Poprzedni artykuł: Czekolada lepsza niż seks? Oto ranking przyjemności według Polek Następny artykuł: 40 złotych zamiast 60? Tak! Wszystkie kosmetyki L'Oreal Paris tańsze o...

6 zachowań, po których poznasz, że to tylko przyzwyczajenie, a nie miłość

Kobieta, , tagi: psychologia, związek
To normalne, że po jakimś czasie szalona namiętność zamienia się w zwiazek oparty na przyjaźni i przywiązaniu. Są jednak pary, które już od dawna się nie kochają, a są ze sobą jedynie… z przyzwyczajenia. Jak rozpoznać, czy was również dotyczy ten problem?

Z pewnością wiele z nas chciałoby jak najdłużej zatrzymać fascynację, namiętność i idealizację ukochanej osoby, które są charakterystyczne dla pierwszego etapu związku. Każda miłość przechodzi jednak stopniowe przemiany: „młodzieńcze” zakochanie z czasem przeradza się w dojrzałe, mniej płomienne, ale za to bardziej stabilne uczucie.

Prof. Bogdan Wojciszke, autor popularnej książki pt. „Psychologia miłości”, przekonuje, że związki przechodzą kilka typowych etapów:

1. Zakochanie

2. Romantyczne początki

3. Związek kompletny

4. Związek przyjacielski

5. Związek pusty

6. Rozpad związku

Oczywiście, każda para ma swoją dynamikę i rozwija się w innym tempie. Niektórzy już po kilku miesiącach budują związek kompletny (który stanowi idealną sytuację jako najbardziej zrównoważony pod względem wszystkich składników miłości: namiętności, intymności i zaangażowania), inni muszą pracować na to przez wiele lat, a jeszcze inni nigdy nie dochodzą do tego etapu. Wiele par czuje satysfakcję również w fazie związku przyjacielskiego – ich namiętność wygasa, ale pozostają silne przywiązanie i przyjaźń łącząca partnerów. Bardzo negatywnym stanem jest zaś związek pusty, czyli taki, w którym nie ma już uczuć, a dawnych kochanków łączy jedynie przyzwyczajenie. Ludzie często tkwią w takim układzie latami, pomimo braku satysfakcji i chłodu emocjonalnego. Ale jak rozpoznać, że to już nie miłość, a jedynie przyzwyczajenie?

Alarmujące z pewnością powinno ci się wydać występowanie poniższych sygnałów:

- coraz częściej się ze sobą nie zgadzacie i denerwujecie się na siebie z powodu byle błahostek,

- nawet gdy jesteście razem, wolicie zajmować się swoimi sprawami (spędzacie czas nie razem, ale „obok siebie”),

- nie rozmawiacie o swoich uczuciach i niespecjalnie was one interesują,

- wolicie spędzać czas z przyjaciółmi, niż ze sobą nawzajem,

- zauważacie u siebie nawzajem niemal same wady i coraz częściej zastanawiacie się, dlaczego w ogóle się ze sobą związaliście,

- często myślicie, że gdyby nie łączyły was wspólne dzieci, kredyt lub innego rodzaju zobowiązania, prawdopodobnie już dawno byście się rozstali.

Jeśli powyższe podpunkty brzmią dla ciebie znajomo, nie zwlekaj i jak najszybciej postaraj się poprawić sytuację. Wraz z partnerem zastanówcie się, czy jesteście gotowi popracować nad swoim związkiem, czy też wolicie dać sobie szansę na nową miłość i szczęście.

Zobacz także: 5 sygnałów, że twój związek nie ma przyszłości

Foto: iStock

Polecany film


Zobacz także

Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

21 listopada 2018, 12:41

Nasze propozycje