Logowanie
Logowanie. Proszę czekać
Nie posiadasz jeszcze konta? Zarejestruj się!
Przypomnij hasło
Rejestracja
Płeć: *

Administratorem danych osobowych jest Edipresse Polska SA z siedzibą przy ul. Wiejskiej 19 w Warszawie. Dane będą przetwarzane w celu świadczenia usług za pomocą portalu oraz w celach marketingowych zgodnie z zakresem udzielonych powyżej zgód.

Osoba podająca dane ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych osobowych oraz wyrażenie zgody na ich przetwarzanie jest dobrowolne. Dane mogą być udostępnione innym podmiotom z grupy kapitałowej Edipresse Polska SA.

Rejestracja. Proszę czekać
Nie możesz się zalogować? Przypomnij hasło
Masz już konto? Zaloguj się!
Odzyskiwanie utraconego hasła
Odzyskiwanie utraconego hasła. Proszę czekać
Nie posiadasz jeszcze konta? Zarejestruj się!
Masz już konto? Zaloguj się!

Poprzedni artykuł: Produkty, które wydają się zdrowe, a nie są Następny artykuł: Filmy o miłości, na których wylewamy morze łez

O chłopcu, w którego wiek ciężko jest uwierzyć

Kobieta,
,
, tagi: chłopiec chory na progerię, choroby dzieci
Bayezid Hossain to chłopiec, który cierpi na rzadko spotykaną chorobę – progerię. Jego ciało starzeje się 8 razy szybciej niż powinno.

Przedwczesna starość (progeria) to choroba, której proces polega na niezwykle szybkim starzeniu się. Ma ona podłoże genetyczne, a jej przyczyny nie udało się jak do tej pory wyjaśnić.

U dzieci objawia się ona najczęściej, gdy skończą rok. Przez pierwsze dwanaście miesięcy przebiega bezobjawowo.

Ciało Bayezida można porównać do ciała 80-latka, a chłopiec skończył dopiero 4 lata. Dziecko starzeje się w bardzo szybkim tempie. Wiotka skóra, napuchnięta twarz i słabe kości to jedne z objawów choroby, na którą cierpi. Mimo wszelkich starań i wizyt u wielu lekarzy i uzdrowicieli – chłopcu nie udaje się pomóc.

 Jego wygląd fizyczny jest całkowicie nienormalny, ale psychicznie to wspaniały człowiek i niezwykły, bardzo świadomy mówca. Byłam przerażona, gdy tylko go zobaczyłam. Wyglądał jak obcy i to zabolało mnie najbardziej. Mój syn rozumie swoją sytuację, ale nie lubi o tym mówić – po prostu płacze, gdy czuje się niezręcznie - tak o Bayzeidzie wypowiada się jego matka.

To chłopiec inteligentny i jednocześnie świadomy swojej choroby. Tak jak dzieci w jego wieku lubi grać w piłkę, rysować, bawić się z rówieśnikami. Jego rodzice starają się z całych sił, aby to wszystko mu zapewnić, niestety jest to bardzo ciężkie. Niestety dzieci boją się chłopca, a dorośli nie chcą mieć z nim kontaktu.

Dzieci chore na progerię umierają najczęściej w okolicach 13 roku życia. Powodami zazwyczaj są zawał lub udar.

Nie wyobrażamy sobie nawet jak trudne musi być życie ze świadomością o bardzo szybko zbliżającej się śmierci dziecka. Rodzice chłopca starają się o to, aby każda chwila spędzana z synem była zarówno dla niego jak i dla nich – najwspanialszą.

Niesamowicie przykro słucha, czyta i pisze się o takich przypadkach. Nie sposób jest ubrać w słowa ani wyobrazić sobie jak trudne musi być życie, gdzie ma się bliski kontakt z taką lub podobną sytuacją. A jeśli cierpią w tym dzieci – ból uderza ze zdwojoną siła.

Ten artykuł w żadnym wypadku nie jest kolejnym ‘szok newsem’. Ma na celu zwrócenie uwagi na takie przypadki, uświadomienie ludzi, że podobne rzeczy się dzieją oraz zachęcenie do pomocy, o ile jest ona możliwa.

Fot. YouTube


Zobacz także

Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

18 stycznia 2017, 23:19

Nasze propozycje