Wróć do spisu Stylizacja i pielęgnacja

Fryzjerskie inspiracje Mistrza Świata we fryzjerstwie.

O profesjonalnych metamorfozach rozmawiamy ze stylistą Wella – Andrzejem Matrackim, Mistrzem Świata we fryzjerstwie*.

Ludzie cały czas oczekują od Ciebie nowatorskich fryzur. Skąd czerpiesz do nich inspiracje?

Wystarczy rozejrzeć się wokół: natura, ptaki, barwy
jesieni czy kwiaty. Natura jest niezwykle bogata
w inspirujące połączenia kolorystyczne, które można
odtworzyć podczas kreowania fryzur. Papuga
na przykład ma wiele barw – czerwony, zielony, żółty.
Taka kombinacja kolorów w naturze nikogo nie dziwi,
ale umiejętne odtworzenie jej we fryzurze jest nie lada
sztuką. Wkomponowanie takich barw w pojedyncze
pasma nadaje jednak fryzurze charakteru.

Czy trendy we fryzjerstwie
łączą się z trendami w modzie?

Zazwyczaj tak jest. Kreatorzy mody tworzą kolekcje, które ściśle zintegrowane są z fryzurą. Przecież to właśnie włosy są najważniejszym dodatkiem. Co więcej włosy powinny idealnie pasować do naszego stroju – inaczej się czeszemy i ubieram gdy idziemy do pracy, a inaczej gdy spotykamy się wieczorem ze znajomymi. Zarówno nasze włosy jak i styl ubierania powinny być dostosowane do naszego stylu życia.

A jakie będą teraz najpopularniejsze trendy?

Zarówno w modzie jak i we fryzjerstwie wprowadzony został pewien chaos, co nie ukrywam ma też swoje dobre strony. Popularne będą bowiem wszystkie odcienie, zarówno blondy jak i ciemniejsze tony. Swoim klientkom bez względu na porę roku przypominam o odżywianiu włosów. Zdrowo wyglądające, wypielęgnowane włosy o lśniącym kolorze podkreślone precyzyjnym cięciem. Tylko takie włosy będą nadążały za ruchem ciała. Jeżeli zaś chodzi o długość włosów, to zależy to od charakteru danej osoby. Najważniejsze, aby włosy były dopasowane do współczesnej i świadomej kobiety. Ponieważ mamy pewien chaos w trendach, możemy sobie pozwolić na odrobinę szaleństwa. Teraz jest czas dla ludzi kreatywnych, którzy nie boją się nowych wyzwań i łączenia ciekawych elementów. Myślę, że modne będzie także połączenie kontrastów. Doskonałym przykładem są stylizację Vidal Sassoon, które doskonale pokazują jak bardzo plastyczne są nasze włosy. Część fryzury składa się z pokręconych włosów pokazujących lekkość fryzury, a część z włosów prostych uwydatniających precyzyjne cięcie.

Współczesne kobiety wolą bardziej
zachowawcze fryzury czy są otwarte na zmiany?

Myślę, że współczesne kobiety nie mają problemu ze zmianą wizerunku. Najlepszym przykładem była bardzo medialna metamorfoza Julii Tymoszenko, która za namową stylistów zmieniła swój charakterystyczny warkocz na piękny francuski kok. Co ciekawe ten efekt osiągnięto bez użycia nożyczek czy farb. Ta na pozór drobna zmiana nadała Tymoszenko nowoczesnego stylu i bardziej wyrazistego charakteru.

Takie metamorfozy wymagają nie tylko precyzji,
ale także odpowiednich kosmetyków.
Z jakich produktów korzystasz na co dzień?

Bardzo duży nacisk kładkę na to, aby włosy były wypielęgnowane. Uwielbiam więc maski pielęgnacyjne, które oczywiście dobieram w zależności od potrzeb włosów. Lubię pracować z kosmetykami, które odżywiają włosy, nadają im połysk czy objętość. Czasami mieszam też kosmetyki, które dzięki wyjątkowemu połączeniu składników dają wspaniały efekt. Włosy muszą być idealnie przygotowane do zabiegów, dlatego często także bawię się kosmetykami do pielęgnacji. Aby fryzury była utrwalone pracuję też z kosmetykami do stylizacji, lotionami i piankami. Są to kosmetyki, które nie usztywniają włosów, ale dodają im elastyczności miękkości, wygładzają włosy, sprawiają, że stylizacja jest prawdziwą przyjemnością.

Wspomniałeś, że często bawisz się profesjonalnymi
kosmetykami, aby stworzyć mieszkanką,
która dobrze odżywi włosy. A jakie kosmetyki
polecasz do stosowania w domu?

Na rynku jest wiele produktów dopasowanych do włosów przesuszonych czy łamliwych, delikatnych lub puszących się. Dlatego, aby zadbać o odpowiednią pielęgnację musimy najpierw dobrze zdiagnozować włosy. Jeżeli są zniszczone musimy zaopatrzyć się w produkt, który je odżywi, a włosy po koloryzacji potraktujemy np. serum, które nie tylko utrzyma kolor na dłużej, ale także ochroni je przed działaniem czynników zewnętrznych. Diagnoza włosów jest także bardzo ważna przy farbowaniu. Musimy poznać nie tylko kolor wyjściowy, ale także strukturę włosów. Uważam, że bardzo dobrymi produktami są kosmetyki marki Wellaton oraz Wellaflex.

Czy zdarza Ci się pracować
z włosami cienkimi i delikatnymi?

O tak! Wiele Polek ma włosy delikatne, a jak ze wszystkim co delikatne także z takimi włosami trzeba postępować bardzo ostrożnie. Trzeba dołożyć wielkiej staranności zarówno przy farbowaniu jak i przy codziennej pielęgnacji. Należy pamiętać o doborze odpowiednich kosmetyków, które nie obciążą delikatnych włosów. Osobiście polecam mleczka, które idealnie pasują do pielęgnacji tego typu włosów i nadają im lekkości.

A czym różni się stylizacja włosów
delikatnych od włosów gęstych?

Gdy przychodzi do mnie klientka z burzą niesfornych i gęstych włosów muszę je ujarzmić precyzyjnym cięciem. W przypadku włosów delikatnych jest odwrotnie – cięciem czy delikatną koloryzacją muszę zwiększyć ich objętość. Podobny efekt możemy także osiągnąć w domu, stosując odpowiednie kosmetyki do stylizacji. Delikatne włosy bardzo dobrze reagują na równomiernie rozprowadzony lotion czy odżywkę. Do stylizacji można także użyć delikatnego lakieru, dzięki któremu fryzura na długo pozostanie świeża.

Od wielu lat w swojej pracy stosujesz
Kosmetyki wella. Za co najbardziej cenisz tę markę?

Kosmetyki Wella sprawiają, że zarówo stylizacja, jak i koloryzacja to prawdziwa przyjemność. Ponadto cenię Wellę za jej wszechstronność.
Są to kosmetyki dla odważnych.

* Mistrzostwa Świata Fryzjerstwa Artystycznego Hair World 2008

Najnowsze artykuły

Ostatnio dodane nowości

Konkursy i testywięcej »

Wydarzenia i Promocjewięcej »


Zamknij