Logowanie
Logowanie. Proszę czekać
Nie posiadasz jeszcze konta? Zarejestruj się!
Przypomnij hasło
Rejestracja
Płeć: *

Administratorem danych osobowych jest Edipresse Polska SA z siedzibą przy ul. Wiejskiej 19 w Warszawie. Dane będą przetwarzane w celu świadczenia usług za pomocą portalu oraz w celach marketingowych zgodnie z zakresem udzielonych powyżej zgód.

Osoba podająca dane ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych osobowych oraz wyrażenie zgody na ich przetwarzanie jest dobrowolne. Dane mogą być udostępnione innym podmiotom z grupy kapitałowej Edipresse Polska SA.

Rejestracja. Proszę czekać
Nie możesz się zalogować? Przypomnij hasło
Masz już konto? Zaloguj się!
Odzyskiwanie utraconego hasła
Odzyskiwanie utraconego hasła. Proszę czekać
Nie posiadasz jeszcze konta? Zarejestruj się!
Masz już konto? Zaloguj się!

Poprzedni artykuł: Dziecko to luksus? Coraz rzadziej decydujemy się na dzieci Następny artykuł: Samochód do ślubu - jak go udekorować?

Samotność w związku – jak ją rozpoznać i w jaki sposób sobie z nią radzić

Kobieta,
,
, tagi: samotność w związku
Samotność kojarzy się z brakiem partnera. Relacja z drugim człowiekiem nie jest jednak gwarancją, że zawsze będziemy mieli poczucie bliskości i zrozumienia. Czy można być samotnym, pozostając w związku?

Znajomi Wam zazdroszczą – nic dziwnego, z zewnątrz wyglądacie na idealną parę. Ty jednak masz wrażenie, że choć związek jest spełnieniem twoich marzeń, nie dał Ci tego, czego oczekiwałaś. Relacja partnerska powinna wiązać się z poczuciem wsparcia i akceptacji, a tymczasem ty coraz częściej czujesz się bardzo samotna.

Odmienne potrzeby

Nawet jeśli na początku znajomości wydawało wam się, że idealnie do siebie pasujecie, warto uświadomić sobie, że jesteście dwiema odrębnymi osobami. Macie różne cechy osobowości, doświadczenia oraz potrzeby. Jeśli wasze oczekiwania dotyczące zaangażowania w związek lub sposobów spędzania wolnego czasu zupełnie się ze sobą nie pokrywają, wówczas możecie stopniowo się od siebie oddalać. Nietrudno poczuć się samotną, jeśli twój partner spędza długie godziny w pracy, następnie biegnie na siłownię, a po powrocie do domu jest zbyt zmęczony, by poświęcić ci wystarczającą ilość uwagi.

Dwa osobne światy

Czasem zaczyna się od małych sprzeczek spowodowanych narastającą złością – niepozmywane naczynia lub jeden uszczypliwy komentarz wystarczą, by wywołać nieproporcjonalne do sytuacji spięcie. Taki stan rzeczy prowadzi z kolei do poczucia niezrozumienia i wyobcowania. Partnerzy przestają mieć ochotę na wspólne rozmowy, ograniczają się do krótkich komunikatów dotyczących kwestii logistycznych. Myślą: „Nie ma sensu mu/jej o tym mówić. I tak nie zrozumie”. W ten sposób tylko odgradzają się od siebie, zamiast podjąć próbę rozwiązania problemu.

Potrzeba zajęcia się samym sobą

Inną przyczyną poczucia osamotnienia w związku mogą być nierealistyczne oczekiwania. Są osoby, którym wydaje się, że udana relacja z innym człowiekiem stanowi odpowiedź na wszystkie ich potrzeby i tęsknoty. Tymczasem partner nie jest naszym terapeutą i nie służy do podbudowywania naszego poczucia własnej wartości. Nie jest też w stanie zaspokajać wszystkich naszych potrzeb. Aby być gotowym na dojrzały związek, sami musimy czuć się szczęśliwi i kompletni. Takie osoby przyciągają innych, są dla nich atrakcyjne i interesujące.

Być może przerwy między twoimi związkami były zbyt krótkie lub od dłuższego czasu pozostajesz w tej samej relacji, której podporządkowałaś wszystkie cele i potrzeby. Przypomnij sobie, jakie plany miałaś przed tym okresem – nie chodzi o marzenia na temat życia w parze, a o te, które dotyczyły wyłącznie ciebie. Przez jakiś czas skup się na sobie. Spełnianie się w ważnych dla siebie dziedzinach pozwoli ci zachować równowagę życiową, a także zyskać energię, którą będziesz mogła przekazać partnerowi i wnieść w waszą wspólną codzienność.

Co zrobić, jeśli samotność w związku dotyczy również ciebie?

O każdy związek należy się troszczyć. Nie zwalnia nas z tego długi staż małżeństwa, kłopoty w pracy, ani pojawienie się na świecie dziecka. Jeśli czujesz się samotna w związku, istnieje szansa, że twój partner ma podobne odczucia. Najlepszym rozwiązaniem będzie szczera rozmowa na ten temat. Dyskutujcie i wymieniajcie się spostrzeżeniami dotyczącymi istotnych dla was spraw, zamiast komunikować się jedynie na temat bieżących kwestii. Słuchajcie siebie nawzajem, okazując sobie zainteresowanie i empatię. Postarajcie się wrócić do rzeczy, które kiedyś robiliście wspólnie: wybierzcie się do kina, na spacer lub do restauracji. Randki pomogą wam na nowo rozpalić łączące was uczucie.

Zobacz także:  Dlaczego warto uprawiać seks? 10 korzyści


Zobacz także

Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

20 stycznia 2017, 13:00

Nasze propozycje