Poprzedni artykuł: Ta dieta ma być hitem 2018 roku... Porównuje się ją do słynnego postu... Następny artykuł: Nie ćwiczyła i nie stosowała diety, a schudła 60 kg. Wystarczyło kilka...

Nowe wyzwanie w internecie. Na czym polega niebezpieczna 'dieta Kopciuszka'?

Fitness,
,
, tagi: odchudzanie
Rozprzestrzenia się moda na stosowanie tak zwanej 'diety Kopciuszka'. Nastolatki używają specjalnego równania, z którego wynika, że muszą naprawdę drastycznie schudnąć.

Nierealistyczne i niezdrowe oczekiwania wobec własnego ciała mogą skończyć się zdrowotną klęska, tak jak to było w przypadku diety Śpiącej Królewny, nazwanej na cześć księżniczki Disneya. Najnowsze internetowe wyzwanie odwołuje się do innej księżniczki i, również w tym przypadku, nie polecamy próbować tego na własnej skórze, szczególnie u nastolatków.

Chodzi o dietę Kopciuszka, która w ciągu kilku ostatnich dni stała się niezwykle popularna. Social media pękają w szwach od wpisów młodzieży - szczególnie widać to na Twitterze. 

Na czym polega dieta Kopciuszka?

Zdjęcie: Pinterest; Pinterest

Efektem końcowym przejścia na dietę Kopciuszka ma być posiadanie proporcji ciała, podobnych do tych z animacji Disney'a. Tak, zgadza się - chodzi o fikcyjną oraz anatomicznie niepoprawną postać z talią szerokości patyka. Jak podaje serwis Revelist, wszystko zaczęło się w Japonii, a teraz moda na tego rodzaju odchudzanie rozprzestrzenia się powoli na całym świecie. 

Zobacz także:Ta dieta ma być hitem w 2018 roku. Porównuję się ją do słynnego postu dr Dąbrowskiej

Młodzi użytkownicy Twittera, wypisują ile muszą schudnąć, aby zbliżyć się do "pożądanej" wagi Kopciuszka. Przykładowo - dla użytkowniczki Chanel_twt_ to 49 lbs, czyli aż 22 kg! Biorąc pod uwagę, że dziewczyna ma 17 lat, około 175 cm wzrostu, a jej waga wyjściowa wynosi około 74 kg, nastolatka może się doprowadzić na skraj wychudzenia oraz popaść w bardzo niebezpieczne zaburzenia odżywiania

Ilość kilogramów do zrzucenia nie bierze się znikąd. Wymyślono specjalny przelicznik wagi, który ma pomóc określić, ile ktoś powinien schudnąć. Wysokość danej osoby w metrach podnosi się do kwadratu, a następnie mnoży tę liczbę przez 18. Powinno to wyglądać tak:

  • 18 * (1,75 * 1,75) = 18 * 3,0625 = 55,125. A to znaczy, że osoba, która mierzy 175 cm powinna ważyć w przybliżeniu 55 kg

To nic innego jak wariacja na temat powszechnie znanego BMI (Indeks Masy Ciała), tyle że z zupełnie zmienionymi granicami normy. Przypomnijmy, że waga prawidłowa dawniej mieściła się w przedziale 20-25, a granica niedowagi została obniżona do 18,5 ze względu na naturalnie smukłą budowę u młodych dziewczyn. Dieta Kopciuszka zachęca do odchudzania do poziomu BMI 18, co oznacza niedowagę, a dla wielu kobiet - również zatrzymanie cyklu menstruacyjnego. Inną kwestią jest, w jaki sposób ktoś podejmujący wyzwanie zamierza tak niską wagę osiągnąć.

Zobacz także:Karolina Szostak po raz kolejny na diecie! Chce schudnąć jeszcze więcej?

Niektórzy mają oczywiście naturalne predyspozycje do posiadania szczupłej sylwetki, a nawet pozostawania w przedziale medycznej niedowagi. Jednak osiąganie tego wyniku "za wszelką cenę" wydaje się być bardzo nierozsądne - zwłaszcza w młodym wieku, kiedy organizm jeszcze się kształtuje. 

Zdjęcie główne: istockphoto.com

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

22 września 2018, 00:13

Nasze propozycje