Logowanie
Logowanie. Proszę czekać
Nie posiadasz jeszcze konta? Zarejestruj się!
Przypomnij hasło
Rejestracja
Płeć: *

Administratorem danych osobowych jest Edipresse Polska SA z siedzibą przy ul. Wiejskiej 19 w Warszawie. Dane będą przetwarzane w celu świadczenia usług za pomocą portalu oraz w celach marketingowych zgodnie z zakresem udzielonych powyżej zgód.

Osoba podająca dane ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych osobowych oraz wyrażenie zgody na ich przetwarzanie jest dobrowolne. Dane mogą być udostępnione innym podmiotom z grupy kapitałowej Edipresse Polska SA.

Rejestracja. Proszę czekać
Nie możesz się zalogować? Przypomnij hasło
Masz już konto? Zaloguj się!
Odzyskiwanie utraconego hasła
Odzyskiwanie utraconego hasła. Proszę czekać
Nie posiadasz jeszcze konta? Zarejestruj się!
Masz już konto? Zaloguj się!

Poprzedni artykuł: 12 miesiąc życia dziecka Następny artykuł: Poród naturalny w szpitalu

Jakie są rodzaje znieczulenia przy porodzie?

Zdarza się, że podczas porodu konieczne jest znieczulenie. Warto wiedzieć wcześniej, jakie istnieją jego formy i jakie są konsekwencje stosowania środków uśmierzających ból.

Jakie znieczulenie przy porodzie

Znieczulenie miejscowe przy porodzie

Na czym polega: jest to lek podawany dożylnie lub mięśniowo, w Polsce zazwyczaj stosuje się merpedynę (Petydyna, Dolargan, Dolcontoral, Dolantyna). Jest to lek narkotyczny (pochodny morfiny), działa przeciwbólowo i rozkurczowo. Jego podanie jest bezpłatne, decyzję o podaniu podejmuje lekarz.

Kiedy się stosuje: podczas porodu siłami natury, jeśli niemożliwe jest zastosowanie znieczulenia zewnątrzoponowego, gdy ze względów zdrowotnych wskazane jest zmniejszenie bólu (np. poród trwa bardzo długo)

Przeciwwskazania: nie można stosować, jeśli rodząca cierpi na choroby wątroby, ma nadciśnienie lub ma uczulenie na substancje czynne leku.

Plusy: działa ogólnie przeciwbólowo

Minusy: często spowalnia akcję porodową, powoduje mdłości i zawroty głowy oraz senność. Przenika do krwi dziecka i silnie na nie działa: noworodek ma osłabione napięcie mięśniowe, kłopoty z oddychaniem, upośledzony odruch ssania – mogą wystąpić problemy z karmieniem piersią. Merpedyna jest nadal bardzo często stosowana na polskich porodówkach, jednak specjaliści zdecydowanie ją odradzają ze względu na liczne skutki uboczne.

Akupunktura - znieczulenie przy porodzie

Na czym polega: to zabieg tradycyjnej medycyny chińskiej: polega na wkłuciu rodzącej cieniutkich igieł w określone miejsca na ciele – poprzez zablokowanie kanałów bólowych kobieta nie odczuwa bólu.

Kiedy się stosuje: metoda ta jest bardzo rzadko stosowana, gdyż wymaga obecności lekarza specjalisty, który zajmuje się akupunkturą, a nie ma ich wielu. Zaleca się ją jeśli nie jest możliwe stosowanie innych form znieczulenia

Przeciwwskazania: choroby skórne, hemofilia, posiadanie przez pacjentkę rozrusznika serca, czynna gruźlica, sarkoidoza, choroby psychiczne, padaczka, złośliwe choroby nowotworowe.

Plusy: metoda naturalna, nie wymaga stosowania farmakologii, nie jest szkodliwa dla matki ani dziecka, nie ma efektów ubocznych. Podobno przynosi doskonałe rezultaty u tych pań, które wcześniej z powodzeniem stosowały akupunkturę.

Minusy: nie do końca wiadomo, czy działa – w Polsce nie przeprowadzano badań na ten temat. Jeśli kobieta boi się igieł, nakłuwania, lepiej zrezygnować z tej metody, bo strach może nasilić bóle zamiast je zmniejszyć.

Znieczulenie zewnątrzoponowe

Na czym polega: najpierw znieczula się skórę w miejscu nakłucia, a następnie wprowadza się cewnik pomiędzy kręgi kręgosłupa w okolicy lędźwiowej. Wówczas przez cewnik podaje się lek znieczulający. Środek działa po ok. 15 - 20 minutach. Przy porodzie siłami natury znieczulenie to jest płatne (średnio ok. 500 zł), przy cięciu cesarskim spowodowanym wskazaniami jest bezpłatne.

Kiedy się stosuje: podczas porodu siłami natury na życzenie pacjentki, podczas cesarskiego cięcia. Zalecane zwłaszcza wtedy, jeśli rodząca ma cukrzycę, wadę serca lub wzroku, niewydolność nerek, nadciśnienie.

Przeciwwskazania: łożysko przodujące, obniżona krzepliwość krwi, zwyrodnienia kręgosłupa, gestoza.

Plusy: jedna z najbezpieczniejszych form znieczulenia (dla matki i dziecka). Mama może aktywnie uczestniczyć w porodzie, nie odczuwając bólu poniżej pasa, może również chodzić.

Minusy: spadek ciśnienia, ból głowy, uczucie ciężkich nóg, może spowolnić akcję porodową

Znieczulenie podpajęczynówkowe

Na czym polega: do przestrzeni podpajęczynówkowej w okolicy rdzenia kręgowego podaje się lek o działaniu miejscowo znieczulającym. Lek przedostaje się do rdzenia kręgowego i znieczula go, w rezultacie przekazywanie informacji o bólu zostaje zablokowane.

Kiedy się stosuje: przy cięciu cesarskim

Przeciwwskazania: w chorobach krwi z utrudnionym krzepnięciem krwi, przy krwotoku, posocznicy, zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych, choroby centralnego układu nerwowego

Plusy: jedna z najbezpieczniejszych form znieczulenia (dla matki i dziecka), działa znieczulająco już po kilku minutach i nawet do 6 godzin, a rodząca jest świadoma tego co się dzieje.

Minusy: rodząca musi cały czas leżeć (nie ma czucia w dolnej połowie ciała), może wystąpić spadek ciśnienia krwi, czasem pojawiają się przemijające bóle pleców w miejscu wkłucia, rzadko występują popunkcyjne bóle głowy, a także krwiak w miejscu wkłucia.

Znieczulenie ogólne (narkoza) przy porodzie

Na czym polega: pacjentka jest usypiana tak jak podczas standardowej operacji (traci świadomość). Kobieta nic nie czuje, nie słyszy, nie oddycha samodzielnie – przy pomocy aparatury oddycha mieszaniną tlenu i gazów usypiających. Po podaniu środków usypiających ciężarna zasypia bardzo szybko – w ciągu kilkunastu sekund.

Kiedy się stosuje: obecnie wyłącznie w nagłych przypadkach, gdy istnieje zagrożenie dla dziecka lub matki, ewentualnie wtedy gdy nie można zastosować znieczulenia zewnątrzoponowego lub podpajęczynówkowego.

Plusy: błyskawiczne działanie, można szybko pomóc dziecku w razie zagrożenia życia.

Minusy: ma negatywny wpływ na organizm kobiety (bóle głowy, osłabienie, ospałość, nudności, wymioty, kłopoty ze wzrokiem, podrażnienie tchawicy, nerwowość, niskie ciśnienie) i dziecka (wiotczenie mięśni, zaburzenia trawienia, brak apetytu). 

zdjęcia: Fotolia

Polecany film

Ciąża przenoszona


Zobacz także

Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

19 stycznia 2017, 07:36
babyonline.pl

Nasze propozycje