podmiotom z grupy kapitałowej Edipresse Polska SA.

Rejestracja. Proszę czekać
Nie możesz się zalogować? Przypomnij hasło
Masz już konto? Zaloguj się!
Odzyskiwanie utraconego hasła
Odzyskiwanie utraconego hasła. Proszę czekać
Nie posiadasz jeszcze konta? Zarejestruj się!
Masz już konto? Zaloguj się!

Poprzedni artykuł: Pierwsza kąpiel noworodka - jak to zrobić? Następny artykuł: Jak wygląda poród przez cesarskie cięcie?

Objawy porodu - czy już jechać do szpitala?

Dziecko,
,
, tagi: ciąża, poród, skurcze porodowe, objawy ciąży, objawy porodu, poród objawy
Pod koniec ciąży przyszła mama myśli tylko o jednym: kiedy wreszcie urodzę? Niestety ani lekarz, ani położna nie będą tego wiedzieć na pewno, ale jeśli będziesz uważnie obserwować swoje ciało i wczujesz się w siebie, wyczujesz, kiedy poród nadchodzi. Sprawdź, jakie są objawy porodu!

objawy porodu

Skurcze - objawy porodu?

Skurcze macicy to najpewniejszy zwiastun porodu – występują zawsze, nie ma możliwości urodzenia dziecka drogami natury bez nich. Ale okresowe napięcia macicy, która przygotowuje się do porodu, zwykle pojawiają się już w połowie ciąży – to tzw. skurcze przepowiadające. Jak odróżnić je od tych prawdziwych, porodowych?

Skurcze porodowe są regularne, czyli pojawiają się w równych odstępach czasu – najpierw co 20-30 minut, potem coraz częściej, co 15, 10, 8 minut.Skurcze porodowe trwają coraz dłużej, są coraz bardziej bolesne – nasilają się. Skurcze przepowiadające są nieregularne, zwykle bezbolesne, czasem się nasilają, by potem znów osłabnąć.Prawdziwym skurczom porodowym często towarzyszy ból w krzyżu i w dole brzucha, zazwyczaj też nasilają się przy zmianie pozycji oraz pod wpływem ciepłej wody. Zazwyczaj zaczynają się w górnej części brzucha i promieniują w dół, trwają od 10 do 60 sekund (w późniejszych etapach porodu nawet do 90 sekund). Jeśli nie jesteś pewna, czy to skurcze przepowiadające, czy porodowe, odczekaj ok. godzinę: weź ciepłą kąpiel, przejdź się na krótki spacer i zaobserwuj, co się dzieje. Jeśli skurcze są coraz częstsze, silniejsze i regularne, poród nadchodzi.

Objawy z dróg rodnych

Nadejście porodu mogą sygnalizować też takie objawy, jak krwawienie z pochwy, różowe lub czerwone plamienie (z krwawymi pasemkami). Przed porodem następuje również wydalenie czopu śluzowego (galaretowata, czerwono lub brązowo zabarwiona, zwarta wydzielina), z tym, że może to nastąpić zarówno kilka godzin, jak i kilka dni przed porodem.

Odejście wód płodowych

Pewnym objawem zbliżającego się porodu jest także odejście wód płodowych, które zwykle sączą się pomału – rzadko jest to nagły wylew. Jest to bezbarwny płyn o lekko słodkawym zapachu, którego wyciek świadczy o pęknięciu pęcherza płodowego. Nawet, jeżeli nie masz skurczy, powinnaś skontaktować się z lekarzem lub położną, bo dla dziecka przebywanie w macicy w mniejszej ilości płynu owodniowego może być szkodliwie. Jeśli sączący się jest zielony lub brązowy, oznacza to, że maluszek oddał smółkę wewnątrz pęcherza płodowego, co może sugerować problemy (niedotlenienie, owinięcie pępowiną) i być dla dziecka niebezpieczne (infekcja wewnątrzmaciczna). W takim wypadku powinnaś niezwłocznie jechać do szpitala.

Inne objawy porodu

Istnieje wiele objawów towarzyszących, które pojawiają się bardzo indywidualnie i zależą od tego, jak twoje ciało zwykle reaguje na stres. Teraz przygotowuje się do wielkiego wysiłku fizycznego i psychicznego, jakim jest poród, dlatego może dokuczać ci biegunka, ale także niepokój, bóle głowy, kołatanie serca, uczucie gorąca.

zdjęcia: Fotolia

Polecany film

Czy po cesarskim cięciu możliwy jest poród naturalny


Zobacz także

Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

24 lutego 2017, 11:45
babyonline.pl

Nasze propozycje