Logowanie
Logowanie. Proszę czekać
Nie posiadasz jeszcze konta? Zarejestruj się!
Przypomnij hasło
Rejestracja
Płeć: *

Administratorem danych osobowych jest Edipresse Polska SA z siedzibą przy ul. Wiejskiej 19 w Warszawie. Dane będą przetwarzane w celu świadczenia usług za pomocą portalu oraz w celach marketingowych zgodnie z zakresem udzielonych powyżej zgód.

Osoba podająca dane ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych osobowych oraz wyrażenie zgody na ich przetwarzanie jest dobrowolne. Dane mogą być udostępnione innym podmiotom z grupy kapitałowej Edipresse Polska SA.

Rejestracja. Proszę czekać
Nie możesz się zalogować? Przypomnij hasło
Masz już konto? Zaloguj się!
Odzyskiwanie utraconego hasła
Odzyskiwanie utraconego hasła. Proszę czekać
Nie posiadasz jeszcze konta? Zarejestruj się!
Masz już konto? Zaloguj się!

Poprzedni artykuł: Do czego służą kobiece gadżety? [Odpowiadają mężczyźni] Następny artykuł: Reklamy społeczne kosmetyków. Jak marki P&G zmieniają postawy kobiet i...

Rzeczy, które czynią nas nieszczęśliwymi. Co warto zmienić na wiosnę?

Kobieta,
,
, tagi: szczęście, postanowienia na wiosnę
Szczęście to stan, do którego czasami dążymy niemal do przesady. Jak na ironię, satysfakcję z życia może odbierać nam nie to, czego nie mamy, a negatywne podejście do codziennych zajęć.

Radość i satysfakcja wymagają tworzenia ku temu warunków. Zazwyczaj myślimy o tym przygotowując postanowienia noworoczne, jednak nieraz można spotkać się z opinią, że zmianom bardziej służy nadejście wiosny. Jeśli plany spełzły na niczym i do teraz nie udało się wam wyjść ze strefy komfortu, teraz jest na to najlepszy moment. Na początek warto zadbać o samopoczucie, które można poprawić bez wygranej w lotka, wielkich zakupów i diametralnych zmian w życiu. Oto kilka przyzwyczajeń, które potrafią skutecznie odebrać zadowolenie z życia.

Przesiadywanie w serwisach społecznościowych

Według badań przeprowadzonych przez Uniwersytet Michigan zbyt aktywne korzystanie z Facebooka oraz innych serwisów społecznościowych zmniejsza ogólne poczucie satysfakcji. Obserwowanie zdjęć i wpisów innych ludzi sprawia, że nasze życie wydaje nam się niepełne bądź zwyczajnie nudne. Jest też drugi aspekt problemu. Przesiadując w serwisach społecznościowych pozbawiamy się innych aktywności, które mogłyby nam poprawić nastrój. Rozwiązanie problemu jest bardzo proste. Wygospodarujmy czas na spotkania w świecie rzeczywistym, albo chociaż na rozmowy telefoniczne. Zadowalające życie towarzyskie uczyni każdego znacznie szczęśliwszym.

Porównywanie się do innych

To niestety błędne koło – z jednej strony uważa się, że szczęśliwi ludzie nie porównują się do innych, z drugiej, jeśli nie przestanie się tego robić, o cudowne uszczęśliwienie raczej trudno. W ramach wiosennych postanowień warto zacząć myśleć o sobie bez oglądania się na innych. Często błędnie wychodzimy z założenia, że inni są szczęśliwsi niż my sami i nakręcamy falę zazdrości oraz niechęci. Nasze szczęście rzadko kiedy zależy od innych – nikt nie spełni za nas naszych marzeń, a porównywanie się do innych może tylko ograniczyć nasze możliwości. Im wcześniej to dostrzeżemy, tym lepiej.

Unikanie ćwiczeń

Nie każdy lubi biegać, jednak niechęć do porannego czy wieczornego joggingu nie powinna nikogo skłaniać do zupełnej rezygnacji z ruchu. Siedzący tryb życia szkodzi nie tylko naszej sylwetce, ale i samopoczuciu. Regularne ćwiczenia przynoszą ukojenie i poprawę nastroju. Wszystko dzięki endorfinom – hormonom szczęścia, które wytwarzają się właśnie m.in. wskutek wysiłku fizycznego. Wiosna to idealny moment, by założyć sportowe buty i udać się jeśli nie na jogging, to chociaż szybki marsz czy przejażdżkę rowerową.

Brak kreatywnych form spędzania czasu wolnego

Każdy powinien mieć swoje terytorium ekspresji – twierdzą psychologowie. Nicnierobienie od czasu do czasu nie jest niczym złym, ale w rzeczywistości bierność nie przynosi zbyt wielkiej satysfakcji. Zdecydowanie korzystniejsze dla samopoczucia jest poświęcenie się czemuś w całości. Gdy ciało lub umysł jest skupiony na czymś do granic możliwości, odczuwamy duże zadowolenie, nawet jeśli zajęcie, któremu się oddaliśmy nie jest na szczycie listy naszych priorytetów. Jeśli do tej pory ktoś tego nie zrobił, wiosną powinien więc znaleźć czas na twórcze hobby typu malarstwo lub taniec.

Przeciążenie obowiązkami i zajęciami

Co za dużo, to niezdrowo – przeciążenie obowiązkami z pewnością nas nie uszczęśliwia. Jak podaje MentalHelp.net, w małej dawce hormon stresu może działać jako środek uspokajający, jednak przewlekły stres nasila zaburzenia nastroju, takie jak depresja oraz zmiany lękowe. Dlatego tak ważne jest, aby w codziennym planie dnia wygospodarować czas także na odpoczynek. Jeśli nie mamy nawet jednej czy dwóch godzin dziennie tylko dla siebie, pora zastanowić się nad swoimi priorytetami. Sprzątanie czy prasowanie można odłożyć na inny dzień, ale odkładanie relaksu na wieczne nigdy prędzej czy później obróci się przeciwko nam.

Tkwienie w toksycznym środowisku pracy

Jedne z duńskich badań wykazały, że obciążenie nie ma aż tak dużego wpływu na satysfakcję z pracy lub życia, ale już negatywna atmosfera w pracy – owszem. Szczególnie niezadowolone są osoby, które czują się niedocenione i traktowane niesprawiedliwie. Czasami taka sytuacja wymaga jedynie nabrania dystansu, ale nie zawsze jest to możliwe. Zważając na to, że w pracy spędza się naprawdę wiele czasu, toksyczne środowisko może wpływać na nas bardzo negatywnie. Jeśli mamy pewność, że pogorszenie samopoczucia wynika właśnie z tego faktu, czas pomyśleć nad zmianą pracodawcy.

Myślenie „byłbym szczęśliwy, gdyby tylko...”

Tutaj problem nie tkwi w tym, co robimy, a raczej w tym, czego nie robimy. Nieraz słyszymy, że nie doceniamy tego, co powinniśmy. Jest w tym ziarnko prawdy. Fantazjujemy i myślimy, że bylibyśmy szczęśliwsi, gdybyśmy przykładowo mieli piękny, duży dom, znaleźli swoją drugą połówkę czy nową pracę. Zapominamy jednak, że każdy nowy etap życia to nowe zmartwienia (ot, choćby związane z podatkiem od nieruchomości, spłaceniem kredytu czy stresem związanym z podjęciem kolejnej pracy). Stresów i problemów w życiu nie da się uniknąć i właśnie dlatego warto docenić moment, w którym obecnie się znajdujemy.

zdjęcia: Fotolia

Zobacz także

Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

23 stycznia 2017, 09:25

Nasze propozycje