Poprzedni artykuł: O nich będzie głośno w 2017 roku! Jesteście już ich fanami? Następny artykuł: 10 filmów, na które czekamy w 2017 roku (i nie ma wśród nich pana Grey...

10 błędów przy nauce angielskiego. Przynajmniej cztery popełniasz na pewno…

Kobieta, , tagi: Lincoln, język angielski, szkoła językowa
Nauka języka nie przynosi pożądanych efektów? Zapoznaj się z przygotowaną we współpracy ze szkołą językową Lincoln listą 10 najczęstszych błędów, jakie popełniają osoby uczące się angielskiego. Są to przyzwyczajenia, z których większość z nas nie zdaje sobie sprawy, a które skutecznie utrudniają nam naukę języka.

1. Przekonanie, że języka angielskiego można nauczyć się w kilka miesięcy

Doskonała znajomość języka angielskiego w rok? Nic bardziej mylnego. Nauka języka to proces czasochłonny i złożony, dlatego radzimy – uzbrój się w cierpliwość. Wygórowane ambicje oraz wywołane przez nie uczucie rozczarowania i frustracji, nie tylko przeszkodzą Ci w skutecznym przyswajaniu języka, ale mogą również spowodować, że stracisz zapał i zrezygnujesz z dalszej  nauki.

2. Uznawanie nauki języka za żmudny obowiązek

Nie ma wątpliwości – w obecnych czasach niezbędna jest znajomość języka angielskiego. Fakt ten nie oznacza jednak, że nauka angielskiego traktowana być musi jako przykry obowiązek. Przymus nikomu nie kojarzy się dobrze. Angielski da się lubić, a przekonasz się o tym tylko wtedy, jeżeli naukę rozpoczniesz z odpowiednim, pozytywnym nastawieniem.

3. Porównywanie języka angielskiego do polskiego

Język angielski i język polski to dwa kompletnie różne języki, które, choć mają punkty wspólne, to występują one stosunkowo rzadko. Znacznie łatwiej jest wymienić różnice – języki te wyraźnie odbiegają od siebie m.in. pod względem konstrukcji gramatycznych, rytmu języka, akcentowania, a także wymowy słów i dźwięków. Porównywanie angielskiego do naszego języka ojczystego nie ma najmniejszego sensu, a już na pewno nie pomoże w nauce.

4. Brak systematyczności w nauce

Systematyczność i stały kontakt z językiem to warunek konieczny efektywnej nauki. Oczywiście, należy robić przerwy, jednak nie mogą być one zbyt długie. Odstawienie nauki języka na kilka miesięcy grozi pojawieniem się blokady i zmarnowaniem dotychczasowego trudu i energii. Tak więc, zastanów się dwa razy, zanim zaplanujesz dłuższy odpoczynek od nauki języka obcego.

5. Lęk przed popełnianiem błędów

Od samych błędów znacznie gorszy jest strach przed ich popełnianiem. Lęk przed porażką, obawa przed ośmieszeniem – wszystko to wytwarza blokadę w komunikacji i ma niezwykle negatywny wpływ na naukę języka. Tymczasem pewnych pomyłek nie da się uniknąć, każdemu z nas może podwinąć się noga. Popełnianie błędów to nieodłączny element rozwoju i nauki. Dlatego pamiętaj – masz absolutne prawo do pomyłek!

6. Brak kontaktu z językiem na co dzień

Swój angielski warto ćwiczyć przy byle okazji. Przyjemną i skuteczną alternatywą dla zajęć na uczelni lub kursu językowego mogą być nieco mniej tradycyjne metody nauki. Odwiedzaj zagraniczne blogi, czytaj magazyny i książki w języku angielskim, słuchaj anglojęzycznych wykonawców, oglądaj filmy i seriale w oryginalne – znajdź sposób, który sprawdzi się w Twoim przypadku, a dzięki któremu łatwiej przyswoisz język.

Jak zauważa zespół szkoły językowej Lincoln, wagę samodzielnej nauki podkreślać powinni sami nauczyciele. Oczywiście, rola lektorów jest często decydująca, jeżeli jednak zajęcia w szkole językowej ograniczają się do kilku godzin tygodniowo, a Ty pragniesz mówić biegle, wprowadź język angielski do swojego życia codziennego. Nikt nie nauczy się języka obcego za Ciebie!

7. Uczenie się słówek przy pominięciu całościowego kontekstu

Język angielski różni się od polskiego tym, że na jedno słowo przypada niezwykle pokaźna liczba znaczeń w zależności od kontekstu wypowiedzi. Wniosek jest jeden – należy uczyć się nie słówek, lecz całych zdań. W ten sposób nie tylko łatwiej będzie Ci zapamiętać poszczególne słówka, ale również uzyskasz wiedzę, jak łączyć je z innymi wyrazami.

8. Porównywanie się z innymi

Czujesz się gorsza, kiedy słyszysz, jak Twoi rówieśnicy swobodnie porozumiewają się w języku angielskim, a Ty dalej miewasz z tym problemy? Pamiętaj, że nie wszyscy mają takie same predyspozycje do nauki języków obcych. Jednym przyswajanie angielskiego przychodzi łatwiej, drugim – nieco trudniej i potrzebują oni więcej czasu. Porównywanie się do innych osób nie ma sensu, przeciwnie – demotywuje i zniechęca do nauki. Skoncentruj się na sobie i swojej indywidualnej ścieżce rozwoju.

9. Unikanie wyjazdów zagranicznych

Zdarza się, że ludzie rezygnują z wyjazdu za granicę w obawie, że ich angielski nie jest wystarczająco dobry. Unikając podróży tracimy nie tylko możliwość poznania innego kraju i jego kultury, ale również szansę na poprawę swoich językowych umiejętności. Nie od dziś bowiem wiadomo, że najlepszym sposobem na naukę angielskiego są zagraniczne wyjazdy i związana z nimi konieczność porozumiewania się w obcym języku. Zaryzykuj – zabukuj bilet i daj się porwać przygodzie! Z każdym kolejnym wyjazdem będzie coraz lepiej, a towarzyszący podróżom stres znacznie się zmniejszy.

10. Przeświadczenie, że nauka to zaprzeczenie dobrej zabawy

Trudno przyswoić nowy język, jeżeli nauce nie towarzyszy dobra zabawa i uśmiech. Dlatego niezwykle ważne jest, aby naukę języka wplatać pomiędzy nasze zainteresowania, pasje, ulubione zajęcia, słowem – rzeczy, które sprawiają nam radość. Baw się! Połącz przyjemne z pożytecznym – poznawaj język angielski w sposób ciekawy i bezstresowy!

Rolę dobrej zabawy podkreśla szkoła językowa Lincoln, która pokazuje swoim uczniom, jak ważne jest zdrowe podejście do nauki oraz wykorzystywanie gier i zabaw. Tego typu metody nie zabijają kreatywności uczniów i przynoszą oczekiwane efekty, niezależnie od tego, o jakiej grupie wiekowej mowa.

O punkcie tym warto zatem pamiętać przy wyborze szkoły językowej. Zanim zdecydujesz się na kurs, poznaj szkołę i jej misję. Dowiedz się, jakie sposoby nauczania preferują poszczególni lektorzy, oceń, które z nich zapewnią Ci najlepsze możliwości rozwoju. Jak wiadomo – nie ma jednego uniwersalnego sposobu na naukę, który sprawdziłby się w przypadku każdego z nas.

Jeżeli nauka języka sprawia Ci trudność, zapewne popełniasz przynajmniej cztery z powyższych błędów. Wyeliminowanie ich oraz wcielenie w życie wskazówek naszych ekspertów spowoduje, że język angielski wyda Ci się łatwiejszy, a sama nauka znacznie przyjemniejsza i efektywniejsza. Powodzenia!

Materiał powstał przy współpracy ze Szkołą Języków Obcych Lincoln.


Nasze propozycje