Poprzedni artykuł: Tego jeszcze nie było! Teraz maseczki w płachcie będziesz nakładać nie... Następny artykuł: Jak dbać o włosy farbowane? Podpowiadamy!

Domowa koloryzacja – dowiedz się, jak ją prawidłowo wykonać

Myślisz o rezygnacji z koloryzacji w salonie fryzjerskim i rozpoczęciu przygody z farbowaniem włosów w zaciszu własnego domu? Sprawdź, jak robić to krok po kroku, aby włosy wyglądały jak po wizycie u profesjonalisty!

Krok 1

Podstawą udanej koloryzacji jest oczywiście właściwy preparat. Czym kierować się przy jego wyborze? Jednym z najważniejszych kryteriów jest efekt, jaki chcesz osiągnąć. Zależy Ci na długotrwałej zmianie koloru włosów lub dokładnym pokryciu siwych włosów? Postaw na tradycyjną farbę z amoniakiem. Jeżeli jednak pragniesz chwilowej odmiany, użyj szamponu lub kremu koloryzującego. Naszym ostatnim odkryciem jest Casting Crème Gloss od L’Oréal Paris – łagodna dla włosów, koloryzacja pielęgnacyjna bez amoniaku, która pozwala nie tylko odświeżyć kolor, ale zapewnia także optymalne pokrycie siwizny. Efekt jej działania utrzymuje się aż do 28 myć.

Wybierając preparat do koloryzacji włosów zwróć także uwagę na to, czy zawiera on specjalny aplikator, który pozwala na precyzyjne nakładanie koloru. Butelka z aplikatorem w koloryzacji Casting Crème Gloss to idealne rozwiązanie nawet dla początkujących.

Krok 2

Na kilka dni przed koloryzacją zafunduj swoim włosom kurację regenerującą. Im bardziej odżywione i wolne od uszkodzeń włosy, tym większe prawdopodobieństwo, że pigment wniknie w nie równomiernie.

Krok 3

Kolejnym krokiem, który powinnaś wykonać zanim przystąpisz do koloryzacji, jest przeprowadzenie testu alergicznego. W tym celu nałóż niewielką ilość farby na wybrany obszar skóry i pozostaw ją na kilka minut. Jeżeli w ciągu 48 godzin na Twojej skórze nie pojawi się reakcja alergiczna (np. w formie wysypki lub zaczerwienienia), możesz bez obaw zafarbować włosy.

Krok 4

Zrezygnuj z mycia włosów tuż przed koloryzacją. Tylko wówczas będzie mógł wytworzyć się na nich naturalny płaszcz lipidowy, który zapewni włosom ochronę przed szkodliwym działaniem chemicznych składników farby.

Krok 5

Zadbaj o właściwe warunki do pracy. Koloryzację przeprowadź w pomieszczeniu bez dywanów i mebli, z których trudno byłoby usunąć plamy z farby. W warunkach domowych najlepszym wyborem będzie rzecz jasna łazianka lub kuchnia.

Jest kilka przedmiotów, bez których nie uda Ci się zafarbować włosów. Należą do nich: szklana, ceramiczna lub plastikowa miseczka, grzebień oraz pędzelek do mieszania i rozprowadzania farby na włosach. Nie zapomnij o żadnym z nich! Wyjątkiem są farby, które w opakowaniu zawierają już buteleczkę z aplikatorem, w której przygotowujemy mieszankę koloryzacyjną.

Krok 6

Przed nałożeniem farby na włosy okryj ramiona specjalną peleryną lub ręcznikiem. Weź sobie tę radę do serca, gdyż plamy z farby są zazwyczaj bardzo trudne do usunięcia.

Krok 7

To samo dotyczy skóry. Jeżeli chcesz uniknąć zabrudzeń, skórę tuż przy linii włosów posmaruj tłustym kremem lub wazeliną.

Krok 8

Nigdy nie lekceważ ulotki dołączonej do opakowania z farbą. Znajdziesz w nich szczegółowe informacje na temat przygotowywania i aplikacji preparatu koloryzującego. Postępowanie zgodnie z instrukcją producenta sprawi, że unikniesz przykrych niespodzianek.

Krok 9

Przed koloryzacją dokładnie wyszczotkuj włosy. Dzięki temu pozbędziesz się z nich m.in. środków do stylizacji włosów, które mogłyby przeszkodzić w równomiernym rozprowadzeniu farby.

Krok 10

Z uwagi na to, że reakcja pomiędzy barwnikiem a utleniaczem zachodzi bardzo szybko, farbę zaaplikuj najpóźniej 5-10 minut po wymieszaniu wszystkich składników. W przeciwnym razie możesz uzyskać efekt odwrotny do zamierzonego.

Krok 11

Rękawice ochronne założone? Najwyższa pora przystąpić do koloryzacji! Farbę rozprowadź najpierw na włosach u nasady. Jest to szczególnie ważne, jeżeli posiadasz odrosty, gdyż pigment wnika w nie znacznie wolnej niż w końcówki. Na sam koniec nanieś preparat na całej długości włosów i przeczesz je grzebieniem dla jak najbardziej jednolitego i naturalnego efektu.

Krok 12

Po upływie czasu zalecanego przez producenta, przejdź do spłukiwania farby – rób tak długo aż woda będzie zupełnie czysta.

Krok 13

Proces koloryzacji zakończ nałożeniem na włosy zawartej w opakowaniu odżywki. Używając jej, wzmocnisz strukturę włosa oraz domkniesz jego łuski, zapobiegając tym samym przedwczesnej utracie koloru po farbowaniu. 

materiał sponsorowany

zdjęcie główne: iStock


Nasze propozycje