Wróć do spisu Stylizacja i pielęgnacja

Przeszczepy włosów

Nadmierne wypadanie włosów może być spowodowane stresem, złym odżywianiem, źle przeprowadzonymi zabiegami fryzjerskimi i wieloma innymi czynnikami zewnętrznymi. Często słaba kondycja włosów jest przejściowa, a środki pielęgnujące, diety i wzmacniające suplementy przywrócą im dawną siłę. Jeżeli jednak wypadanie włosów doprowadza do łysienia, nie oznacza to, że nie ma już ratunku.
Przeszczepy włosów

Obecnie medycyna oraz zabiegi z zakresu chirurgii plastycznej są na tak zaawansowanym poziomie, iż jest możliwe przeszczepienie włosów. W wielu przypadkach nie jest to kaprys ze strony pacjenta, ale próba polepszenia własnego samopoczucia, wiary w siebie i akceptacji własnej osoby.

Dla kogo jest zabieg przeszczepiania włosów?

Zwykle łysienie dotyka mężczyzn i jest to tak zwane łysienie androgenowe. Niestety tego typu przypadłość może dotykać niewielki procent kobiet. Łysienie androgenowe polega na zamianie testosteronu na dihydrotestosteron niszczący mieszki włosowe. Zabieg przeszczepiania włosów dokonuje się również w przypadku wrodzonych ubytków włosów, łysieniu na skutek choroby, wypadków itp.

Nie każdy jednak może skorzystać z tego zabiegu. Jest kilka przeciwwskazań takich jak: poważne choroby serca, zapalenia skóry głowy, łuszczyca, choroby nowotworowe, zaawansowana cukrzyca, całkowite wyłysienie, łysienie plackowate. Włosy zwykle wypadają w okolicy czołowej i ciemieniowej, dlatego warunkiem do wykonania przeszczepu, jest dostateczna ilość włosów w okolicy potylicznej. Przed zdecydowaniem się na zabieg należy przejść szczegółowy wywiad medyczny.

Sadzenie tulipanów?

Właśnie określeniem „sadzenie cebulek tulipanów” hiszpańscy lekarze obrazują swoim pacjentom zabieg przeszczepiania włosów. Zabieg ten nie jest skomplikowany, ale bardzo pracochłonny. Przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym i trwa od 2 do 4 godzin, w trakcie których lekarz jest w stanie „zasadzić” od 3 do 5 tysięcy włosów.

Przed przystąpieniem do zabiegu pacjent przechodzi konsultację medyczną i ustala z lekarzem miejsca przeszczepu. Pierwszym etapem jest pobranie wycinka skóry z włosami (ok. 10 cm) o szerokości od 0.5 mm do 1 cm i głębokości 0.5 mm, dlatego tak ważne jest by miejsce pobrania do przeszczepu było odpowiednio owłosione. Tak pobrany kawałek skóry, zostaje podzielony na tzw. mikroimplanty (ok. 0.6 mm) zawierające około trzech mieszków włosowych. Tak przygotowane implanty wszczepia się w miejsca pozbawione włosów. Chirurg umieszcza mikroimplant we wcześniej przygotowanych otworkach. Ważne jest by implant został umieszczony pod odpowiednim kątem, żeby wyglądać naturalnie. Należy pamiętać, że transplantacja nie sprawia, że włosów jest więcej, one jedynie zmieniają swoje położenie.

I po bólu…

Po zabiegu można wrócić do domu, należy pamiętać o zaleconej pielęgnacji i przepisanych przez lekarza antybiotykach. Miejsce pobrania wycinka do przeszczepu może być opuchnięte lub zasinione, ale chłodne okłady i środki przeciwbólowe złagodzą tę niedogodność. Do lekarza należy się zgłosić w ustalonym terminie w celu zdjęcia szwów. Po upływie ok. tygodnia objawy powinny ustąpić, a blizna w miejscu, z którego pobrano pasek skóry zagoi się i będzie ukryta pod włosami, więc nie będzie widoczna. Strupki po nakłuciach same odpadną. Nie należy się przejmować tym, że po kilku tygodniach przeszczepione włosy wypadną, ponieważ właśnie wtedy zacznie się proces produkcji nowych włosów, które nie będą ulegały genowi powodującemu ich wypadanie.

Cena zabiegu może się wahać w granicach od kilku do 10 tysięcy złotych.

Autor: Agnieszka Wilczyńska
Zdjecia: Imax Tree

 • Oceń artykuł:
  Wszystkich ocen: 652

Komentarze

 • Amadeuszka, 2014-03-06 20:32
  Amadeuszka
  I TO MI SIĘ PODOBA! W końcu ktoś rzetelnie podjął temat! Nie reklamująć dennych preparatów na porost włosów czy tabletek! Pamiętajcie dziewczyny każdy super ekstra wydajny niezawodny najlepszy prepara na porost włosów to bujda większość z nich to wodą + zwykłe odżywki! Tak odżywki mogą coś pomóc ale nie do końca... tabletki? nie dziękuję wiele zawiodło i nie widzę sensu nie potrzebnego niszczenia mojego organizmu dodatkową chemią. Mnie uratował przeszczep włosów. Korzystałem z usług kliniki HDC u fajnego doktorka który zwie się Maras:) na 1 raz było to 1500 graftów na drugi raz kolejne 500 ;) tak jak pisałem nie polecam niszczyć się chemią cudownych preparatów tabletek czy innego szajstwa które mają wyłudzić od nas kasiorkę a efekty dają ZEROWE Michał.
  Zgłoś
 • agus79, 2009-07-10 14:48
  agus79
  :eek:"Należy pamiętać, że transplantacja nie sprawia, że włosów jest więcej, one jedynie zmieniają swoje położenie."to nie lepiej uczesac sie w inna strone za darmo????zaoszczedzimy kilka tys zlotych!!:p:
  Zgłoś
 • redakcja, 2009-07-06 09:26
  redakcja
  Nadmierne wypadanie włosów może być spowodowane stresem, złym odżywianiem, źle przeprowadzonymi zabiegami fryzjerskimi i wieloma innymi czynnikami zewnętrznymi. Często słaba kondycja włosów jest przejściowa, a środki pielęgnujące, diety i wzmacniające suplementy przywrócą im dawną siłę. Jeżeli jednak wypadanie włosów doprowadza do łysienia, nie oznacza to, że nie ma już ratunku. Obecnie medycyna oraz zabiegi z zakresu chirurgii plastycznej są na tak zaawansowanym poziomie, iż jest możliwe przeszczepienie włosów. W wielu przypadkach nie jest to kaprys ze strony pacjenta, ale próba polepszenia własnego samopoczucia, wiary w siebie i akceptacji własnej osoby. czytaj więcej
  Zgłoś

Najnowsze artykuły

Ostatnio dodane nowości

Konkursy i testywięcej »

Wydarzenia i Promocjewięcej »


Zamknij