Logowanie
Logowanie. Proszę czekać
Nie posiadasz jeszcze konta? Zarejestruj się!
Przypomnij hasło
Rejestracja
Płeć: *

Administratorem danych osobowych jest Edipresse Polska SA z siedzibą przy ul. Wiejskiej 19 w Warszawie. Dane będą przetwarzane w celu świadczenia usług za pomocą portalu oraz w celach marketingowych zgodnie z zakresem udzielonych powyżej zgód.

Osoba podająca dane ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych osobowych oraz wyrażenie zgody na ich przetwarzanie jest dobrowolne. Dane mogą być udostępnione innym podmiotom z grupy kapitałowej Edipresse Polska SA.

Rejestracja. Proszę czekać
Nie możesz się zalogować? Przypomnij hasło
Masz już konto? Zaloguj się!
Odzyskiwanie utraconego hasła
Odzyskiwanie utraconego hasła. Proszę czekać
Nie posiadasz jeszcze konta? Zarejestruj się!
Masz już konto? Zaloguj się!

Poprzedni artykuł: Małgorzata Rozenek-Majdan i Radek Majdan mocno nas przestraszyli! Wygl... Następny artykuł: Tatuaże w kształcie biżuterii podbijają Instagram

W jakim jesteś związku? To także wpływa na twój wygląd! Jak?

Kobieta,
,
, tagi: zmarszczki mimiczne
Nie macie czasami wrażenia, że pary z długim stażem wyglądają trochę jak rodzeństwo? Nawet jeśli na zdjęciach z dzieciństwa lub wczesnej młodości trudno znaleźć między nimi wspólne cechy, po latach stają się do siebie zadziwiająco podobne… Dlaczego?

Wbrew pierwszemu skojarzeniu, nie jest to złudzenie. Mózg nie płata nam figli – udane pożycie małżeńskie rzeczywiście może wpływać na wygląd partnerów. Bardzo interesujący eksperyment na ten temat przeprowadził pod koniec lat 80. XX wieku amerykański psycholog, Robert Zajonc (swojskie brzmienie jego nazwiska to nie przypadek, a wynik polskiego pochodzenia badacza). Swoim badanym pokazywał zdjęcia paszportowe osób pozostających w wieloletnich związkach. Uczestnicy mieli za zadanie zgadnąć, która kobieta jest żoną, którego mężczyzny. Trafiali niemal bezbłędnie! Jak to możliwe?

Chęć naśladowania innych pojawia się już od momentu narodzin, kiedy to niemowlę zaczyna kopiować ruchy swojej matki. Podobne tendencje przejawiamy również w dorosłym życiu: czy wiedziałyście, że gdy ekspedient powiela nasze ruchy, jesteśmy skłonne wydać więcej na robione u niego zakupy?
Do czego służy nam naśladownictwo? W świecie zwierząt upodabnianie się do otoczenia maksymalizuje szanse na przeżycie. Ludzie kopiują zachowania innych, by żyć z nimi w harmonii. Osoba, która jest podobna do nas, wydaje nam się bardziej godna zaufania i wzbudza w nas większą sympatię. Tę prawidłowość wykorzystują m.in. akwizytorzy oraz negocjatorzy, dla których każda technika wywierania wpływu na innych jest na wagę złota.


Ten sam schemat występuje w małżeństwie. Kluczowe znaczenie ma tu empatia: ludzie, którzy spędzają ze sobą mnóstwo czasu, dzielą podobne doświadczenia i przeżycia. Na przestrzeni lat ich mimika staje się coraz bardziej podobna: wykształcają zbliżone wyrazy twarzy w reakcji na określone bodźce. Aktywność tych samych mięśni wpływa zaś na coraz bardziej podobny wygląd (m.in. przez to, że małżonkowie mają zmarszczki mimiczne w zbliżonych miejscach). Innymi słowy, jeśli jeden z partnerów jest bardzo radosny i lubi się śmiać, drugi będzie mu wtórował. Podobnie stanie się, gdy jedna z osób tworzących parę jest urodzonym ponurakiem, przez co ciągle jest wściekła lub smutna. Emocje te zostawią ślad nie tylko na jej twarzy, ale również na twarzy jej współmałżonka.

Foto: iStock


Zobacz także

Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

4 grudnia 2016, 21:29