Logowanie
Logowanie. Proszę czekać
Nie posiadasz jeszcze konta? Zarejestruj się!
Przypomnij hasło
Rejestracja
Płeć: *

Administratorem danych osobowych jest Edipresse Polska SA z siedzibą przy ul. Wiejskiej 19 w Warszawie. Dane będą przetwarzane w celu świadczenia usług za pomocą portalu oraz w celach marketingowych zgodnie z zakresem udzielonych powyżej zgód.

Osoba podająca dane ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych osobowych oraz wyrażenie zgody na ich przetwarzanie jest dobrowolne. Dane mogą być udostępnione innym podmiotom z grupy kapitałowej Edipresse Polska SA.

Rejestracja. Proszę czekać
Nie możesz się zalogować? Przypomnij hasło
Masz już konto? Zaloguj się!
Odzyskiwanie utraconego hasła
Odzyskiwanie utraconego hasła. Proszę czekać
Nie posiadasz jeszcze konta? Zarejestruj się!
Masz już konto? Zaloguj się!

Poprzedni artykuł: Nowe zapachy suchych szamponów Batiste Następny artykuł: 5 prostych fryzur dla półdługich włosów

Pojedyncze włosy dysplastyczne i dystroficzne - co to jest?

Fryzury,
,
, tagi: włosy
Zdarzyło się Wam znaleźć włos, który wyglądem i strukturą wyraźnie odbiegał od reszty? Ciemny, gruby, szorstki, skręcony, jak drucik. Zastanawiałyście się, skąd się wziął? To włos dystroficzny. Sprawdźcie, co to znaczy!
Włosy dysplastyczne i dystroficzne - co to jest

Tematem włosów dystroficznych (wtedy jeszcze nie znałam tej nazwy) zainteresowałam się wiele lat temu, gdy znalazłam u u siebie taki włos. Wówczas trafiłam na wątek na naszym forum o "dziwnych" włosach, jednak nie dał mi on zbyt dużo wiedzy, poza poznaniem fachowego nazewnictwa i utwierdzeniem w przekonaniu, że nie jestem odosobniona w tym problemie. Był czas, że włosów dystroficznych miałam więcej, natomiast w pewnym momencie to się uspokoiło i obecnie znajduje je bardzo rzadko.

Poniższe zdjęcie udało mi się wykonać po znalezieniu jednego, mocno skręconego, bardzo grubego i ciemnego włosa (względem mojego naturalnego koloru włosów widocznego również na zdjęciu). W sieci można znaleźć niestety bardzo niewiele zdjęć dobrze obrazujących problem – poniżej udało się uchwycić bardzo dużą różnicę między zdrowymi włosami, a ich patologicznymi odmianami.

Włosy dysplastyczne i dystroficzne - co to jest

Weronika Słupek, specjalista trycholog, szkoleniowiec Organics Beauty Concept (www.organicsbeauty.pl) o włosach dystroficznych i dysplastycznych:

Włos dystroficzny i dysplastyczny są to patologiczne postacie włosa anagenowego czyli tego, który w prawidłowych warunkach jest włosem w aktywnej fazie wzrostu.

Włos dystroficzny przypomina wyglądem zaostrzony ołówek, który ma różną długość szpica. Nie posiada on pochewek. Do jego ułamania dochodzi w najwęższym miejscu. Przewężenie wynika z zatrzymania podziałów komórkowych. Im wolniej dochodzi do zaburzeń w procesie podziałów komórkowych, tym szpic włosa dystroficznego jest dłuższy. Występowanie takich włosów dostarcza nam informacji, że mamy do czynienia z łysieniem w mechanizmie anagenowym.

Włos dysplastyczny również pozbawiony jest pochewek. Charakteryzuje się one znacznie cieńszym korzeniem w porównaniu do włosa anagenowego. Patologiczne włosy mogą pojawić się u każdego człowieka.

Stan ten nie jest niepokojący jeśli w trichogramie (według Kostaneckiego) włosów dystroficznych jest mniej niż 3% a włosów dysplastycznych mniej niż 10%. Czynników, które powodują powstanie patologicznych form włosów jest wiele. Najważniejsze i najczęściej spotykane to cytostatyki (leki przeciwnowotworowe) i poważne zatrucia.

Włosy dystroficzne - przyczyny powstawania

Publikacja naukowych na temat włosów dysplastycznych i dystroficznych jest stosunkowo niewiele, a temat nie został jeszcze rzetelnie zgłębiony. Więcej przyczyn powstawania takich włosów wymienia w swojej publikacji strona wwwlosy.pl. Wskazuje między innymi na kolchicynę (lek stosowany przy bólach reumatycznych i dnie moczanowej), zaburzenia hormonalne (głównie Hashimoto oraz niedoczynność i nadczynność tarczycy), a także niedobór miedzi zwany Zespołem Menkesa (potocznie „chorobą kręconych włosów”).

Słyszałyście o włosach dystroficznych lub dysplastycznych?

zdjęcia: Fotolia

Polecany film

Dekoloryzacja włosów


An Error Occurred: Internal Server Error

Oops! An Error Occurred

The server returned a "500 Internal Server Error".

Something is broken. Please let us know what you were doing when this error occurred. We will fix it as soon as possible. Sorry for any inconvenience caused.

Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

27 kwietnia 2017, 05:32

Nasze propozycje