Wróć do spisu Stylizacja i pielęgnacja

Wypadanie włosów

Problem wypadania włosów dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn. To, że włosy w ogóle wypadają jest całkowicie normalne, ponieważ ich 10 % jest w fazie nieaktywnej, a 90 % ciągle rośnie. Po upływie dwóch lub trzech miesięcy włosy, które „odpoczywały” wypadają, żeby zrobić miejsce nowym. Człowiek traci przeciętnie od 40 do 120 włosów dziennie i jest to norma.
Wypadanie włosów

Problem zaczyna się wtedy, gdy zauważasz ich nadmierne wypadanie. Cera, paznokcie i włosy są wskaźnikami stanu naszego zdrowia i jako jedne z pierwszych dają nam znać o ewentualnych zaburzeniach. Jest kilka czynników, które mogą powodować nadmierne wypadanie, ale nie muszą one od razu oznaczać najgorszego. Pamiętaj jednak, że faktyczną przyczynę może stwierdzić lekarz. Jeżeli zauważysz, że tracisz więcej włosów niż zwykle, nie zwlekaj i udaj się do specjalisty. Ten zaniedbany objaw może doprowadzić do poważnych konsekwencji.

CHOROBY I LEKI

Jeżeli w przeciągu ostatnich trzech lub czterech miesięcy chorowałaś lub przeszłaś poważną operację, możesz zauważyć wzmożone wypadanie włosów. Jednakże jest ono spowodowane przebytą chorobą i na szczęście jest przejściowe. Również grypa i wysoka gorączka mogą wzmóc utratę włosów, a w powrocie do zdrowia całego organizmu pomogą wzmacniające preparaty witaminowe. Infekcje skóry głowy takie jak grzybica, można łatwo wyleczyć środkami przeciwgrzybiczymi i tym sposobem powstrzymać gubienie włosów. Wypadanie może być również wczesną oznaką poważnych chorób takich jak toczeń, cukrzyca lub problemy z tarczycą.

Zatrucie metalami ciężkimi to kolejna przyczyna wypadania. Włosy mogą pochłaniać ze środowiska zewnętrznego ołów, selen lub arsen. Jest to sytuacja niebezpieczna i należy bezzwłocznie zgłosić się do lekarza, ponieważ tego typu zatrucie może prowadzić do łysienia rozlanego, a przede wszystkim do poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Również niektóre leki nie sprzyjają włosom. Dolegliwości mijają zwykle po odstawieniu leków rozrzedzających krew, leków używanych w chemioterapii, tabletek antykoncepcyjnych lub antydepresantów.

WIEK

Z wiekiem zaczynamy tracić większą liczbę włosów. Dzieję się tak dlatego, że po 40 roku życia pozostaje nam jedynie połowa mieszków włosowych, które człowiek posiada zaraz po urodzeniu.

HORMONY

Zaburzenia hormonalne są częstą przyczyną omawianego problemu, mogą to być np. zaburzenia proporcji między hormonami żeńskimi i męskimi, czyli zbyt dużo testosteronu i zbyt mało estrogenu. W tym przypadku niezbędna będzie wizyta u specjalisty i ustabilizowanie pracy hormonów.

Wiele kobiet zauważa wypadanie włosów tuż po urodzeniu dziecka, co również wiąże się z zaburzeniem równowagi hormonalnej. W czasie ciąży niektóre hormony powodują, iż włosy „nieaktywne” nie wypadają. Kiedy hormony wracają do poziomu sprzed ciąży, włosy powracają do swojego naturalnego cyklu, czyli znowu zaczynają wypadać, ale również organizm pozbywa się tych „starych” ze zwiększoną siłą.

Podobnie jak w przypadku ciąży, menopauza to też okres hormonalnych zawirowań, a co za tym idzie, zwiększonego wypadania włosów.

DZIEDZICZENIE

Dziedziczne wypadanie włosów zwykle jest przypadłością mężczyzn, co nie oznacza, że nie dotyka kobiet. Skłonność do wypadania włosów można odziedziczyć zarówno po matce jak i po ojcu.

STRES

Zbyt dużo obowiązków na głowie, stresująca praca, problemy rodzinne też nie sprzyjają twojej czuprynie. Stres powoduje zaburzenia hormonalne, a w konsekwencji wypadanie włosów. Kontroluj poziom stresu i zadbaj o siebie, a w razie potrzeby udaj się do specjalisty.

ODŻYWIANIE

Złe nawyki żywieniowe szybko odbijają się na stanie twoich włosów. Najczęściej spotykany problem to brak żelaza, dlatego też włosy kobiet cierpiących na anemię lub zmagających się z obfitymi krwawieniami menstruacyjnymi są rzadkie i cienkie. Zadbaj o swoją dietę wzbogacając ją o potrzebne włosom składniki (więcej na ten temat znajdziesz tutaj). Możesz zasięgnąć również porady u farmaceuty i zaopatrzyć się w suplementy w postaci tabletek, które wzmocnią włosy i paznokcie.

STYLIZACJA

Zbyt agresywne środki do włosów w postaci farb, rozjaśniaczy, lakierów czy wysuszających szamponów nie są twoimi sprzymierzeńcami. Plastikowe grzebienie z ostrymi ząbkami, twarde szczotki, zbyt uciskające gumki i spinki oraz za mocne wycieranie mokrych włosów ręcznikiem prowadzą do mechanicznych uszkodzeń włosa, a co za tym idzie do wypadania. Podczas codziennej pielęgnacji pamiętaj o delikatnym masażu głowy, który pobudza krążenie w skórze głowy. Jest to metoda polecana już w starożytnej ajurwedzie.

PAPIEROSY

Przeprowadzone na Tajwanie badania dowodzą, że palenie papierosów ma bezpośredni wpływ na włosy i powoduje łysienie. Tytoń niszczy mieszki włosowe oraz prowadzi do destrukcji naczyń krwionośnych połączonych z korzeniem włosa. W ten sam sposób niszczy hormony odpowiedzialne za wzrost włosów.

Autor: Agnieszka Wilczyńska
Zdjecia: Agencja Free

 • Oceń artykuł:
  Wszystkich ocen: 715

Komentarze

 • travelmaster, 2014-09-03 11:58
  travelmaster
  Niestety problem wypadających włosów męczył również moją osobę od dawien dawna. Próbowałam wielu sposobów m.in stosowałam tabletki, sięgnęłam także po specjalne kosmetyki, zrezygnowałam nawet z farbowania, a efektów brak...Wszystko się zmieniło w momencie, w którym znajoma poleciła Klinikę xxx
  Zgłoś
 • Mebik, 2014-03-09 21:05
  Mebik
  Moja dorastająca córka , ma a właściwie miała straszny problem dot.wypadania włosów. Z bardzo gęstych włosów zrobiły się pióreczka. Stosowałyśmy różne specyfiki, począwszy od szamponów, odżywek do specjalnych ampułek kupowanych w aptekach. A wystarczyło dostarczyć do organizmu odpowiednich składników. Po m-cu kuracji włosy przestały garściami "wychodzić" a włosy zaczynają mieć wygląd zdrowych włosów. To nie koniec - kuracja trwa przynajmniej trzy m-ce ale na pewno będziemy to stosować
  Zgłoś
 • goralka1310, 2014-01-21 16:00
  goralka1310
  no tak stres!!! i tak sobie myślę, ze zanim moje problemy znikną to będę chyba łysa :(
  Zgłoś

Najnowsze artykuły

Ostatnio dodane nowości

Konkursy i testywięcej »

Wydarzenia i Promocjewięcej »


Zamknij