Wróć do spisu Stylizacja i pielęgnacja

Ratunku! Suche włosy!

Czy twoim włosom brak elastyczności, są pozbawione blasku, łatwo się plączą i łamią podczas czesania? Zwykle nie chcą się układać i wywijają się we wszystkie strony? Jeśli odpowiedź na te pytania jest twierdząca, prawdopodobnie masz suche włosy. Jedyne co przychodzi co do głowy to drastyczne skrócenie włosów? Wstrzymaj się jednak z nożyczkami! Poniżej znajdziesz kilka wskazówek jak dbać o suche włosy, żeby były piękne i zdrowe.
Ratunku! Suche włosy!

Stres, farbowanie, zanieczyszczenie powietrza, słońce, chlorowana woda czy nieprawidłowo wykonane zabiegi fryzjerskie (np. dekoloryzacja) mają ogromny wpływ na stan twoich włosów. Z dnia na dzień stają się coraz mocniej odwodnione, a ich ph jest dużo bardziej kwaśne niż normalnie. Dlatego nawet szampony do włosów zniszczonych nie przynoszą zadowalających rezultatów. Oprócz wyżej wymienionych przyczyn, może być to również wina zbyt małej ilości sebum wytwarzanego przez skórę głowy lub… kształt włókien włoskowatych. Jeżeli takie włókno jest kręcone lub falowane, aminokwasy nie mogą dotrzeć do każdej części włosa.

Suche włosy praktycznie nie posiadają warstwy ochronnej, która ma za zadanie chronić je przed utratą wody. Zdrowy włos powinien zawierać jej ok. 10%, dlatego podstawą jest dobre nawilżenie za pomocą szamponów i odżywek. Niestety, przy tego typu włosach może pojawić się łupież suchy, wtedy możesz użyć jednego z dostępnych w aptekach środków przeciwłupieżowych. W takiej sytuacji najbezpieczniej jednak udać się do dermatologa. Poniżej znajdziesz kilka punktów, które pomogą ci poprawić kondycję włosów:

 1. Podstawą jest dostarczenie włosom niezbędnych do ich odbudowy aminokwasów, które muszą dotrzeć od korzeni aż po końcówki. Używaj dobrze odżywiającego szamponu (zbyt agresywne mogą niszczyć aminokwasy), który zbawiennie wpłynie na kruche włosy.
 2. Podczas mycia spłukuj głowę letnią, a nawet zimną wodą. Chłodna woda powoduje zamknięcie łusek włosa, dzięki czemu będą się bardziej błyszczeć. Unikaj gorącej wody- może niszczyć włosy!
 3. Używaj delikatnych nawilżających odżywek, najlepiej w kremie. Dobrze, gdy zawierają olejki nawilżające np. oliwkowy lub migdałowy.
 4. Zbawienny wpływ na suche włosy będą miały również maseczki. Aby dobrze odżywić włosy, koniecznie nałóż ją przynajmniej 2 razy w tygodniu. Wybierz tę do specjalnie do suchych włosów. Więcej o maseczkach TUTAJ.
 5. Po umyciu włosów ostrożnie osuszaj włosy ręcznikiem odciskając nadmiar wody. Nie trzyj!
 6. Suche włosy są bardzo wrażliwe na wysokie temperatury, więc należy się z nimi obchodzić delikatnie podczas suszenia. Staraj się unikać suszarek. Najlepiej gdy włosy schną w sposób naturalny. Gorące powietrze może niszczyć ochronną powłokę, a co za tym idzie narażać rdzeń włosa na poważne uszkodzenia. Jeżeli musisz wysuszyć włosy, używaj zimnego strumienia powietrza.
 7. Jeżeli prostujesz lub kręcisz włosy, koniecznie użyj kosmetyków, które będą je chronić przed wpływem czynników termalnych.
 8. Czesząc włosy rób to delikatnie, tak by ich nie połamać. Używaj szczotek z naturalnego włosia. Są one droższe niż zwykłe szczotki, ale twoje włosy z pewnością odwdzięczą się pięknym wyglądem.
 9. By uniknąć wywijania się włosów nanoś na końcówki kilka kropel serum. Dodatkowo zadba ono o końcówki.
 10. Unikaj słońca i chlorowanej wody. Na basen i na plażę, zawsze zabieraj ze sobą specjalny produkt ochronny.

Autor: Agnieszka Wilczyńska
Zdjecia: Imax TREE

 • Oceń artykuł:
  Wszystkich ocen: 821

Komentarze

 • redakcja, 2009-03-10 12:01
  redakcja
  Czy twoim włosom brak elastyczności, są pozbawione blasku, łatwo się plączą i łamią podczas czesania? Zwykle nie chcą się układać i wywijają się we wszystkie strony? Jeśli odpowiedź na te pytania jest twierdząca, prawdopodobnie masz suche włosy. Jedyne co przychodzi co do głowy to drastyczne skrócenie włosów? Wstrzymaj się jednak z nożyczkami! Poniżej znajdziesz kilka wskazówek jak dbać o suche włosy, żeby były piękne i zdrowe. czytaj więcej
  Zgłoś

Najnowsze artykuły

Ostatnio dodane nowości

Konkursy i testywięcej »

Wydarzenia i Promocjewięcej »


Zamknij