Logowanie
Logowanie. Proszę czekać
Nie posiadasz jeszcze konta? Zarejestruj się!
Przypomnij hasło
Rejestracja
Płeć: *

Administratorem danych osobowych jest Edipresse Polska SA z siedzibą przy ul. Wiejskiej 19 w Warszawie. Dane będą przetwarzane w celu świadczenia usług za pomocą portalu oraz w celach marketingowych zgodnie z zakresem udzielonych powyżej zgód.

Osoba podająca dane ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych osobowych oraz wyrażenie zgody na ich przetwarzanie jest dobrowolne. Dane mogą być udostępnione innym podmiotom z grupy kapitałowej Edipresse Polska SA.

Rejestracja. Proszę czekać
Nie możesz się zalogować? Przypomnij hasło
Masz już konto? Zaloguj się!
Odzyskiwanie utraconego hasła
Odzyskiwanie utraconego hasła. Proszę czekać
Nie posiadasz jeszcze konta? Zarejestruj się!
Masz już konto? Zaloguj się!

Poprzedni artykuł: TYLKO U NAS! Zobacz, jak powstawała najnowsza książką Red Lipstick Mon... Następny artykuł: Milionowa recenzja w katalogu KWC! Dziękujemy i... nagradzamy milionow...

Antykoncepcja dla mężczyzn to nie MIT! Tylko czy my zniesiemy te efekty uboczne...

Kobieta,
,
, tagi: antykoncepcja
Przez długi czas tabletka antykoncepcyjna dla mężczyzn pozostawała w sferze marzeń. Pojawił się jednak cień nadziei na to, że panowie będą mogli stosować pigułkę.

Jeśli chodzi o zapobieganie zajściu w niechcianą ciążę, zdecydowanie większy wybór mają kobiety. Badania opublikowane w Centers dor Disease Control and Prevention wskazują na to, że najchętniej wybieraną metodą są pigułki antykoncepcyjne. Na szczęście w niedługiej perspektywie możemy liczyć na to, że również mężczyźni będą mogli brać tabletki hormonalne.

Obiecujące badania zostały opublikowane właśnie w Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism. Pracowało nad nimi wielu naukowców z różnych krajów na świecie, którzy zgodnie stwierdzili, że ich „męska pigułka” działa.

Źródło: iStock

Aby ich obserwacje były wiarygodne, do badań zaprosili320 żonatych mężczyzn różnej narodowości w przedziale wiekowym 18-45. Co osiem tygodni przyjmowali specjalny preparat (zastrzyk domięśniowy), z którego później zostanie stworzona tabletka antykoncepcyjna. Każdy z nich zawierał 1000 mg syntetycznego testosteronu oraz 200 mg noretysteronu enanthate, czyli pochodnej żeńskich hormonów – progesteronu oraz estrogenu (również w postaci syntetycznej).

Mózg mężczyzny w chwili przyjęcia zastrzyku "zakłada", że ciało ma wszystko, czego potrzebuje, więc zamyka automatycznie własną produkcję testosteronu. Pozostałe hormony tylko w tym pomagają. Taka kombinacja stosowana jest w celu zmniejszenia dawki testosteronu do poziomu, który uważa się, na podstawie poprzednich badań, za skutecznie obniżający płodność, a jednocześnie są bezpieczne - mówi dr Seth Cohen, urolog z NYU Langone Medical Center.

Skuteczność męskiej pigułki antykoncepcyjnej

Podczas testowania wykryto niemal 100-procentową skuteczność. W ciągu 56 tygodniu prowadzenia badań jedynie cztery kobiety zaszły w ciążę.

Zła wiadomość jest niestety taka, że nie wiadomo, kiedy „męska pigułka” trafi oficjalnie do sprzedaży. A to dlatego, że preparat wywołuje u mężczyzn niepożądane reakcje uboczne. Między innymi z ich powodu badania zostały zakończone nieco wcześniej.

Możliwe jest występowanie dużych wahań nastrojów. Są one spowodowane podawanym progesteronem, czyli żeńskim hormonem – mówi Doug Colvard, jeden z badaczy.

Okazało się, że mężczyźni miewali problemy z wypryskami, a także częste zmiany samopoczucia, które zwykle towarzyszą kobietom podczas PMS. Wyobrażacie sobie swoich mężów czy facetów z takimi wahaniami nastrojów ;)?


Zobacz także

Polecany film

Ciąża u kobiet ze stomią

Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

4 grudnia 2016, 21:30