Logowanie
Logowanie. Proszę czekać
Nie posiadasz jeszcze konta? Zarejestruj się!
Przypomnij hasło
Rejestracja
Płeć: *

Administratorem danych osobowych jest Edipresse Polska SA z siedzibą przy ul. Wiejskiej 19 w Warszawie. Dane będą przetwarzane w celu świadczenia usług za pomocą portalu oraz w celach marketingowych zgodnie z zakresem udzielonych powyżej zgód.

Osoba podająca dane ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych osobowych oraz wyrażenie zgody na ich przetwarzanie jest dobrowolne. Dane mogą być udostępnione innym podmiotom z grupy kapitałowej Edipresse Polska SA.

Rejestracja. Proszę czekać
Nie możesz się zalogować? Przypomnij hasło
Masz już konto? Zaloguj się!
Odzyskiwanie utraconego hasła
Odzyskiwanie utraconego hasła. Proszę czekać
Nie posiadasz jeszcze konta? Zarejestruj się!
Masz już konto? Zaloguj się!

Poprzedni artykuł: Sprawdź, czy wygrałaś rewelacyjną wyciskarkę do soków z kolekcji Phili... Następny artykuł: Co się dzieje z naszym ciałem, gdy nie śpimy?

Kolorowa tradycja prosto z Gwatemali!

Kobieta,
,
, tagi: podróż
Co kobiety w Gwatemalii najczęściej wybierają - modne, nowoczesne ubrania czy tradycyjne, ręcznie tkane spódnice? Ile kosztuje tradycyjny kobiecy strój w Gwatemali? Sprawdźcie koniecznie!
gwatemala

Uwielbiam kraje, w których strój jest tak ważnym elementem szacunku dla własnej kultury i korzeni, że jest wciąż kultywowany na co dzień, a nie tylko od święta. Szczególnie, że w większości stroje te zachwycają kunsztownością wykonania, intrygują historią i symbolami, a przede wszystkim są ucztą dla oczu i estetyczną podróżą w nieznane :)

Gwatemala, w której wciąż żyją dawne tradycje i dialekty zachwycającej cywilizacji Majów posiada jedne z piękniejszych strojów jakie dotychczas widziałam. Ich historia jest tak bogata, że ciężko wszystko zapamiętać, ale fascynująca jest przede wszystkim różnorodność. 

Tutaj każda wioska czy miasteczko w różnych częściach kraju ma własne wzory, mniej lub bardziej skomplikowane, kolory i interpretacje zależne np. od tego co w danym rejonie się uprawia, co się jada, jakie zwierzęta się hoduje i jaki panuje tam klimat. Różne wzory są też oczywiście zależne od wieku kobiety i jej stanu cywilnego.

gwatemala

Stroje te są bardzo dużym wydatkiem, chyba że kobieta potrafi sama haftować - wtedy staje się pożądaną partią, bo nie będzie wydawała pieniędzy męża na nowe 'ciuszki' tylko sama wytrwale przez 3 miesiące wyplecie i wyhaftuje własną spódnicę. 

Kiedy zapytałam ile kosztuje kompletny strój, po usłyszeniu odpowiedzi oczy miałam jak pięciozłotówki. Bo przecież cena około 1500zł w Gwatemali to fortuna! Trzeba jednak pamiętać że nie mają tych strojów wiele, może najwyżej dwa i jest to zakup na wiele, wiele i jeszcze raz powtórzę - wiele lat. Strój składa się z bluzki, bardzo długiego materiału na spódnicę którym okręcamy się parokrotnie i na koniec obwiązujemy pasem.

Kobiety w małych wioskach wciąż podchodzą do swojego ubrania bardzo konserwatywnie, jednak kobiety w większych miastach są już bardziej otwarte na modowe nowości, np. spodnie ;) Mężczyźni ze względów ekonomicznych kupują spodnie i koszule zagranicznych marek, które są o wiele tańsze niż ręcznie wykonane lokalne ubrania.

gwatemala

Ciekawy jest kontrast: kobieta ubrana bardziej według mody zachodu (spodnie czy krótka sukienka) a kobieta ubrana w tradycyjna bluzkę i długą do kostek spódnicę. Obie są z tego samego miasta, z tego samego kręgu kulturowego, a jednak postrzegamy je inaczej. Ja widzę w tym jeden wyraźny plus - nie musiałabym codziennie się zastanawiać 'w co ja się dzisiaj ubiorę?!' ;)​

Zapraszam na mój blog z relacjami z podróży po Ameryce Łacińskiej oraz na fanpage :)


Zobacz także

Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

4 grudnia 2016, 00:56