Poprzedni artykuł: Bolesne miesiączki? Sprawdź, co może być tego przyczyną i pozbądź się... Następny artykuł: Ta polska gwiazda ma 50 lat, a ma ciało jak nastolatka!

Wydaje Ci się, że o okresie wiesz wszystko? Przekonaj się czy na pewno [FAKTY i MITY]

Kobieta, , tagi: menstruacja
Większości z nas wydaje się, że jesteśmy ekspertami w kwestii własnej (i czasem cudzej) menstruacji. Wydaje nam się, że wiemy wszystko i nic już nas nie zaskoczy. Czy aby na pewno? Poznaj najpopularniejsze mity na temat okresu i sprawdź, czy przypadkiem nie wierzysz w któryś z nich.

Podczas okresu nie wolno ćwiczyć

Pomimo że wiele z nas wykorzystywało „niedyspozycję” na WF-ie w szkole, ćwiczenie podczas okresu nie jest przeciwwskazane. Niektóre kobiety ćwiczą przed i w trakcie okresu, ponieważ redukuje to skurcze i poprawia humor.

Z drugiej strony nie jest to zasada – czasem ból jest tak duży, a samopoczucie tak złe, że nie jesteśmy w stanie wstać z łóżka.

Podczas okresu nie można myć włosów

Być może słyszałaś kiedyś, że podczas okresu nie powinnaś myć włosów. Przekonanie to ma związek z tym, że gospodarka hormonalna ciała zmienia się, a włosy mogą być wtedy osłabione i bardziej łamliwe. Mimo to, mycie włosów im nie zaszkodzi!.

Inaczej sprawa ma się z farbowaniem ich lub trwałą. Niektórzy fryzjerzy twierdzą, że podczas menstruacji produkty do włosów mają trochę inne działanie, a ostateczny efekt farbowania czy ondulacji jest gorszy.

Podczas okresu nie można zajść w ciążę

To mało prawdopodobne, ale możliwe. Owulacja i menstruacja bywają nieprzewidywalne, więc do jajeczkowania może dojść zarówno przed, w trakcie, jak i po pojawieniu się krwawienia, zwłaszcza, gdy Twój okres nie jest regularny.

PMS to tylko Twój wymysł

Nikt nie powinien Ci wmawiać, że zbliżający się okres to tylko wymówka do tego, aby zachowywać się złośliwie. Badania potwierdzają, że napięcie przedmiesiączkowe to fakt. Może pojawić się już tydzień lub dwa przed okresem, a jego objawy są naprawdę różnorodne i uciążliwe: trądzik, wzdęcia albo przybieranie na wadze, bóle głowy czy stawów, huśtawki nastroju lub jego wyraźne obniżenie, rozdrażnienie oraz wrażliwość piersi.

Ból to nieodłączny element okresu

Wiele kobiety doświadcza bardzo uciążliwych bólów menstruacyjnych i uważa, że nie da się z tym nic zrobić, bo „po prostu tak jest”. To nieprawda! Rozwiązaniem mogą być tabletki antykoncepcyjne, które ustabilizują poziom hormonów lub środki przeciwbólowe.

Kobiety bardzo często nie zdają sobie sprawy, że ból, który odczuwają, nie jest czymś normalnym i może być objawem jakiejś dolegliwości. Warto zatem odwiedzić lekarza, który pomoże Ci uporać się z problemem i zadba o Twoje zdrowie.

Pamiętaj: okres nie równa się cierpienie!

Chcesz wiedzieć więcej? Odwiedź stronę akcji Silna Słaba Płeć i dowiedz się jak możesz walczyć z kobiecym bólem!

materiał sponsorowany

zdjęcia: Fotolia

Nasze propozycje